Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krakov – město králů

Na jihu Polska se rozkládá jedno z nejpřitažlivějších a turisticky nejvyhledávanějších evropských měst. Krakov oplývá obrovským množstvím historických a architektonických památek, které jsou z větší části soustředěny v jeho historickém jádru. Díky nim bylo město v roce 1978 zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie města ležícího v Malopolském vojvodství sahá do 10. století, k Polskému království bylo přičleněno v roce 992. V roce 1000 se stalo sídlem biskupství a kolem roku 1038 získalo statut hlavního města, který si udrželo po dlouhých 560 let. V roce 1207 se pahorek Wawel proměnil v rezidenci vlády a o padesát let později získal Krakov od Boleslava V. Stydlivého nový městský statut. Význam města rostl a k jeho rozvoji přispělo také založení Krakovské akademie v roce 1364. V průběhu 14. a 15. století vyrůstaly ve městě jak houby po dešti četné gotické kostely a světské budovy, 16. století se pak neslo v duchu renesance – vznikaly soukromé domy a paláce. V roce 1596 však převzala statut hlavního města Varšava, ale Krakov nadále až do roku 1734 sloužil jako korunovační město. Během obou světových válek naštěstí unikl vážnějším škodám a tak byl v roce 1978 zapsán na seznamu organizace UNESCO.

V současnosti je Krakov po Varšavě a Łodzi třetím největším polským městem s přibližně 750 tisíci obyvateli. Díky svému skvěle dochovanému historickému jádru je jedním z nejdůležitějších turistických, kulturních a historických center v Evropě. V porovnání s metropolí Varšavou Krakov navštěvuje mnohem více turistů, ročně kolem 3-4 miliónů. Město je také příznivě nakloněno k umělcům, panuje zde čilý kulturní život a místní lidé stále dodržují staré zvyky a slavnosti. Po celý rok se zde konají festivaly a nejrůznější kulturní akce. Můžete zajít do divadla, na koncert, do satirického kabaretu nebo jen tak posedět v příjemné kavárně nebo restauraci. O pověsti Krakova jako univerzitního města či města polských intelektuálů svědčí například fakt, že první univerzita zde byla založena o pouhých 7 let později než univerzita Karlova. Navzdory ničivému požáru v polovině 19. stol. si Krakov uchoval svou krásnou tvář dodnes.

Většina pamětihodností Krakova je soustředěna v poměrně kompaktním historickém jádru, nejlépe si je tak prohlédnete pěšky. Nejstarší částí Krakova a skvělým výchozím bodem je pahorek Wawel s mohutným královským zámkem a gotickou katedrálou, jejíž krypta sv. Leonarda slouží jako místo posledního odpočinku mnoha polských králů. Královskou katedrálu sv. Stanislava a Václava tak mnozí Poláci považují za duchovní svatyni a nejvýznamnější boží stánek v zemi. Stavba se pyšní mnoha krásnými architektonickými prvky. Nejpůsobivější je renesanční Zikmundovská kaple. V jedné z věží katedrály je umístěn zvon Zikmund, který je největším zvonem v Polsku. Byl odlit v roce 1520, váží bezmála 11 tun a v průměru má více jak 2 metry.

S katedrálou sousedí Královský zámek, někdejší rezidence jagellonských králů a jedno z nejvelkolepějších renesančních sídel ve střední Evropě. V minulosti byl ohniskem kulturního a politického života, symbolem národní identity. Tato čtyřkřídlá stavba je dílem italských architektů Francisca Fiorentiho a Bartolomea Berrecciho. Poté, co byl královský dvůr přestěhován do Varšavy, zůstal zámek opuštěn, později sloužil jako kasárny. Na počátku 20. století prošel renovací a proto se jej do dnešních dní podařilo dochovat bez vážnějších škod.

Wawel byl v dávných dobách opevněn, z gotického opevnění jsou však dnes k vidění jen fragmenty. Dochovat se podařilo pouze tři věže z 2. poloviny 15. století – Senátorskou, Sandoměřskou a Zlodějskou. Z bašt, které zde byly vybudovány v 16. a 17. století poutá pozornost hlavně Vasovská brána. V budovách nedaleko katedrály můžete navštívit Katedrální muzeum, které schraňuje hodnotnou sbírku artefaktů z klenotnice. Kromě toho je zde možné obdivovat ještě liturgické nádoby, roucha, repliky pohřebních předmětů, královských mečů a trofejí z vítězných bitev. Každý, kdo se zajímá o archeologii, bude nadšen z expozice s názvem „Zmizelý Wawel“. Návštěvníci jsou zde seznámeni s rozvojem a dějinami Wawelu, prohlídnout si mohou virtuální podobu tehdejších budov, archeologické nálezy z místa a také částečnou rekonstrukci raně románské kaple sv. Felixe a Adaukta.

Významným poutním místem u Wawelu je Dračí jeskyně. Podle legendy zabil král Krak sedmihlavého draka tak, že mu předhodil ovci naplněnou sírou. Drak měl po ní takovou žízeň, že skočil do řeky a vypil tolik vody, až pukl. Poté Krak založil na kopci město Krakov.

Severně od Wawelu se rozkládá staré město, jehož srdcem je rozlehlé Hlavní náměstí z roku 1257, které je největším náměstím v Evropě. Náměstí je lemováno starými domy, paláci, bezpočtem obchodů, starožitnictví, restaurací, barů a klubů. Objevíte zde také mnoho zajímavých muzeí, galerií a historických památek. Náměstí vévodí mohutná stavba gotického kostela Panny Marie s 12 metrů dlouhým a 11 metrů širokým hlavním oltářem. Tato cenná relikvie byla v 15. století vyřezána z lipového dřeva a je považována za nejcennější evropský gotický oltář. Výstavba katedrály byla zahájena v roce 1355, ale k úplnému dokončení došlo až na počátku 16. století. Velkolepá bazilika s řadami bočních kaplí se může pochlubit mimořádným množstvím uměleckých děl.

Na náměstí stojí také nádherná renesanční budova Sukiennice, která nahradila původní gotickou tržnici. V přízemí je možné posedět v některé z kaváren nebo si prohlédnout prodejny se suvenýry. Horní patro však patří pobočce Národního muzea a je sem umístěna Galerie polského malířství s kolekcí obrazů z 19. století. Nedaleko Sukiennice se tyčí gotická Radniční věž, která je jedinou dochovanou částí bývalé radnice ze 14. století. Ve věži v současnosti sídlí pobočka Historického muzea. V sousedství věže najdete románský kostelík sv. Vojtěcha, v jehož kryptě je možné navštívit Muzeum historie tržiště.

Pokud se z Hlavního náměstí vydáte směrem k ulici Stolarska, dojdete k dominikánskému kostelu, jehož dějiny sahají do druhé poloviny 13. století. Četné pohřební kaple, které uchovává, se právem řadí mezi významné renesanční a barokní skvosty. Staré město obklopuje park Plankt, v jehož okolí se nachází mnoho historických budov jako například nejstarší budovy Jagellonské univerzity, kostely a kláštery, Floriantská brána, část pevnostní zdi a Barbakan pojatý v arabském duchu, který je dochovaným prvkem středověkého opevnění Krakova.

V Krakově se nachází celkem 28 muzeí, kromě již jmenovaných můžete navštívit například Muzeum Czartoryských, kde jsou k vidění proslulé obrazy, například da Vinciho „Dáma s hranostajem“ a Rembrandtova „Krajina s milosrdným Samaritánem“. Navštívit můžete také Národní muzeum, Historické muzeum města Krakova, Dům Jana Matejka, Muzeum Jósefa Mehoffera nebo Muzeum Jagellonské univerzity.

Při toulkách městem můžete zavítat i do krakovské čtvrti Kazimierz. Dříve to bylo samostatné město, ale koncem 15. století sem byli přemístěni Židé. Postupem času se čtvrť stala nejvýznamnějším evropským střediskem židovského náboženství, vědy a kultury. Dnes si zde můžete prohlédnout několik synagog a hřbitov. V Krakově je toho k vidění ještě mnohem více, pro jeho prohlídku si tak vyhraďte raději několik dní.

- jap -

Předchozí články z Polska:
Szczawnica – královna polských vod
Gdyně – významné přístavní město Polska
Průmyslová Lodž
Treblinka – hrůzné místo s nevinným názvem
Plock – jedno z nejstarších polských měst

Článek byl zobrazen 15 440 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko