Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wroclaw

Wroclaw (Vratislav) se svou historickou částí je řazena mezi nejkrásnější města v Polsku, přestože se nachází mimo hlavní turistické trasy. Delší pobyt si zaslouží nejen toto město, ale i celá oblast Slezska. Hlavní město Dolního Slezska má velmi rozsáhlé Staré město propojené více než stovkou mostů.

Vratislav rozkládající se na řece Odře se honosí více než stovkou mostů překlenujících bezpočet ramen, kanálů a zátok. Nejstarším z nich je Most Piaskowy z roku 1845, vedoucí přes Pískový ostrov. Nejznámější je ovšem visutý Grunwaldský most zbudovaný v letech 1908-10, jemuž se za nacistické éry říkalo Kaiserbrücke.

Kromě svého jedinečného umístění vyniká Vratislav bohatstvím gotické, barokní a secesní architektury. Na atmosféře Vratislavi zanechala svou stopu neuvěřitelně komplikovaná historie: spojovaly se zde kulturní vlivy Německa, Čech, Rakouska a Polska. Po druhé světové válce byli němečtí obyvatelé vyhnáni a nahrazeni Poláky ze Lvova, který byl pro změnu začleněn do Sovětského svazu.

V prvním tisíciletí zde vznikaly osady jako obchodní centra na jantarové stezce. V 9. stol. se stalo město opevněným střediskem Slezanů, v 10. stol. připadlo pod nadvládu Přemyslovců a kolem roku 990 se připojilo Polsku. V roce 1241 byla Wroclaw vyhlášena za hlavní město vratislavského knížectví. První založenou univerzitou byla roku 1702 jezuitská univerzita. Na konci II. světové války se pevnost Wroclaw vzdala Sovětské armádě a v témže roce byla připojena k Polsku.
Vratislav (Wrocław) založil v 10. století český kníže Vratislav. Historické jádro Vratislavi tvoří rozlehlé hlavní trhové náměstí, lemované obnovenými domy z období od renesance do 20. století s restauracemi a kavárnami s posezením na čerstvém vzduchu. Uprostřed náměstí stojí radnice, jedna z nejvýznamnějších památek gotické architektury.

Mezi nejstarší stavby města patří Dům panen Trzebnických. Mimo jiné jsou ve městě historické stavby jako kostel sv. Marie Magdaleny ze 14. stol., bazilika sv. Vincenta, kostel a klášter sv. Kláry, bazilika sv. Alžběty, kostel sv. Matěje, kostel jména Ježíšova a spousty dalších. Mezi mnoha významnými historickými budovami je třeba jmenovat Vratislavskou univerzitu, kterou císař Leopold I. již v roce 1702 vyhlásil akademií a v roce 1811 získala statut univerzity. Od r. 1945 je považována za polské centrum vzdělávání.

Vratislav, rozkládající se na řece Odře, má řadu ostrovů, spojených navzájem více než stovkou mostů. Nejvýznamnějšími ostrovy jsou Tumský a Pískový. Na Tumském ostrově bylo v roce 1000 zřízeno biskupství a ostrov se rozvinul v sídlo knížat. Hlavní dominantou ostrova je katedrála sv. Jana Křtitele z 13. – 16. století. Vratislavské ostrovy omývané vodami řeky Odry představují poklidná útočiště jako stvořená k procházkám. Arcidiecézní muzeum ztělesňuje bohatou klenotnici gotického umění. Procházku četnými úzkými uličkami lze završit návštěvou Botanické zahrady.

K mnoha pamětihodnostem se lze z centra Vratislavi dostat pěšky. Poklidný den můžete strávit v zoologické zahradě nebo v Přírodovědeckém Geologickém a Mineralogickém muzeu ve Szcytnickém parku.  Židovský hřbitov skýtá fascinující pohled do polských dějin.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko