Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dřevěné poklady Malopolska

Malopolsko – oblast ležící v jižní části Polska, v těsném sousedství Velkých Tater. Rozprostírá se na téměř 15 tisících kilometrech čtverečních a vznikla spojením tří menších vojvodství. Hlavním městem oblasti se stal se svými osmi sty obyvateli Krakov. Malopolsko patří k vůbec nejnavštěvovanějším oblastem v celém Polsku.

Největší atrakcí Malopolska je dřevěná lidová architektura, která se stala doslova Evropským unikátem. Pokud byste se rozhodli navštívit veškerých 237 objektů, zahrnujících  dřevěné katolické i ortodoxní kostelíky, kaple, zvonice a prostá venkovská stavení, museli byste překonat trasu delší než 1500 kilometrů. Nejstarší z těchto staveb pocházejí z 15. století, nejmladší potom z 1. poloviny 20. století. Na seznam světového kulturního dědictví UNESCO se dostalo šest z nich – kostel sv. Michala Archanděla v Debně, kostel sv. Michala Archanděla v Binarowě, kostel sv. Leonarda v Lipnici Murowané, gotický kostel sv. Filipa a Jakuba v Sekowe, kostel Nanebevzetí Panny Marie a Archanděla Michaela v Haczově a kostel Všech svatých v Blizné. Avšak i místa, která nejsou na seznamu zařazena, stojí za vaši pozornost.


Foto: dřevěný kostel v Haczově    Autor: Michael Tyler

Převážně jednolodní kostelíky si nechávala v malých vesničkách postavit místní šlechta, která si tak zajišťovala svou společenskou prestiž. Jednotlivé stavby mají srubovou konstrukci a na některých z nich se dodnes dochovala původní šindelová střecha. Dřevěná podlaha pak ukrývá rodinné hrobky svých mecenášů. Interiéry kostelíků jsou zdobeny malbami a nádhernými řezbami, ve kterých se mísí prvky 15. století s pozdějšími uměleckými styly. Působivé kazatelny, oltáře, křtitelnice, ale i sochy či obyčejné lavice na nás dýchají svou neodmyslitelnou starověkou atmosférou. Dřevěné kostely Malopolska nám tak dodnes přinášejí důležitá svědectví o středověkém stavitelství církevních i lidových  staveb.

Přesto ani tyto architektonické skvosty nezůstaly zcela ušetřeny následkům smutných událostí 20. století. Snad nejhůře ze všech byl poničen  kostel sv. Filipa a Jakuba v Sekowe. Z jeho bohatě zdobeného interiéru se po 1. světové válce dochovaly pouze fragmenty. Konservace a restaurační práce byly zahájeny až v 90. letech a svou důkladností si vysloužily mezinárodní ocenění  Prix Europa Nostra, jež je dodnes vystaveno v interiéru kostela.

Pro snažší orientaci návštěvníků byly veškeré objekty tzv. „Dřevěné stezky“ rozděleny do šesti hlavních tras. Mapy jednotlivých úseků jsou k dispozici v informačním turistickém centru v Krakově. 

- red -

Předchozí články z Polska:
Gdaňsk - kostel Panny Marie

Niedzica a Czorsztyn
Gdaňsk - Starý jeřáb

Článek byl zobrazen 6 804 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko