Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velká mazurská jezera

Mazury jsou jedno z nejmalebnějších míst Evropy. Velká mazurská jezera – nejrozlehlejší v Polsku – jsou v létě vyhledávaným prázdninovým cílem. Navzdory tomu zůstává tamější krajina téměř nedotčená moderní civilizací a daří se zde mnoha druhům vzácné flóry a ptactva. Jsou to určitě vodní sporty, které sem každoročně lákají tisíce turistů ke strávení aktivní dovolené. A je to právě jachting, který sem každoročně přivádí i množství návštěvníků nejen z ČR. Jezera jsou propojena řekami a kanály a hodí se k plavbám na jachtách či kánoích.

Mazurská jezera se nacházejí v severovýchodní části Polska. Délka jezer je 120 km, všechna jsou propojena kanály s možností proplutí. Největší jezero má rozlohu asi 16 x 10 km. Jezera ponořená do krásné krajiny mají rozmanitý břeh a jsou rájem pro jachtaře a rybáře. Spojená řekami, kanály a propustěmi tvoří trasy vnitrozemské plavby a vodní turistiky. Zvláště atraktivní jsou jachtařské trasy. Na jezerech žijí mnohé druhy ptáků. Přírodní rezervace na jezeru Luknajno byla zapsána do Seznamu rezervací biosféry UNESCO. Je uzavřena pro turisty, avšak ptáky lze pozorovat z nedalekých věží.

Výhodou jezer v této části je skutečnost, že jsou propojena pomocí uměle vybudovaných kanálů. Vzniká tak soustava 45 jezer propojených 12 kanály a 8 řekami, takže nemusíte jen bezcílně plachtit, ale zároveň poznávat nová místa. Mezi zdejšími jezery najdete také místní obry - jezero Šnardvy (rozloha 114 km2) a Mamry (rozloha 105 km2). Samozřejmě není to pouze jachting ("žeglování" v polském žargónu), ale na své si zde přijdou i zastánci dalších vodních radovánek - jako je jízda na kánoi, surfing, ale také rybolov. Mazury lákají také zájemci o přírodu, protože region je bohatý zejména na ptactvo, pro které zde existuje řada rezervací (známý je např. ostrov kormoránů). Dokonce ani v zimě jezerní ruch neumírá a pro zájemce je připravena možnost jízdy na "ledových" jachtách.

Centrem Mazur je městečka Gižicko, které leží na rozhraní jezer Niegocin a Kisajno. Základy města položili v roce 1340 křižáci, kteří zde vybudovali pevnost proti litevským nájezdům. Hrad byl nazván Loetzen, což je také německý název pro město. Mezi pamětihodnosti města patří ruční otočný most přes Luczanski kanál, postavený ve druhé polovině 19. století, jeden ze dvou svého druhu v Evropě, a pevnost Boyen. Ta byla postavena v první polovině 19. století a kromě muzea historie nabízí i možnost nahlédnout na zbytky pevnostní architektury na dlouhé procházce po hradbách. Jedno z dalších míst, kam se stojí za to podívat, je městečko Mikolajky. Nachází se zde hlavní jachtařský přístav. Lze si tu pronajmout různá pravidla – od člunů dinghy, jachet a kánoí až po motorové čluny.

S regionem se lze seznámit také z paluby výletní lodě Mazurské plavební společnosti nebo z auta při jízdě po silnicích vinoucích se mezi stromy na březích jezer. Oblast Velkých mazurských jezer je rájem pro pěší turisty a pro ty, kdo rádi objevují tajná zákoutí. Tamější lesy ukrývají zarostlé bunkry, které tu za 2. světové války vybudovali Němci.

Speciální klimaticko – geografické podmínky jsou největším pokladem této neobyčejné krajiny. Jachtařské, kajakové, ale i pěší trasy, vedou Mazurským krajinným parkem, rezervací volavky šedé přes rezervaci labutí bílých na jezeře Lukajno. Velké množství ptactva je možno pozorovat v rezervacích na jezeře Kisajno a na ostrovech jezera Nidzkého. Jezero Dobské je pak rezervace s ostrovem kormoránů. V obci Borki, v Bořecké poušti, chovají v lesní rezervaci zubry.

Rezervace Jezioro Dobskie – (rozloha 1833,22 ha)
Součástí rezervace je i uvedené jezero a na něm se vyskytující ostrovy. Za nejpěknější je považován Ostrov kormoránů. Ochraně podléhá dobře zachovalá krajina poledovcová a charakteristické rostlinstvo spolu s nahrnutými kameny z období doby ledové, které jsou jak na dně jezera, tak na jeho březích.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko