Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lešno

Lešno je vojvodské město ve stejnojmenném vojvodství v jihozápadním Polsku. Vesnice rodu Leszczyríských získala v roce 1547 městská práva. Roku 1550 se v Lešně usadili příslušníci české jednoty bratrské, kromě nich zde založili samostatnou náboženskou obec i kalvinisté. Roku 1555 založena elementární škola jednoty bratrské, která byla v I. pol. 17. století, po příchodu dalších exulantů, přeměněna v gymnázium (rektorem byl J. A. Komenský). Od roku 1633 v Lešně existovala i významná tiskárna. V roce 1656 bylo město vypáleno a při požáru shořela Komenského knihovna a část rukopisů. Při druhém dělení Polska připadlo Lešno Prusku. Od roku 1918 je opět součástí Polska.

Lešno prožívalo svůj „Zlatý věk“ v první polovině 17. století, kdy také poskytlo azyl mnoha exulantům prchajícím před útrapami třicetileté války. V té době zde nalezli útočiště i Čeští bratři z Čech a Moravy, mezi nimi poslední biskup Jednoty bratrské, přední reformátorský filozof a pedagog Jan Amos Komenský. Čeští bratři založili ariánskou univerzitu, která získala věhlas po celé Evropě.

Centrum Starého Města tvoří náměstí s barokní radnicí a barokními domy ze 17. a 18. stol., později přestavené. Nejcennější sakrální stavbou je barokní kostel sv. Mikuláše s cenným souborem oltářů a krásnou kazatelnou z 18. stol. V kostele sv. Kříže stojí za podívanou lapidárium náhrobních desek ze 17. - 19. stol. z bývalého kalvínského hřbitova. Nejlepší sbírka Oblastního muzea je umístěna v galerii portrétů, v níž uvidíte také podobizny českých bratří na rakvích z 18. století.

Leszno je největším v Polsku střediskem balonového a kluzákového létání i leteckého modelářství. Sportovní atrakcí města je plovárna „Akwawit” se skluzavkami (délka 136 i 52 m).

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko