Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Polsko - základní informace

Oficiální název: Polská republika
Hlavní město: Varšava
Počet obyvatel: 38 513 000
Rozloha: 312 685 km²
Měna: 1 zløty (PLN) = 100 grošů
Úřední jazyk: polština

Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Polska?
Jak cestovat po Polsku?
Jak cestovat po Varšavě?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Polsku
Nakupování v Polsku
Turistické cíle
Polsko ve fotogalerii

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Polska?
Pro poznávání Polska a jeho památek je nejlepším obdobím konec jara nebo začátek podzimu, kdy je zde příjemné teplo a letoviska nejsou tak přelidněná jako během letní sezóny. V červenci a srpnu jsou hory, okolí jezer a přímořská střediska zaplavená turisty. Pokud se však vydáte do měst, většinou tam najdete jen klid a pohodu. Většina ubytovacích a stravovacích zařízení na pobřeží a v dalších populárních lokalitách na podzim zavírá a znovu otevře zase až s příchodem jara. Od konce listopadu do poloviny března trvá v Polsku lyžařská sezóna.

Pasy, víza, doklady
Od 1. Ledna roku 2004 je Polsko společně s Českou republikou členem Evropské unie. Dne 21. prosince 2007 Česká republika vstoupila také do schengenského prostoru a byly tak zrušeny kontroly na vnitřních hranicích. To ovšem neznamená, že můžete cestovat přes hranice bez jakéhokoliv dokladu. Vždy musíte mít u sebe platný doklad totožnosti, tedy cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou a na požádání ho předložit. Pokud chcete v zemi zůstat po dobu kratší, než jsou 3 měsíce, nebude po vás vyžadováno povolení k pobytu.

Zdravotnictví
Před odjezdem do Polska si u své zdravotní pojišťovny vyzvedněte Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se musíte prokázat, pokud budete potřebovat neodkladné lékařské ošetření. Formulář E-112, který vám rovněž vydá a potvrdí vaše zdravotní pojišťovna, opravňuje k lékařskému ošetření i v jiných než neodkladných situacích. Před cestou doporučujeme si uzavřít zdravotní pojištění. Státní nemocnice v zemi mají poměrně zastaralé vybavení a potýkají se s nedostatkem finančních prostředků. V provozu jsou také soukromá zdravotnická zařízení.

Lékárny poskytují širokou škálu léků, které se však většinou vydávají pouze na předpis. Pokud tedy pravidelně užíváte speciální léky, před cestou do Polska se jimi dostatečně předzásobte. V každém městě by měla být alespoň jedna lékárna s nočním provozem.

Peníze
Oficiální měnovou jednotkou Polska je 1 zløty. Ceny jsou v Polsku stále poměrně nižší než v západní Evropě, dražší je zejména jen dovážené zboží a ubytování v hotelech. Peníze vám v každém městě vymění v bance nebo ve směnárně. Kreditní karty můžete používat také v některých obchodech a restauracích, ale zatím to nebývá vždy pravidlem. Cestovními šeky lze platit pouze ve velkých hotelech, proto je nutné si je vyměnit za hotovost. V roce 1997 došlo k tomu, že byl zløty zbaven 4 nul a tak se z 10 000 zløtych stal 1 nový polský zløty. Staré bankovky pak byly staženy z oběhu.

Domácí mazlíčci
Jestliže cestujete do Polska spolu se svým čtyřnohým miláčkem, je nutné, aby měl mezinárodní pas, byl identifikován mikročipem nebo tetováním a očkován proti vzteklině.

Poloha a přírodní poměry
Polská republika se rozkládá ve střední Evropě a je omývána vodami Baltského mořem, jehož pobřeží se táhne v délce 528 km. Písečné pláže Baltského moře patří mezi nejlepší v Evropě a jejich charakteristickým rysem jsou úzké písečné kosy, které vymodelovaly mořské proudy. Země sousedí s Českou republikou, Slovenskem, Ukrajinou, Běloruskem, Litvou a Německem. Povrch Polska je převážně nížinatý s rozsáhlými jezerními plochami, pouze na jihu země při hranicích se Slovenskem se zvedají hory. Nejvyšším bodem jsou Rysy v Tatrách, které měří 2499 metrů nad mořem. Krajina je porostlá převážně smíšenými a listnatými lesy, pastvinami a loukami. Podnebí je přímořské a kontinentální. Najdeme zde řadu chráněných oblastí, národních parků a rezervací.

Jak cestovat do Polska

Letecká doprava
Letecky se do Polska dostanete poměrně snadno, jelikož mezi Prahou a Varšavou létá mnoho pravidelných linek. Několikrát týdně můžete využít letu také do polského Krakova. Doba letu do obou destinací trvá okolo hodiny. Tyto pravidelné linky zajišťuje česká letecká společnost ČSA a polská národní letecká společnost LOT.

Železniční doprava
Do Polska jezdí z České republiky celá řada pravidelných vlakových linek. Provozují je České dráhy i Polská železniční společnost PKP. Jelikož jsou polské dráhy o něco dražší než ty české, je dobré si zakoupit zpáteční jízdenku ještě v České republice. Na pravidelných linkách v Polsku si dávejte dobrý pozor na krádeže, které tam nejsou ničím neobvyklým. Situace se však postupně zlepšuje a vlaky procházejí speciální hlídky. Pokud cestujete z Prahy do Varšavy, zabere vám cesta přibližně 9 hodin. Nejvyužívanějším hraničním přechodem jsou Petrovice u Karviné.

Autobusová doprava
Mezi mnoha českými a polskými městy existuje pravidelné autobusové spojení. Z Prahy se můžete pravidelnými linkami vydat například do Varšavy, Vratislavi a Lodže.

Automobilová doprava
Řidičské průkazy vydané členskými zeměmi jsou uznávané v Polsku a mají platnost dle vyznačení v daném dokumentu. Řidič je povinen mít při sobě osvědčení o technickém průkazu a doklad o zaplaceném povinném pojištění. Motorové vozidlo musí být k cestě do Polské republiky označeno rozlišovací značkou státu (CZ), pokud vozidlo není označeno novou registrační značkou se znaky EU (modrý obdélník, dvanáct hvězdiček a písmena CZ).

Jak cestovat po Polsku?

Autem
Do Polska vede několik vhodných automobilových tras, záleží pouze na tom, jaká je vaše cílová stanice. Jestliže jedete do Polska vlastním vozem, dávejte si na něj dobrý pozor. Časté krádeže aut zde jsou na denním pořádku. Až budete auto na parkovišti opouštět, ujistěte se, že ho máte řádně zajištěné. Polsko má průměrně kvalitní silniční síť s normální hustotou provozu. Jediným problémem tak bývá parkování a dopravní zácpy ve velkých městech. V zemi je hustá síť čerpacích stanic a servisy najdete v každém městě. Dopravní předpisy jsou téměř shodné s těmi českými, ale poněkud přísnější. Silnice jsou díky tomu ale poměrně bezpečné. Maximální povolená rychlost v obci je 60 km/h, na ostatních silnicích 90 km/h a na dálnicích 110 km/h. Časté jsou zde kontroly pomocí radarů. Při nedodržení rychlosti vás čeká vysoká pokuta. V Polsku se přísně dodržují předpisy týkající se řízení pod vlivem alkoholu. Foukání do balónku je běžnou součástí silniční kontroly. Zakázáno je také používání mobilních telefonů za jízdy bez sady handsfree. Malé děti mohou ve voze cestovat pouze připoutané na dětské sedačce. Polsko má jen málo dálnic, z nichž většina byla vybudována ještě před 2. Světovou válkou a není tudíž v uspokojivém stavu. Moderní dálnici najdeme pouze mezi Krakovem a Katovicemi, za její užívání se platí.

Pokud chcete poznávat zemi nezávisle na místních spojích, je pronájem auta pravým řešením. Musíte mít však minimálně 21 let a vlastnit platný řidičský průkaz. Předtím, než podepíšete smlouvu o pronájmu auta, ujistěte se o rozsahu jeho pojištění. V Polsku fungují známé nadnárodní společnosti zabývající se pronájmem vozidel.

Autobusem
Národní autobusová společnost poskytuje rozsáhlou síť autobusových linek v Polsku. Přepravu zajišťuje společnost Polska Komunikacja samochodka (PKS) neboli Polská automobilová doprava. Tyto dálkové autobusy však nebývají příliš pohodlné a cesta většinou zabere více času, než kdybyste jeli vlakem. Jízdenky se prodávají na nádraží nebo přímo u řidiče. Další společností zajišťující autobusovou přepravu je Polski Express, který je levnější a má pohodlnější a novější autobusy.

Do menších měst a vesnic jezdí autobusy společnosti PKS. Tyto spoje jsou většinou přesné, ale kolem 8 hodiny ráno bývají dost přeplněné. Další možností je využít služeb minibusů, které zabezpečují přepravu na kratších vzdálenostech. Jezdí poměrně často, ale jejich kapacita je omezená. Vyjdou vás dokonce levněji, než autobusy PKS.

Letadlem
Vnitrostátní lety provozuje národní letecká společnost LOT a společnost Direct Fly. Jejich linky spojují zejména velká polská města. Hlavním dopravním uzlem je letiště ve varšavské letiště Okecie, odkud létají pravidelné linky především do měst jako Krakov, Vratislav, Gdaňsk a Poznaň. Nejlevnější jsou letenky, kde je dáno přesné datum návratu. Říká se jim apexové letenky a ty se musí rezervovat a zaplatit asi dva týdny před odletem. Aerolinie uplatňují systém s nižšími sazbami pro studenty, děti, penzisty a turistické skupiny.

Vlakem
Celé Polsko je protkáno hustou železniční sítí, která spojuje téměř všechna města zemi a vlakem se dostanete i do zapadlejších koutů. Velká města spojují dražší rychlíky InterCity, mezi ostatními městy jezdí expresní vlaky, které jsou rychlé, pohodlné a nemívají zpoždění. Je však nutné si před cestou rezervovat místenku. Obyčejné levnější dálkové spoje bývají často přeplněné a cena jízdenky se odráží také na čistotě vlaku a častých zpožděních. Během nočních hodin se jízda těmito vlaky ani z bezpečnostních důvodů nedoporučuje. Připlaťte si raději za 1. Třídu, kde budete mít své pohodlí. Na dlouhých trasách jezdí také vlaky s lůžkovými a lehátkovými vozy. Ty však bývají zbytečně předražené a vynaložená cena bohužel neodpovídá úrovni vlaku. Jízdenky na vlaky si zakoupíte na nádražích nebo v kanceláři státní cestovní agentury Orbis. Jízdenku si můžete zakoupit dokonce i ve vlaku, musíte však počítat s jistou cenovou přirážkou.

Jak cestovat po Varšavě?

Autobusem
Autobus je nejoblíbenějším prostředkem městské hromadné dopravy. Vozový park je postupně obměňován a do varšavských ulic se dostávají moderní nízkopodlažní autobusy. Jízdenky zakoupíte v prodejnách tisku nebo v automatech a označit si ji musíte ihned po nástupu do vozu. Kromě autobusů jezdí po Varšavě také tramvaje a trolejbusy.

Tramvají
Po polské metropoli jezdí několik linek tramvajové dopravy. V provozu je 26 linek, které jezdí po 122 km tratí o celkové délce 470 km. První tramvaj vyjela do varšavských ulic již roku 1866 a byla tažená koňmi. Dnes město křižují moderní nízkopodlažní tramvaje žluté barvy.

Metrem
Varšavské metro je jediným metrem v zemi a spojuje centrum města se sídlišti na jihu metropole. Jízda je pohodlná, bezpečná a rychlá. Na metro platí i tramvajové a autobusové jízdenky, které se označují ve strojcích před vymezenou žlutou čarou. V provozu je dnes pouze jediná trasa metra (modrá), která byla otevřena teprve v roce 1995. Stále se však staví a jsou v plánu další stanice. Zatím nejnovější stanicí je Plac Wilsona. V budoucnu se Varšava dočká také další linky, která povede kolmo na modrou trasu a bude spojovat severovýchodní sídliště s centrem města. Stanice metra jsou opatřeny výtahy.

Příměstské vlaky
Linky příměstských vlaků spojují západní a východní oblasti města a mnoho lidí je využívá pro cestu do práce. Jde většinou o dvoupodlažní vozy bez kupé. Nejvíce vytíženy bývají ve všední dny okolo 8 a 15 hodiny.

Taxi
Jestliže potřebujete využít služeb taxíku, doporučuje se využívat pouze taxislužeb, které mají čitelně označená auta a značku na střeše. Je tak jistě, že nejde o černé taxikáře, kteří si na cenách přirážejí a okrádají turisty. Taxík si můžete objednat 24 hodin po telefonu. Příplatek vám bude účtován, pokud si objednáte taxi po 22 hodině, o víkendu nebo v odlehlejší části města.

Stravování

Polská kuchyně
Polská kuchyně je jako řada ostatních světových kuchyní ovlivněna okolními státy a má tak hluboké kořeny v mnohonárodnostní tradici. Patrný je vliv především sousedních zemí, ale také vliv Litevců, Židů a dokonce i Francouzů. Základní potravinou je maso, zelenina, brambory a mořské i sladkovodní ryby. Poláci mají rádi hlavně aromatické uzeniny, sledě a drůbeží maso připravované na nejrůznější způsoby. Součástí hlavních jídel jsou polévky, které musí být husté a se spoustou zeleniny. Takovou polévkou je například boršč nebo chlodnik. Také ovocné polévky mají v Polsku svou tradici. Pokrmy bývají často připravované na smetaně, se sladkými či kyselými omáčkami.

Mezi typicky polská jídla patří bezesporu pirožky (pierogi) plněné kyselým zelím, houbami, tvarohem nebo masem. Dále jsou to palačinky, ovocné knedlíky, plněné těstoviny (pyzy) a varšavské dršťky (flaczki wolowe). Polským národním jídlem je bigos, který se připravuje z vařeného zelí, hub a různých druhů masa. Z dalších specialit můžeme jmenovat takzvaný gics, což je pečené telecí koleno obložené zeleninou a s přílohou - buď s bramborami nebo speciálními bramborovými knedlíky tzv. kluski. Polské moučníky bývají velmi vydatné a těžké. Nejoblíbenější jsou kynuté koláče nebo makový či ořechový závin.

Polské restaurace
V posledních letech začaly Polsku vznikat mnohé restaurace zaměřující se jak na klasickou národní kuchyni, tak i restaurace s delikatesami z různých koutů světa. Ještě nedávno byl problém sehnat v Polsku restauraci, protože takovéto stravování si většina občanů nemohla dovolit. Zákazníky těchto podniků byli vesměs jen podnikatelé, obchodníci a turisté. Ceny uvedené na jídelním lístku jsou již s DPH a s obslužným. Je však zvykem nechat obsluze navíc spropitné ve výši 10 procent. V turisticky hojněji navštěvovaných městech dnes bývají ceny za jídlo poněkud vyšší a mnohdy bývá problémem najít restauraci s dobrým a zároveň levným jídlem. Většina restaurací přijímá i kreditní karty, ale běžnější je platit v hotovosti. V některých městech fungují bary nabízející zároveň tzv. domácí jídla a dobře se najíte také ve vesnických podnicích. Levně se najíte také v tzv. mléčných barech, které jsou pozůstatkem z komunistické doby.

Polské nápoje
Mezi alkoholickými nápoji jednoznačně vede čistá vodka nejznámějších značek jako je Chopin vodka, Belvedere, Luksusowa, Wyborowa. Oblíbené jsou i aromatizované vodky, jako Żubrówka s bylinami z národního parku Białowieża a Goldwasser z Gdaňsku s obsahem částic 22- karátového zlata. Polsko má také dobrou nabídku kvalitního piva. Nejznámějšími pivovary jsou Żywiec, Warka a Elbląg. Poláci si do piva rái přidávají med nebo různé sirupy. Z polských likérů jmenujme medovinu nebo jiné sladké krémy z alkoholu.

Ubytování
Po roce 1989 bylo v Polsku vybudováno množství nových a luxusních hotelů a ty již fungující se dočkaly rekonstrukce a modernizace. Přesto Polsku stále chybí kvalitní a zároveň cenově dostupné ubytovací kapacity. Po celé zemi se nachází opravené paláce a šlechtická sídla, která byla zachráněna před zchátráním. Z nich se staly komfortní hotýlky s luxusními apartmány a někde můžete dokonce přenocovat v dobových interiérech. Znatelně levnější ubytování však nabízí hostely, soukromé penziony, kempy či horské chaty. Poslední dobou se rozvíjí také agroturistika – jde o druh turistiky, která je spjatá s venkovem a přírodou. Hosté, kteří jsou ubytovaní na farmě, se mohou aktivně zapojit do každodenního života a práce na farmě.
Pokud plánujete návštěvu Polska v období turistické sezóny v letních měsících, rezervujte si ubytování dostatečně dopředu, zvlášť když míříte do některé vyhledávané turistické lokality.

Bezpečnost v Polsku
Při pobytu v Polsku je třeba dodržovat základní pravidla bezpečnosti. Poměrně vysoké je riziko odcizení osobních automobilů nebo jejich vykradení. Doporučuje se proto parkovat auta na hlídaných parkovištích a nezastavovat v noci na parkovištích odlehlých. V žádném případě nenechávejte cennosti a tašky na sedadle v autě. Vyvarujte se také nošení viditelných cenných šperků na frekventovaných místech. Přitahovali byste pozornost zlodějů. V Polsku v posledních letech poměrně vzrostla zločinnost a rozvíjí se organizovaný zločin. Nikdy nenoste pas, doklady nebo peněženku jen tak v zadní kapse od kalhot nebo v batohu na zádech. Nejvíce krádeží se stává v hromadných dopravních prostředcích, na železničních a autobusových nádražích, kde je velká koncentrace lidí.

Nakupování v Polsku
Nejčastěji nakupovaným suvenýrem v Polsku jsou stříbrné a jantarové šperky, broušené sklo ze Slezska, ručně vyšívané ubrusy, místní porcelán a keramika. V horských oblastech se velké oblibě těší ručně pletené svetry a kožené pantofle. Pokud se vám zalíbila polská vážná nebo moderní hudba, můžete si ji zakoupit téměř všude na hudebním nosiči. Každý polský region je něčím jedinečný a každý návštěvníkům nabízí nepřeberné množství výrobků lidového umění a řemesel, ať jsou to vánoční nebo velikonoční dekorace, horalské výrobky, hračky či oblečení. Velmi oblíbená je u turistů také prvotřídní polská vodka. Všechny tyto výrobky nakoupíte nejlevněji přímo u výrobce na tržišti. Ve větších městech již vyrostly velké obchodní střediska a supermarkety, kde najdete vše pod jednou střechou a za přijatelné ceny. Prodejny ve větších městech přijímají platby v hotovosti i platby kreditními kartami

Turistické cíle

Varšava
Hlavní město Polska se rozkládá na obou březích řeky Visly a je největším městem v zemi. Během druhé světové války bylo město téměř srovnáno se zemí a zůstaly zde jen trosky. Obyvatelé se však rozhodli vše obnovit a zrekonstruovat a dnes je varšavské historické centrum dokonce zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Většinu památek najdeme v samotném centru Varšavy. Krásné budovy lemují Královskou cestu a Staré Město, významnou památkou je také Královský zámek s Lázničkami a rezidencí Wilanóv, kterou obklopuje barokní park. V historickém centru najdeme rovněž mnoho úzkých uliček, kostelů a klášterů s množstvím uměleckých děl. Významná je katedrála sv. Jana Křtitele, kde byli korunováni polští králové. Varšava je také městem umění, nabízí zajímavá muzea a galerie, například Národní muzeum se sbírkou polského umění či Galerii polského portrétu.

Na Staroměstském náměstí, uprostřed kterého stojí socha Mořské panny, byly po 2. světové válce vystavěny krásné domy, které dnes patří mezi nejhezčí prvky Varšavy. Nejvyšší budovou města je Palác kultury, kde ve třicátém patře můžete navštívit vyhlídkovou terasu. Zrekonstruované budovy na Divadelním náměstí jsou dnes sídlem bank a prodejen s luxusním zbožím. Nedaleko stojí kostel sv. Alberta a sv. Ondřeje, kde jdou ukrytá významná umělecká díla. Jedinečné jsou budovy Varšavské univerzity, která je nejprestižnější institucí vyššího vzdělání v Polsku. Před Královským zámkem se rozkládá Zámecké náměstí se sloupem krále Zikmunda, který je nejstarší sekulární památkou ve Varšavě. Samotný zámek byl původně královskou rezidencí a v 70. letech minulého století byl kompletně renovován. Dnes se stal symbolem polské nezávislosti. Prvním domem ve městě, který se pyšnil plechovou střechou, se stal Palác Pod Plechem. Cennou církevní stavbou je jistě barokní jezuitský kostel Panny Marie Milosrdné, který byl po válce znovu vztyčen a také kostel sv. Martina s fragmentem sochy Krista. Severní přístup do města byl chráněn městskými hradbami a cihlovým Barbakanem. Tato část opevnění byla vystavěna v roce 1548.

Nové Město se začalo budovat v 15. století a je plné kostelů františkánů, paulánů, dominikánů i redemptoristů. Pozornost si zaslouží především kostel Nejsvětější Svátosti, kostel sv. Ducha, kostel sv. Jacka, kostel sv. Kazimíra nebo kostel Navštívení Panny Marie. V centru Nového Města se rozkládá Novoměstské náměstí, kde kdysi stávala budova radnice. Hlavní tepnou protínající tuto část města je ulice Freta, kterou lemují starožitnictví a kavárny. V roce 1786 byl vystavěn Palác Raczyńských, dnešní sídlo Archivu zemských desek.

Nejkrásnější částí Varšavy je Královská cesta, která je lemována bývalými královskými sídly, a vede až ke Krakovskému předměstí. Podél této ulice bylo vystavěno mnoho úchvatných paláců a dnes zde objevíte útulné kavárny, restaurace a bary. Kolem je mnoho zeleně, sídlí zde Varšavská univerzita a Akademie výtvarných umění. Za vidění stojí také Karmelitánský kostel, Palác místodržících, Kostel vizitek, kostel sv. Anny, neoklasicistní Staszicův palác, kostel sv. Kříže či budova luxusního a drahého hotelu Bristol.

Samotné centrum města není příliš turisticky vyhledávané, přesto zde stojí mnoho významných památek, například v ulici Miodowa – najdeme zde tři barokní kostely a několik paláců. Místní Velké divadlo patří k největším budovám svého druhu v Evropě. Odpočinout si můžete zajít do Saské zahrady, která byla původně součástí královského parku a později přeměněna v první veřejný park v Polsku.

Na okraji metropole se rozkládá rozsáhlý komplex zahrad a paláců, tzv. Łazienkovský park. Parku dominuje Palác na vodě, tehdejší letní sídlo Stanislava Augusta Poniatowského a dnešní sídlo muzea. Déle zde najdeme raně neoklasicistní Myślewický palác, Divadlo na Ostrově, budovy Nové a Staré Oranžerie, dřevěný Sibylin chrám a Chopinův pomník.

Lublin
Největší město rozkládající se na jihovýchodě Polska se pyšní řadou historicky cenných budov. Město je střediskem Lublinského vojvodství a protéká jím řeka Bystrzyca. Lublin je také centrem vzdělání, sídlí zde Katolická lublinská univerzita a před 2. světovou válkou ve městě působila jediná židovská vyšší škola v Polsku. Na úpatí hor se nachází Staré Město, do něhož se vstupuje Krakovskou bránou, která se stala symbolem města. Celé město prošlo v roce 1954 renovací, proto je mnoho budov vyzdobeno ve stylu socialistického realismu. Samotným srdcem Lublinu je trhové náměstí s lublinskou radnicí. Navštívit můžete Muzeum historie radnice a korunního tribunálu Polského království. Nejkrásnější církevní stavbou města je dominikánský kostel z roku 1342. Dalšími významnými stavbami jsou kapucínský kostel a kostel Panny Marie Vítězné. Nejcennější historickou architektonickou památkou Lublinu je kaple Nejsvětější Trojice, která je součástí Lublinského zámku ze 14. století. V interiéru kaple se nachází byzantské fresky od pravoslavných umělců. V prostorách zámku sídlí muzeum s expozicí obrazů, lidového umění i zbraní. Na okraji města můžete navštívit také skanzen a Muzeum lublinského venkova.

Zamość
Město ležící na ukrajinsko – polských hranicích bývá někdy právem nazýváno jako Padova severu, jelikož z něj máte pocit, jako byste se ocitli někde v Toskánsku. Město je perlou polské renesance a patří k nejzachovalejším historickým městům Evropy. Jméno získalo podle kancléře a vlivného velmože Zlaté éry v Polsku Jana Zamoyskiho. S výstavbou města se začalo v roce 1581 a v 70. letech 20. století bylo kompletně zrenovováno. Roku 1992 pak bylo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Centrem města je Hlavní náměstí, které je lemováno dvoupatrovými domy s podloubím a výzdobou v orientálním stylu. Náměstí vévodí radnice s ornamentální věží a vějířovitým schodištěm. Cennou městkou památkou je katedrála z roku 1587, která byla dokončena teprve ve 30. letech 17. století. Zdobí ji manýristické průčelí a dekorovaná klenba. Vedle katedrály stojí Stará fara, která je nejstarší budovou v Zamośći. Ve městě sídlí také Polské armádní muzeum, najdeme zde Františkánský kostel a kostel sv. Mikuláše.

Krakov
Krakov je jedním z turisticky nejvyhledávanějších lokalit Polska a to zejména proto, že se řadí k nejkrásnějším evropským městům. Město oplývá obrovským množstvím historických a architektonických památek, které jsou z větší části soustředěny v historickém jádru. Díky těmto jedinečným památkám je Krakov městem zapsaným na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Na pahorku Wawel se tyčí impozantní Královský zámek s gotickou katedrálou, kde jsou uloženi polští králové a nachází se zde také největší polský zvon Zikmund. Zdejší Královský zámek je jedno z nejkrásnějších renesančních sídel ve střední Evropě. Nějakou dobu sloužil jako kasárna, následně začal chátrat, ale naštěstí se na začátku 20. století rozhodlo o jeho celkové rekonstrukci. V katedrálním muzeu jsou uloženy významné artefakty z katedrální klenotnice, včetně roucha Stanislava II. Augusta Poniatowského. V expozici s názvem „Zmizelý Wawel“ si můžete prohlédnout archeologické vykopávky z okolí pahorku. Směrem na sever se rozkládá staré město, v jehož středu najdeme rozlehlé Hlavní náměstí, které patří mezi největší v Evropě. Kromě mnoha restaurací, kaváren, obchůdků, muzeí a galerií zde najdeme řadu zajímavých památek. Střed náměstí zdobí nádherná renesanční budova Sukiennice, která nahradila původní gotickou tržnici. V jejích horních patrech sídlí pobočka Národního muzea. Nedaleko se vypíná gotická Radniční věž, která je dochovanou částí bývalé radnice. Na náměstí se dále nachází kostel sv. Panny Marie, jehož průčelí je symbolem polské architektury a kostel sv. Vojtěcha. V kostele sv. Barbory jsou ukryty cenné klenoty včetně gotické piety z 15. století. Město bylo kdysi obehnáno mohutnými hradbami, ze kterých se do dnešních dnů dochovaly jen části, například Barbakan z 15. století.

Čenstochová
Čenstochová je duchovním hlavním městem Polska a každoročně se sem vypraví miliony poutníků a turistů. Zdejší klášter Jasná Hora založený v roce 1382 je nejslavnější mariánskou svatyní v zemi a to zejména proto, že ukrývá podobiznu Černé Madony Čenstochovské, které jsou připisovány zázračné schopnosti. V muzeích jsou shromážděny sbírky umění a cenné dary. Nenechejte si ujít návštěvu baziliky Sv. Kříže a narození Panny Marie s barokní výzdobou hlavního oltáře a stropu.

Osvětim
V Osvětimi byl za 2. světové války zřízen největší koncentrační a vyhlazovací tábor. Už jen pouhý název Osvětim dnes v lidech vyvolává ty nejhorší pocity. Tábor byl otevřen v roce 1940, roku 1941 byl v Březince vzdálené asi 3 km založen další a mnohem rozlehlejší. Nacisté sem přiváželi vězně ze všech koutů Evropy, které následně poslali na smrt do plynové komory, na nucené práce nebo na lékařské experimenty. Kromě Židů zde zahynul velký počet Poláků, Romů, sovětských válečných zajatců a homosexuálů. Tábor byl osvobozen v roce 1945 sovětskými vojsky, která zde našla 7650 umírajících vězňů. Tábor zde zůstal stát jako památník, vězeňské bloky byly upraveny na muzeum a následně byl zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Zakopané
Městečko Zakopané se nachází na severním svahu polských Tater a je považováno za zimní metropoli Polska a luxusní středisko zimních sportů. Je zde velmi dobrá úroveň vybavení rekreačních ubytovacích i stravovacích zařízení. Turisty však Zakopané přitahuje také během letních měsíců, kdy mohou podnikat výlety do překrásných hor, které jsou protkány hustou sítí turisticky značených tras. Lanovkou se můžete nechat vyvézt na vrchol hory Kasprovy Wierch nebo se ozubenou dráhou dostat na Gubałówku. Nedaleko zubačky narazíte na tradiční trh, který stojí za to si projít. Centrem Zakopaného je náměstí Krupówki, kde můžete posedět v restauraci či kavárně nebo si prohlédnout luxusní prodejny se suvenýry a uměleckou galerii. Ve Ville Atma je muzeum věnované místnímu skladateli a milovníkovi Tater Karolu Szymanowskimu, které je zařízeno v typickém zakopanském stylu.

Národní park Pieniny
Toto nevelké pohoří rozkládající se na pomezí Slovenska a Polska oplývá ohromující krajinou a nedotčenou přírodou, která je protnuta korytem řeky Dunajec. Ta se klikatí napříč vápencovými roklemi a patří tak mezi hlavní atrakce v Polsku. V polské části Pienin leží Czorsztynský hrad, zámek Niedzica či známé lázeňské středisko Szczawnica. Krajině dominuje skalní masív Tři Koruny, který je nejkrásnějším útvarem v celém národním parku. Na jeho vrcholu najdeme ruiny kláštera klarisek. Celá oblast nabízí velké množství turistického vyžití a pro pěší je zde připraveno několik značených turistických tras.

Łańcut
Město Łańcut je známé především zámkem z 1. poloviny 17. století, který je obklopen bastiónovým opevněním. V jeho interiérech najdeme muzeum památkových interiérů od 17. do začátku 20. stol. s exponáty výtvarného umění, krásnou malířskou a sochařskou výzdobou. V nádherném Tanečním sále se každoročně konají hudební festivaly. V objektech bývalé konírny je Muzeum povozů s unikátní kolekcí povozů a koňských postrojů. Zámek, který je dnes spíše muzeem do města přitahuje davy návštěvníků.

Jelenia Góra
Město ležící na úpatí Krkonoš se stalo vyhledávaným cílem turistů a ideálním výchozím bodem pro pěší túry do horských oblastí. V centru města se rozkládá náměstí s barokní radnicí a městskými domy s podloubími. Nedaleko se tyčí kostel sv. Erasma a Pankráce. Jde o gotickou baziliku, která byla vystavěna na přelomu 14. a 15. století. Další významnou církevní památkou je kostel sv. Kříže a kostel Panny Marie se dvěma smírčími kříži. Součástí Jelenie Góry je dnes i lázeňské město Cieplice, kde najdeme Přírodovědecké muzeum a město Sobieszów s Přírodovědeckým muzeem Krkonošského národního parku.

Vratislav
Město Vratislav je úzce spjato s českou kulturou a historií. Bylo založeno v 10. století českým knížetem Vratislavem, následně zde bylo zřízeno polské biskupství a z Vratislavi se stalo sídelní město knížectví slezských Piastovců. Od roku 1355 však bylo opět pod nadvládou Čech a v 16. století začleněno do říše Habsburků. Nakonec se ocitlo v područí Pruska. V centru Starého Města stojí gotická radnice, v níž sídlí městské Historické muzeum. Největší barokní stavbou ve městě je budova Vratislavské univerzity, která je považována za centrum polského vzdělávání. Historicky cenný je také kostel Jména Ježíšova, který je významnou ukázkou slezské barokní církevní architektury, kostel sv. Kláry či gotický kostel sv. Vincenta stojící na náměstí Plac Biskupa Nankera. Nejstarší sekulární budovou ve městě je Dům panen Trzebnikých ze 13. století. Další zajímavou stavbou je budova Národního muzea nebo rotunda z roku 1985, která ukrývá dílo Raclawická panoráma – malba, zachycující bitvu u Raclavic, kde Poláci porazili ruská vojska. Nejstarší částí města je Tumský ostrov. Dnes je tady soubor sakrálních budov s gotickou katedrálou sv. Jana Křtitele. Pozornost si zasluhuje Lidová hala z r. 1913, což je první modernistická budova ze železobetonu na světě. Pokračují snahy o zapsání tohoto objektu do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Poznaň
Poznaň je hlavním městem regionu Velkopolsko a také jedno z nejstarších a největších polských měst. Rozkládá se na březích řeky Warta a je administrativním, finančním a obchodním centrem kraje. Od roku 1921 je také dějištěm konání veletrhů a sjíždějí se zde obchodníci ze všech koutů světa. Stojí zde mnoho historických budov, z nichž nejkrásnější jsou domy ve Starém Městě a katedrála. Poznaňská katedrála byla původně předrománskou bazilikou, která však byla několikrát přestavěna a dnes má gotickou podobu. Centrem Poznaně je Staré trhové náměstí, které je obklopeno domy s barevnými průčelími. Uprostřed náměstí je barokní Proserpinina fontána z roku 1766. Nejstarším božím stánkem ve městě je kostel srdce Ježíšova ze 13. století. Působivý je také kostel sv. Maří Magdalény a Stanislava s monolitickým interiérem. Za vidění stojí neoklasicistní Palác Działyńských z 18. století nebo také budova radnice, která je jednou z nejkrásnějších budov městských úřadů v Evropě.

Také za hranicemi Starého Města je k vidění spousta významných památek. Například Kostel bernardinů s dvouvětvým průčelím, kostel sv. Kříže, Císařský palác nebo Přemyslovský zámek s Muzeem užitného umění.

Hnězdno
Město Hnězdno bylo prvním hlavním městem Polska. Návštěvníky sem nejvíce přitahuje trojlodní gotická katedrála Nanebevzetí Panny Marie na kopci Lechu nad městem. Byla postavena ve 14. století na místě dvou starších kostelů. V kostele byly uloženy ostatky sv. Vojtěcha a později zde byli korunováni polští panovníci. S katedrálou sousedí Arcidiecézní muzeum s náboženskými artefakty, obrazy, sochami, textiliemi a podobiznami z rakví. Opodál najdeme gotický kostel sv. Jana s nástěnnými malbami ze 14. století. Pokud se chcete dozvědět něco více o dějinách města, navštivte muzeum Počátky polské státnosti.

Gdaňsk
Gdaňsk bývá považován za jedno z nejkrásnějších měst v severní Evropě. Leží v Gdaňské zátoce na břehu Baltského moře a nachází se zde třetí největší polský přístav. Svým návštěvníkům nabízí překrásné architektonické památky, umělecká díla, malebné uličky s kavárnami a restauracemi. Nejcennější památky jsou situovány v centru města, najdeme zde například Staroměstskou radnici s vyhlídkovou věží, odkud je nádherný výhled na město. Dnes v radnici sídlí Historické muzeum města Gdaňska. Nejstarším a nejvýznamnějším kostelem je kostel sv. Kateřiny. Za zmínku stojí jistě také kostel sv. Josefa, kostel sv. Alžběty či kostel sv. Brigity. Symbolem Gdaňska je Neptunova fontána. U řeky Motlawy stojí Zuraw, což je největší přístavní jeřáb ve středověké Evropě. Ve městě stojí největší cihlový kostel v Evropě – kostel Panny Marie, jehož stavba byla zahájena v roce 1343. Do této baziliky se vejde 2500 věřících. Za prohlídku stojí katedrála v Oliwě, která proslula varhanami z 18. století a najdeme ji na severozápadním okraji města. Mezi nejkrásnější ulice ve městě patří Dlugi Targ a Ulica Dluga, které jsou lemovány starobylými domy, které dříve sloužily jako rezidence zámožných obyvatel města. Pokud do Gdaňska zavítáte, nenechte si ujít prohlídku Ústředního námořního muzea, jehož budovy se nachází na obou stranách řeky Motłavy.

Štětín
Město leží na řece Odře a přesto že je od moře vzdáleno asi 65 kilometrů, stalo se největším přístavem Baltského moře. Starému městu dominuje zámek pomořanských knížat ze 13. století, kde dnes najdeme Zámecké muzeum. V barokní budově nedaleko zámku má své prostory Národní muzeum. Jedinou dochovanou částí středověkého městského opevnění je Věž sedmi plášťů. Kousek na sever od zámku stojí pozdně gotický cihlový kostel sv. Petra a Pavla. Podél řeky Odry se táhne Ulica Wały Chrobrego, která byla projektovaná v roce 1902 na počest starosty. V této ulici najdeme budovu Námořního muzea. Významná je také barokní radnice s Muzeem historie Štětína, katedrála sv. Jakuba nebo Loitzův dům.

Sopoty
Sopoty jsou nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším letoviskem na pobřeží Baltského moře. V roce 1824 zde byly založeny přímořské lázně a následně si zde začali stavět paláce zámožní obyvatelé Gdaňska. V meziválečném období došlo k největšímu rozkvětu a Sopoty se staly vyhledávaným cílem těch nejbohatších lidí. Monumentální je barokní budova Grand Hotelu postaveného v letech 1924-1927, který leží přímo na pláži. V minulosti v této budově sídlilo kasino. Místní molo měří 512 metrů a po celém obvodu jej lemuje nejdelší lavice v Evropě. Molo je jakoby pokračováním ulice Monciak.

Malbork
Městu Malbork rozkládajícímu se na pravém břehu řeky Nogat dominuje stejnojmenný středověký hrad, který je jedním z největších v Evropě. Jde také o největší cihlovou stavbu v Evropě. Zaujímá plochu více než 250 tisíc metrů čtverečních a pro svou velkolepost byl v roce 1997 zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hrad, kde sídlil velmistr řádu německých rytířů, se začal budovat ve 13. století jako obranná tvrz v gotickém stylu. Je obehnán pásy opevnění s baštami a branami. Samotný hrad se skládá ze tří částí: Podzámčí, Středního Hradu a Vyššího Hradu. V roce 1961 zde bylo založeno hradní muzeum.

Toruň
Rodištěm Mikuláše Koperníka protéká řeka Visla a dochovalo se zde množství historicky cenných staveb. Historické jádro společně se svou středověkou sítí ulic bylo roku 1997 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Ve městě panuje nezvyklý klid, jelikož jeho velká část je uzavřena pro motoristy. Významnou památkou je gotická radnice na Staroměstském náměstí, kde dnes sídlí Regionální muzeum. Jedinečnými církevními památkami jsou gotické kostely sv. Jakuba, sv. Jana a sv. Marie s nástěnnými malbami ze 14. století, barokní kostel Ducha svatého z 18. století a bývalý biskupský palác z roku 1693. Město je obklopeno zachovalými hradbami s řadou bran, součástí tohoto opevnění je také Šikmá věž, která patří k největším turistickým atrakcím Toruně. Roku 1473 se v Toruni narodil astronom Mikuláš Koperník, který zde má dnes své muzeum a pomník. Dalšími jedinečnými památkami jsou katedrála sv. Jana Baptisty a Jana Evangelisty a zdobný Palác kujawských biskupů. Stojí zde také klasicistická zbrojnice z roku 1824 a secesní divadlo.

Frombork
Historicky významné přímořské město ležící nad Viselským zálivem ve Varmijsko-mazurském vojvodství se pyšní především gotickou katedrálou ze 14. století. Katedrála vás upoutá svým neobvyklým vzhledem – na západní straně postrádá věže a hlavní loď má 8 klenebních polí. Kolem katedrály se nachází obranné zdi s věžemi a mohutnou hlavní bránou. Nedaleko stojí biskupský palác a kapitulní síň.

Mazurská jezera
Velká Mazurská jezera jsou v letním období vyhledávaným cílem turistů z Polska i okolních zemí. Přesto však tamější krajina zůstává nedotčená civilizací a působením člověka. Jezera jsou vhodná ke koupání, většina jezer má písčité dno a pozvolný přístup do vody. V oblasti jsou ideální podmínky pro výskyt mnoha vzácných druhů rostlin a ptactva. Jednotlivá jezera jsou navzájem propojena řekami a kanály, jsou proto vyhledávaná hlavně milovníky jachtingu a jízdy na kanoích. Na své si zde přijdou také pěší turisté, kteří se mohou vydat po některé turistické stezce a objevovat tajná zákoutí. V lesích můžete narazit na ukryté bunkry, které zde byly během 2. světové války vybudovány Němci.

Bělověžský národní park
Národní park Bělověžský prales se rozkládá na hranici Polska a Běloruska na rozloze 1460 km2 mezi řekami Narewka a Hwoźna. Jde o zbytek původního panenského pralesa, který v minulosti pokrýval klimaticky mírné pásmo evropské pevniny. Větší část pralesa se nachází na straně běloruské, z celkové rozlohy zabírá asi 880 km2. Bělověžský prales je chráněn dvěma národními parky – Bělověžský národní park v Polsku a Bělovežskaja Pušča v Bělorusku. V této oblasti je údajně poslední opravdový evropský prales, který je po několik stovek let nedotknutý lidskou činností. Po staletí zde nebyl vykácen ani jeden strom a dokonce ani proklestěn podrost. Ladem jsou zde ponechávány dokonce i nemocné stromy a spadané kmeny. Snahou je, aby se les i nadále obnovoval vlastními silami. Dnes je park spolu s pralesem zařazen na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Krajina národního parku je převážně rovinatá, dosahuje výšky pouze kolem 150-170 metry nad mořem. Nejvyšším bodem je tedy 202 metrů vysoká Kozia Góra v Bělorusku. Les nabízí ideální podmínky pro život téměř všem evropským živočichům. Ve zdejších stromech a keřích žije přes 8000 druhů hmyzu a také 200 druhů ptáků. Na území Bělověžského národního parku jich však hnízdí jen 120 druhů, mezi nimi také vzácní čápi černí, jeřábi a sovy. Domov zde našlo i 55 druhů savců, z nichž nejhojněji se zde vyskytují losi, jeleni, srnci, vlci, kuny, vydry, bobři a jezevci. Symbolem tohoto národního parku a také nejchráněnějším savcem je zubr Evropský, jejichž stáda můžete vidět volně pobíhat po parku. Zubři jsou největšími savci Evropy a dnes jich na území parku žije kolem 550, což je ustálený stav.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko