Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hnězdno

Hnězdno bylo prvním hlavním městem Polska. Patronem města je sv. Vojtěch. K jeho hrobu v r. 1000 dorazil císař Otto III. Na kopci se rozprostírá monumentální gotická katedrála z 14. - 15. stol., v podzemní části jsou fragmenty dřívějších sakrálních staveb. V presbytáři se nachází barokní světcův hrob se stříbrnými relikviáři sv. Vojtěcha a vedle - jeho náhrobek. Dveře katedrály jsou nejkrásnějším dílem románského umění v Polsku, ukazující scény ze života a smrti sv. Vojtěcha, se řadí mezi nejskvostnější ukázky románského umění v Evropě.

Gotická katedrála Nanebevzetí Panny Marie z 14. století se vypíná na místě dvou starších kostelů. První, předrománský kostel zde vyrostl po roce 970 a druhý, románský, v polovině 11. století. V roce 977, kdy byla pochována choť Měška I. Přemyslovna Doubravka, bylo Hnězdno prvním hlavním městem Polanů. Jeho význam ještě více stoupl v roce 997, kdy byly do kostela uloženy ostatky sv. Vojtěcha. Od roku 1025 do 14. století byli v katedrále korunováni polští panovníci.

Při příjemných procházkách městem objevíte kromě majestátní katedrály mnoho historických budov a výtečných muzeí. S katedrálou sousedící Arcidiecézní muzeum schraňuje náboženské artefakty, včetně obrazů, soch, textilií a podobizen z rakví. Z trhového náměstí míří elegantní ulice ke gotickému kostelu sv. Jana s nástěnnými malbami z 14. století. Dějiny Hnězdna přibližuje muzeum Počátky polské státnosti v Piastovském parku.

Legenda o zrození polského státu
Žili, byli tři bratři – Lech, Čech a Rus. Společně hledali místo, kde by se mohli usadit. Jednoho dne přišli na pahorek, na němž stál mohutný dub, na kterém seděl bílý orel. Čechovi a Rusovi se místo nelíbilo, ale Lech se tu rozhodl zůstat a zbudoval tu svůj hrad. Sídlo nazval Hnězdnem podle hnízda a bílého orla přijal za svůj znak. Tolik vypravuje stará polská legenda o prvním hlavním městě Polska, místě stojící u zrodu polského státu, a které má mnoho společného s českým zemským patronem sv. Vojtěchem.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko