Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zamość - renesanční perla Polska

Zamość, sedmdesátitisícové město ležící v jihovýchodní části Polska, patří ke skutečným pokladům renesanční architektury země. Přesto zůstává poněkud v pozadí zájmu cestovních kanceláří i individuálních cestovatelů. Je to velká škoda, neboť Zamość má skutečně co nabídnout.

Za svou existenci vděčí Zamość především dvěma osobám – polskému šlechtici a hejtmanu Janu Zamoyskému a padovskému rodákovi Bernardu Morandovi. První se v roce 1580 rozhodl založit město, jež by splňovalo obecnou představu „ideálu“ a druhý, jsa architektem, toto rozhodnutí realizoval. Netrvalo dlouho a v jihovýchodní části Polska vyrostlo vyhledávané centrum kultury a nauk, ve kterém žilo na tři tisíce obyvatel. Již v době svého založení bylo město považováno za důležitou obchodní křižovatku na cestě spojující západní Evropu s Černým mořem. A Zamość dodnes zůstává dokonalou ukázkou renesančního města, které si zachovalo nejen velké množství budov v italském stylu, ale i zbytky původního opevnění. Hradby, doplněné sedmi bastilami, sloužily k obraně města před vpády nepřátel a odolaly až do poloviny 20. století, kdy je ruská armáda vyhodila do povětří. Ve své době byly až 12 metrů vysoké a v nejširších místech tloušťka jejich zdí dosahovala až 2.5 metru.


Autor: Christopher Walker

Hradby obepínaly celou část Starého Města, ve které můžeme i dnes obdivovat na 120 renesančních památek, díky nimž byla Zamość v roce 1992 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V jejím středu se rozprostírá Velké tržní náměstí. S rozměry 100x100 metrů patří k největším náměstím Evropy. Každou z jeho stran zdobí osm měšťanských domů s arkádami. Domy v dávných dobách patřily bohatým arménským obchodníkům, zatímco dnes jsou v nich umístěny malé soukromé vinárny, kavárny a pivnice. Náměstí dominuje monumentální radnice s impozantním schodištěm. Již od prvopočátků města, byla středem jeho dění a svému účelu slouží dodnes. Každé poledne se z vrcholku její padesátimetrové věže ozývá do tří světových stran zvuk polnice. Proč je čtvrtá, západní strana vynechána, nikdo netuší. Jedni tvrdí, že se zvuk polnice nesmí mísit s konkurenčním Krakovem, druzí jsou zastánci teorie, že každá světová strana odpovídá jedné vstupní bráně, jež umožňovala ve starých dobách vstup do města.

V jižní části města stojí Rotunda, která dodnes připomíná smutné události dvacátého století. Během 2. světové války zde bylo za nacistické okupace popraveno na osm tisíc lidí. K uctění jejich památky bylo v Rotundě otevřeno muzeum, jehož část expozice je také věnována masakru polské armády sovětskými vojsky.

Zajímavým tipem na jednodenní výlet může být i necelých 20 kilometrů vzdálený Roztocký národní park s 85 čtverečními kilometry panenské přírody.

Článek byl zobrazen 4 571 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko