Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Toruň

Spolu s Krakovem patří Toruň mezi nejkrásnější polská města, která zůstala prakticky nedotčena druhou světovou válkou. Toruň proslula především jako rodné město astronoma Mikuláše Koperníka - zakladatele heliocentrické teorie, (podle které Země obíhá kolem Slunce), i když neméně známá je i architekturou. Unesco zapsalo Toruň do seznamu světového dědictví. Toruň je proslulé univerzitní město. Navštivte jeho zajímavé muzeum. Prohlédněte si hrad Německých rytířů a šikmou věž (podobně jako v italské Pise).

Město založili němečtí rytíři v roce 1233 a záhy se stalo předním střediskem obchodu. Historické jádro Toruně vyniká malebnou polohou na březích řeky Visly a zachovalo si středověkou uliční síť. Panuje zde vzácný klid, neboť jeho velká část je uzavřena pro automobilovou dopravu.

Dnes okresní město na řece Visle vzniklo sloučením kupeckého Starého města a řemeslnického Nového města ve 13. století. Později se stalo hlavním městem Pomořanského vojvodství a byla zde založena celá řada univerzit. Historické centrum města obklopují zbytky městských hradeb ze 14. až 15. století zdobené působivými baštami a věžemi.

Jednou z nejvýznamnějších budov města je radnice ze 14. století, která však svou dnešní podobu získala až počátkem 17. století, kdy bylo přistavěno její druhé poschodí. Před radnicí se nachází pomník pravděpodobně nejslavnějšího rodáka města - Mikuláše Koperníka, jehož rodný gotický dům je v těsné blízkosti Biskupského paláce z konce 17. století. Z významných církevních staveb jmenujme dále kostel sv. Jana se zvonem o průměru 217 centimetrů, kostel sv. Ducha a gotický kostel sv. Marie se zajímavou hvězdicovitou klenbou.

Šikmá věž patří k největším turistickým atrakcím Toruně. Je součástí starého městského opevnění a pravděpodobně byla vztyčena v první polovině 14. století. Od kolmice se sice výrazně odchyluje, ale později zhotovené stropy jsou dokonale vodorovné. V hospodě, která je zde nyní v provozu, můžete tudíž položit na stůl sklenici s pivem bez obav, že by sklouzla na zem.

Hrad německých rytířů v Toruni spatřil světlo světa v 13. století a o sto let později byl rozšířen. V roce 1454, kdy se obyvatelé Toruně vzbouřili proti rytířům, byl pobořen. Zůstala stát pouze latrínová věž nad potokem. Dochovala se také část sklepů a podloubí. V pozdně gotickém domě, který na tomto místě vznikl, v roce 1489 se setkávalo Bratrstvo sv. Jiří. Z hradu, který němečtí rytíři v Toruni vybudovali, zbylo jen o málo více než rozvaliny. Dříve než byl vztyčen hrad v Malborku, byla Toruň rezidenčním městem rytířů.

Ve městě se nachází několik zajímavých muzeí, například Etnografické muzeum či Muzeum Mikuláše Koperníka. Po levé straně řeky Visly můžete vidět zříceniny hradu postaveného Vladislavem Jagelonským. Hrad byl zničen během válek se Švédy. Staré město a především jeho historické jádro je dnes častým cílem turistů a tomu také přizpůsobuje svou tvář. V podloubí domů se nachází četné sklepní hospůdky, mnoho kavárniček, restaurací a stánků se suvenýry.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko