Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gdaňsk - Starý jeřáb

Ojedinělou středověkou stavbou je Starý jeřáb zvaný Żuraw, který najdeme v polském městě Gdaňsk. Byl postaven ve 14. století a sloužil jako přístavní jeřáb a zároveň i městská brána na řece Motlawě. Tento nejstarší kladkový jeřáb v Evropě je jednou z nejkrásnějších budov a také symbol starého hanzovního města Gdaňsk.

Původní jeřáb byl zničen při velkém požáru, který postihl město, současná podoba tak pochází z let 1442-1444, kdy proběhla jeho rozsáhlá rekonstrukce. Samotný dřevěný jeřáb je umístěn mezi dvě válcovité cihlové věže. Byl poháněn lidskou silou, roztáčel se totiž šlapáním. Muži byli zavřeni v obrovských šlapacích kolech, vlastní silou tak dokázali zvednout břemeno o hmotnosti až 2 tun do výšky 27 metrů. Jeřáb byl využíván nejen k nakládání a vykládání zboží, ale také k upevňování lodních stožárů.


Autor: Michael Caven

V roce 1945 během leteckých náletů utrpěl jeřáb značné škody, v rámci projektu obnovy města po 2. světové válce byl naštěstí opraven a zrekonstruován – dokonce i jeho vnitřní mechanismus. Věž jeřábu je natočena směrem do ulice Dlugie Pobrzeze, která se táhne podél břehu řeky Motlawa. Původně byla tato ulice dřevěným mostem pro pěší a přístavní hrází, u níž kotvily lodě z celého světa. V současné době už je jen turistickou atrakcí, kotví zde výletní lodě a jachty soukromníků, kteří si přivydělávají tak, že poskytují vyhlídkové plavby po zálivu Gdaňského přístavu.

Dřevěná stavba jeřábu dnes nechybí na žádné pohlednici z Gdaňsku. Celá středověká budova je součástí sbírky Ústředního námořního muzea, které přibližuje návštěvníkům námořní tradice Gdaňsku a plavby po řece Visle. Mezi nejvýznamnější exponáty patří rekonstrukce výjevů ze života námořníků na palubě švédské lodi Solen, která byla potopena během bitvy u Oliwy v roce 1627. Nedávno došlo k vyzvednutí jejich ostatků ze dna Gdaňského zálivu.

- jap -

Předchozí články z Polska:
Gdaňsk - město „Solidarnośći“
Polsko je země vánočních tradic
Zamość - renesanční perla Polska

Článek byl zobrazen 10 331 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko