Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Polský Balt - nedoceněné kulturní i přírodní bohatství našich severních sousedů

Většina účastníků poznávacích zájezdů do Polska míří do měst a oblastí v jižní polovině země, jako Wroclaw, Krakow nebo místa spojená s holocaustem. Tato místa se řadí mezi nejvyhledávanější hlavně díky dobré dostupnosti a blízké vzdálenosti od hranic a právě jejich výhodná poloha je důvodem větší návštěvnosti než v případě metropole Warszawy, Gdaňsku či přírodních parků na severu Polska.

Kouzlo Hanzovních měst - Gdaňsk, mlýn na mák
Foto: Kouzlo Hanzovních měst - Gdaňsk, mlýn na mák

Přiblížit Warszawu a polské pobřeží Baltu většímu počtu návštěvníků značně pomohl rok 2014 a první testovací jízdy "Polského Pendolina". Rychlovlak vytvořil v Polsku rychlostní rekord - 295 km/h a během testovacích jízd poctil svou návštěvou rovněž největší český testovací okruh u Velimi.  Právě koncepce moderních a rychlých vlakových jednotek a k tomu rozsáhlá modernizace železniční infrastruktury mezi Varšavou a Gdaňskem citelně zlepšila dostupnost severního Polska. Od uvedení polského Pendolina do provozu se na polské železniční síti rapidně zvýšila nejen časová dostupnost, ale i úroveň poskytovaných služeb a komfort. Prakticky ihned po usazení do vlaku ve Varšavě máte možnost si vychutnat několik variací snídaňového menu nebo se nechat v pohodlí svého místa obsloužit z minibarového vozíku. Kvalitní servis polských železnic, komfortní a svižná jízda polským Pendolinem se postará o to, že necelé tři hodiny jízdy mezi Varšavou a pobřežím Baltu utečou příjemným způsobem velmi rychle a je velkým zážitkem. Proč tedy necestovat vlakem za poznáním.

Polsko, rychlovlak do Varšavy
Foto: Polsko, rychlovlak do Varšavy

Varšava (Warszawa) sama o sobě je nečekané překvapení, obnovené historické jádro města pod ochranou UNESCO, zámek a slunné zelené parky a také „polský Manhattan“ s mrakodrapy a království skla. Pyšní se řadou muzeí, galerií i moderním fotbalovým stadionem.

Moderní centrum Varšavy
Foto: Moderní centrum Varšavy

Polské  pobřeží Baltu mnozí označují jako polskou Rujánu nebo království polského jantaru. Ať už dáte oblasti jakékoliv přízvisko, věřte, že celý region a tzv. Trojměstí - tedy města Gdaňsk, Gdynia a Sopoty, vás přivítá s otevřenou náručí a ochromí vaše vjemy. První ze zastávek, největší město polského severu - Gdaňsk  - památka UNESCO - vám nabídne obchůdky s jantarem, velkolepé muzeum druhé světové války, mohutné chrámy, honosné kostely. Nadchne vás architektura hanzovních domů, díky které si uvědomíte, že Gdaňsk byl v minulosti významných hanzovním německy mluvícím městem. Naproti tomu při pohledu na bohaté cejchy a pocit volnosti i otevřenosti nenápadně odkazuje na období tzv. Svobodného města Gdaňsk. 

Přístav v Gdaňsku a žuraw
Foto: Přístav v Gdaňsku a žuraw

Individuálně je možné v rámci pobytu v Gdaňsku vyzkoušet i plavbu podél hlavního přístavu a shlédnout jedno z nejdůležitějších míst světových dějin - poloostrov Westerplatte - místo začátku útočné agrese nacistického Německa na Polsko v roce 1939. Gdaňsk je město mnoha tváří, dvě z nich jsou námořní a válečná historie. 

V rámci vlakových speciálů CK GEOPS za krásami Baltského moře pokračujeme v následujích dnech do dalších míst pobřeží Baltu. Jedno z takových, které nesmíte při poznávání minout je lázeňské město Sopoty s nejstarším polským kasinem, poklidnou lázeňskou atmosférou a nejdelším dřevěným molem v Evropě. Každoročně rovněž místo konání mezinárodní filmového festivalu, kde v minulosti účinkovala i česká zpěvačka Helena Vondráčková. 

Posledním zastaveníčkem v rámci Trojměstí je pro většinu návštěvníků Gdynia - další významný evropský přístav a domov historické válečné lodě Blyskawica. Město ukazuje, že i kombinace industriálu a socialistické zástavby s bohatou hudební undergroundovou scénou má svou duši a dokáže oslovit mnoho cestovatelů.

Fontány a parky v Gdaňsku
Foto: Fontány a parky v Gdaňsku

Únik z měst zajistí cesta na slavnou helskou kosu - úzký poloostrov plný písečných dun, který má v nejužším městě jen okolo 150 metrů a v nejširším 3 km. Mimo písečné dobrodružství lze v městečku Hel na konci kosy obdivovat místa spojená s bývalým vojenským prostorem nebo ochutnat čerstvé ryby a dary Baltského moře v jednom z bister a bufetů na zdejší promenádě provoněné lokálními dobrůtkami. Pohled na kombinaci písečných dun a přesypů ve vnitrozemí a několik přímořských jezer pak nabídne Lebská Sahara. Pravě tam se nachází biosféricky nejzajímavější a nejvzácnější chráněna oblast u Baltského moře - Slowinski park narodowy. Přírodní krásy, moderní architektura i památky UNESCO určitě inspirují k další návštěvě „Polského Baltu“ až po moderní přístavní město Štětín (Szcezcin) se světoznámou budovu opery.

Atraktivitu pomořanského vojvodství ještě umocňuje největší gotická a cihlová stavba světa - bývalé sídlo řádu německých rytířů – hrad a zámek Malbork. Originální suvenýry, prodejny jantaru a také příjemné posezení u kávy v prostředí zámku například pro ty jenž si nevyberou odbornou prohlídku hradu.

Malbork, Velký refektář Sala Krolewska
Foto: Malbork, Velký refektář Sala Krolewska

Závěr pobytu u Baltu si můžete zpestřit například návštěvou nejkrásnějšího městského parku na severu Polska v Gdaňsku (dokonce i s malým vodopádem) a k tomu poslechem famózních varhanních koncertů v katedrále v městské části Oliwa.

Historické i přírodní perly polského severu čekají na vás. Polské Pendolino je připraveno ke startu, tak nastupte s námi.

Bc. Lukáš Zedníček, průvodce CK GEOPS
- PR článek -

Článek byl zobrazen 6 925 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko