Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrad řádu německých rytířů v Malborku

Malé městečko Malbork, ležící necelých šedesát kilometrů od Gdaňsku, patří k vůbec nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v celém Polsku. Tisíce návštěvníků sem každoročně  přijíždí obdivovat největší gotickou stavbu světa a jeden z  nejkrásnějších středověkých hradů Evropy.

Základy rozsáhlého hradního komplexu, stojícího na břehu řeky Nogat, byly postaveny koncem 13. století. Již v roce 1309 sem bylo z italských Benátek přeneseno sídlo velmistra řádu německých rytířů, podle jehož patronky získal hrad své původní jméno – Marienborg.

V následujících 150 letech dosáhl hrad celoevropského významu. V tomto období také došlo k jeho rozšíření a Malbork nabyl dnešních rozměrů. Přibližně v polovině 15. století připadl do rukou Kazimíra Jagelonského a z původní křižácké pevnosti se tak stala jedna z rezidencí polských králů.

Smutný osud potkal Malbork během druhé světové války, kdy se stal součástí nacistické propagandy. Její zastánci zde našli poslední útočiště a během této historicky poslední bitvy, ve které hrad odolával Rudé armádě po více než dva měsíce, byla téměř polovina veškerých staveb nenávratně zničena. I přesto je dodnes považován za jedinečnou ukázku  evropské obranné architektury a od roku 1997 je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Celý komplex je rozdělen do tří částí – na Dolní, Střední a Horní hrad. Dolní hrad je vůbec nejstarší a sloužil jako součást obranného systému. Nachází se zde zbrojnice, bašty, gotické domy, jež se dnes proměnily v luxusní hotýlky, ale i půvabná kaple sv. Vavřince. Součástí  Středního hradu jsou slavnostní a reprezentativní prostory, jako je přijímací síň a palác velmistra řádu, rytířské sály a hostinské pokoje. Nejmohutněji opevněný Horní hrad se pyšní vzácnou klenotnicí. Na jeho nádvoří stojí hluboká hradní studna. V interiérech Malborku je umístěno několik vzácných sbírek, zahrnujících středověké umělecké předměty, mince, keramiku, tapisérie a zbraně. Stálá výstava pak návštěvníky seznamuje s důležitými událostmi a historií hradu.

Každoročně se na Malborku pořádá rekonstrukce bitvy z roku 1410, kdy byl hrad dobýván nepřáteli německých rytířů. Tato událost patří k vyhlášeným kulturním a zábavním akcím, a tak není divu, že se sem sjíždí turisté z celého Polska.

V letních měsících je Malbork otevřen každý den mimo pondělí a to od 9 do 19 hod. Během zimy jsou otevírací hodiny zkráceny od 10 do 15 hod. Vstupné ve výši 25 zl / 15 zl (studenti a důchodci po předložení průkazu) zahrnuje vstup do všech objektů, kromě hradní věže, do které si musíte připlatit 6 zl/ 4 zl.

Článek byl zobrazen 12 903 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko