Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Szczawnica – královna polských vod

Na samotném jihu Polska, se v dolině řeky Grajcarek, rozkládá jedno z nejkrásnějších lázeňských měst v zemi. Szczawnica leží v místě, kde se pohoří Pieniny odděluje od Beskyd. Největším bohatstvím města jsou minerální vody vytékající z úpatí sopečného vrchu Bryjarka. Samotný název města je odvozen od těchto vod – polsky „szczaw“.

První písemná zmínka o Szczawnici pochází z 15. století. O století později zde již vznikla farnost a byl vystavěn i první kostel. O existenci léčebných pramenů se vědělo již velmi dávno, v 16. století vyšla ve Varšavě zpráva o existenci slano-kyselých minerálních pramenů ve Szczawnici. V dobách rakouské nadvlády patřilo město do polského nowotargského panství. V roce 1828 se jeho majiteli stali Štefan a Jozefína Szalayovci z Uherska. Byli to velmi vzdělaní a osvícení lidé, kteří chtěli ze Szczawnice udělat lázeňské město evropského formátu, čímž by využili její potenciál.

Po manželích byly pojmenovány dva hlavní prameny s minerální vodou – Štefan a Jozefína. Také 10 dalších pramenů nese jména svých objevitelů nebo slavných hostů, kteří lázně navštívili. Za skutečného tvůrce lázní je však považován Jozef Szalay – syn Štefana a Jozefíny. Založil totiž lázeňský park, postavil lázeňské domy a vily a zpřístupnil veškeré prameny. Jeho nápadem bylo také originální zdobení městských budov malovanými erby. Nad vchodovými dveřmi mnoha domů si tak i dnes můžete všimnout srdcí, hroznů, kruhů a dalších symbolů namalovaných na dřevěných deskách.

Netrvalo dlouho a Szczawnica se stala vyhledávaným a oblíbeným lázeňským městem nejen mezi umělci a aristokraty. Na konci 19. století sem již během hlavní letní sezóny přicházela více než tisícovka rekreantů. V roce 1876 odkázal Jozef Szalay svůj szczawnický majetek krakovské Akademii vědomostí, která jej roku 1909 prodala hraběti Stadnickému z Nawojowé. Modernizaci a rozvoj lázní poté zbrzdila první světová válka. Po druhé světové válce zde začala vznikat specializovaná sanatoria. Například v letech 1933 – 1936 bylo vybudováno Inhalátorium, které funguje dodnes.

Jelikož nebyla do Szczawnice zavedena železnice, nemohlo se město rozvíjet tak, jako jiná lázeňská města v Polsku. Prvenství nejvýznamnějšího lázeňského města tak vyhrály lázně v Krynici. V letech 1972 – 1982 se nařízením státní správy vytvořilo ze Szczawnice a sousedního Krościenka nad Dunajcem jedno město. V současnosti je Szczawnica samostatným lázeňským městem. Léčily a léčí se zde nemoci dýchacích cest, plic, nemoci močového ústrojí a trávicího traktu. Voda je dobrá také v případě chronického selhání činnosti ledvin nebo chudokrevnosti. Ve velkém sem jezdí také astmatici, lidé mající problémy s hlasivkami či nosohltanem.

Mezi přednosti města patří kromě jeho krásné polohy uprostřed zalesněných kopců také příjemné klima, atraktivní okolí a hodnotné léčivé vody. Pod svahem vrcholu Bryjarky (677 m. n. m.) se rozprostírá městská část s názvem Zdrój, kde jsou k vidění novodobá sanatoria, penzióny a léčebné domy. Ozdobou města jsou také dva parky s dobře zachovaným souborem léčebných pavilonů z konce 19. a začátku 20. století. Díky nim si můžete vychutnat tu pravou lázeňskou atmosféru. Po Szczawnici se rozeseto mnoho hotelů, penzionů a turistických ubytoven. Významnou dominantou města je novogotický kostel sv. Vojtěcha postavený v letech 1882 – 1892. Kdo má zájem, může si zajít prohlédnout ještě Pieninské muzeum, které vystavuje řadu historických, etnografických a přírodovědných exponátů. V jednom lázeňském parku dnes můžete obdivovat zajímavý strom, kterým je devítikmenná lípa velkolistá.

Velkým lákadlem je také řeka Dunajec, která tudy protéká. V nedalekých Wyżnych Sromowcích nasednete na dřevěný vor – plť a můžete se plavit krásnou oblastí známou jako průlom Dunajce. Cílovým bodem je právě Szcawnica. Po zdolání průlomu připlouvají vory do přístavu, který se nachází u ústí řeky Grajcarek do Dunajce. Plavba po Dunajci je jedinečným zážitkem, jaký by si žádný z návštěvníků tohoto regionu neměl nechat ujít. Tradice splavování na vorech je turistickou atrakcí již po více než sto let. V současnosti je splavování Dunajce na vorech bezpečné, ale ne vždy tomu tak bylo.

Na Dunajci se nachází také areál vodních sportů a řeka rovněž slouží k rekreačním účelům. Z přístavu pltí je možné se vydat na výlet na významné skalní útvary s názvy Sokolica nebo Tři koruny. Ty nabízí nádherné výhledy na polskou i slovenskou část Pienin. Další možností je návštěva dvou kaňonů s názvy Wawóz Homole a Wawóz Biala Woda. V zimě mají milovníci lyžování k dispozici tři uměle zasněžované sjezdové tratě a lyžařské terény rozkládající se na ploše více než 5 hektarů. Lyžařské terény se nacházejí v oblasti vrchu Palenica a Szafranówka. Na začátku 90. let 20. století začala ve Szczawnici jezdit také sedačková lanovka na vrch Palenica vysoký 719 metrů nad mořem, ze kterého se naskýtá nádherný výhled na město a okolní krajinu. Za hezkého počasí je možné se kochat panoramatem Tater, Pienin a Beskyd.

- jap -

Předchozí články z Polska:
Gdyně – významné přístavní město Polska
Průmyslová Lodž
Treblinka – hrůzné místo s nevinným názvem
Plock – jedno z nejstarších polských měst
Kostely míru v městečkách Jawor a Swidnica

Článek byl zobrazen 11 723 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko