Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dřevěné poklady Malopolska

Malopolsko – oblast ležící v jižní části Polska, v těsném sousedství Velkých Tater. Rozprostírá se na téměř 15 tisících kilometrech čtverečních a vznikla spojením tří menších vojvodství. Hlavním městem oblasti se stal se svými osmi sty obyvateli Krakov. Malopolsko patří k vůbec nejnavštěvovanějším oblastem v celém Polsku.

Největší atrakcí Malopolska je dřevěná lidová architektura, která se stala doslova Evropským unikátem. Pokud byste se rozhodli navštívit veškerých 237 objektů, zahrnujících  dřevěné katolické i ortodoxní kostelíky, kaple, zvonice a prostá venkovská stavení, museli byste překonat trasu delší než 1500 kilometrů. Nejstarší z těchto staveb pocházejí z 15. století, nejmladší potom z 1. poloviny 20. století. Na seznam světového kulturního dědictví UNESCO se dostalo šest z nich – kostel sv. Michala Archanděla v Debně, kostel sv. Michala Archanděla v Binarowě, kostel sv. Leonarda v Lipnici Murowané, gotický kostel sv. Filipa a Jakuba v Sekowe, kostel Nanebevzetí Panny Marie a Archanděla Michaela v Haczově a kostel Všech svatých v Blizné. Avšak i místa, která nejsou na seznamu zařazena, stojí za vaši pozornost.


Foto: dřevěný kostel v Haczově    Autor: Michael Tyler

Převážně jednolodní kostelíky si nechávala v malých vesničkách postavit místní šlechta, která si tak zajišťovala svou společenskou prestiž. Jednotlivé stavby mají srubovou konstrukci a na některých z nich se dodnes dochovala původní šindelová střecha. Dřevěná podlaha pak ukrývá rodinné hrobky svých mecenášů. Interiéry kostelíků jsou zdobeny malbami a nádhernými řezbami, ve kterých se mísí prvky 15. století s pozdějšími uměleckými styly. Působivé kazatelny, oltáře, křtitelnice, ale i sochy či obyčejné lavice na nás dýchají svou neodmyslitelnou starověkou atmosférou. Dřevěné kostely Malopolska nám tak dodnes přinášejí důležitá svědectví o středověkém stavitelství církevních i lidových  staveb.

Přesto ani tyto architektonické skvosty nezůstaly zcela ušetřeny následkům smutných událostí 20. století. Snad nejhůře ze všech byl poničen  kostel sv. Filipa a Jakuba v Sekowe. Z jeho bohatě zdobeného interiéru se po 1. světové válce dochovaly pouze fragmenty. Konservace a restaurační práce byly zahájeny až v 90. letech a svou důkladností si vysloužily mezinárodní ocenění  Prix Europa Nostra, jež je dodnes vystaveno v interiéru kostela.

Pro snažší orientaci návštěvníků byly veškeré objekty tzv. „Dřevěné stezky“ rozděleny do šesti hlavních tras. Mapy jednotlivých úseků jsou k dispozici v informačním turistickém centru v Krakově. 

- red -

Předchozí články z Polska:
Gdaňsk - kostel Panny Marie

Niedzica a Czorsztyn
Gdaňsk - Starý jeřáb

Článek byl zobrazen 5 693 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko