Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Muskauer Park

Plánujete-li návštěvu našich severních sousedů, vyhraďte si ve svém programu alespoň chvilku na prohlídku jednoho z nejkrásnějších parků Evropy. Procházka v tomto malebném kousku přírody vám dokáže zapomenout na každodenní stres a starosti.

Muskauer Park, nebo-li Park Muzakowski, jak zní jeho polský název, se rozkládá podél řeky Neisse, na hranici mezi Polskem a Německem. Svou plochou, přesahující osm set hektarů, patří k největším a rozhodně k nejznámějším anglickým parkům v obou zemích. Jeho neoddělitelnou součástí jsou vedle arboreta a četných zákoutí také dva nádherné zámky - Starý zámek, pocházející ze 13.století a o dvě století mladší Nový zámek. Právě v jejich sousedství založil v roce 1815 princ Hermann von Puckler-Muskau, majitel zdejšího panství park, jehož jméno nechybí snad v žádné publikaci o zahradní architektuře, neboť se v něm ve vzájemném souladu prolínají výtvory přírody s lidskou činností. A právě studiu vlivu a působení lidské činnosti na tvar krajiny zasvětil Puckler téměř celý život. Své myšlenky a poznatky shrnul v roce 1834 do díla, jež znamenalo naprostý přelom v této oblasti. Bohužel ne všechny plány mohly být uskutečněny. Náklady na výstavbu parku a rozsáhlou rekonstrukci přilehlého zámku výrazně přesáhly investiční možnosti jeho strůjce. V roce 1845 je Puckler nucen park i přilehlé panství prodat a nový majitel si na dokončení díla najímá známého zahradního architekta Eduarda Petzolda, který pokračuje v duchu svého předchůdce.


Autor: Henry Herkula

Během druhé světové války byly v Muskauer parku způsobeny nenahraditelné škody. Obě zámecké budovy i okolní stavby, včetně mostů, zničilo bombardování. Navíc byl park po roce 1945 rozdělen na dvě části, čímž byla jeho rekonstrukce velmi zkomplikována. Více než dvě třetiny plochy připadly Polsku a necelá jedna třetina Německu. K užší spolupráci obou stran došlo teprve v 90. letech minulého století, přičemž rekonstrukční práce probíhají dodnes.

Nejen celoživotní dílo Hermanna von Pucklera, ale i způsob, jakým byl Muskauer park vytvořen, výrazně ovlivnily rozvoj krajinné architektury v Evropě a Americe. Právě proto byl park v roce 2004 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Muskauer Park patří k hraničnímu městečku Bad Muskauer/Leknica. Z České republiky  se sem dostanete nejlépe přes Gorlitz. Park je pro návštěvníky otevřen každý den od 10 do 18 hodin. V zimních měsících není veřejnosti přístupný.

Článek byl zobrazen 6 377 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko