Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrad řádu německých rytířů v Malborku

Malé městečko Malbork, ležící necelých šedesát kilometrů od Gdaňsku, patří k vůbec nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v celém Polsku. Tisíce návštěvníků sem každoročně  přijíždí obdivovat největší gotickou stavbu světa a jeden z  nejkrásnějších středověkých hradů Evropy.

Základy rozsáhlého hradního komplexu, stojícího na břehu řeky Nogat, byly postaveny koncem 13. století. Již v roce 1309 sem bylo z italských Benátek přeneseno sídlo velmistra řádu německých rytířů, podle jehož patronky získal hrad své původní jméno – Marienborg.

V následujících 150 letech dosáhl hrad celoevropského významu. V tomto období také došlo k jeho rozšíření a Malbork nabyl dnešních rozměrů. Přibližně v polovině 15. století připadl do rukou Kazimíra Jagelonského a z původní křižácké pevnosti se tak stala jedna z rezidencí polských králů.

Smutný osud potkal Malbork během druhé světové války, kdy se stal součástí nacistické propagandy. Její zastánci zde našli poslední útočiště a během této historicky poslední bitvy, ve které hrad odolával Rudé armádě po více než dva měsíce, byla téměř polovina veškerých staveb nenávratně zničena. I přesto je dodnes považován za jedinečnou ukázku  evropské obranné architektury a od roku 1997 je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Celý komplex je rozdělen do tří částí – na Dolní, Střední a Horní hrad. Dolní hrad je vůbec nejstarší a sloužil jako součást obranného systému. Nachází se zde zbrojnice, bašty, gotické domy, jež se dnes proměnily v luxusní hotýlky, ale i půvabná kaple sv. Vavřince. Součástí  Středního hradu jsou slavnostní a reprezentativní prostory, jako je přijímací síň a palác velmistra řádu, rytířské sály a hostinské pokoje. Nejmohutněji opevněný Horní hrad se pyšní vzácnou klenotnicí. Na jeho nádvoří stojí hluboká hradní studna. V interiérech Malborku je umístěno několik vzácných sbírek, zahrnujících středověké umělecké předměty, mince, keramiku, tapisérie a zbraně. Stálá výstava pak návštěvníky seznamuje s důležitými událostmi a historií hradu.

Každoročně se na Malborku pořádá rekonstrukce bitvy z roku 1410, kdy byl hrad dobýván nepřáteli německých rytířů. Tato událost patří k vyhlášeným kulturním a zábavním akcím, a tak není divu, že se sem sjíždí turisté z celého Polska.

V letních měsících je Malbork otevřen každý den mimo pondělí a to od 9 do 19 hod. Během zimy jsou otevírací hodiny zkráceny od 10 do 15 hod. Vstupné ve výši 25 zl / 15 zl (studenti a důchodci po předložení průkazu) zahrnuje vstup do všech objektů, kromě hradní věže, do které si musíte připlatit 6 zl/ 4 zl.

Článek byl zobrazen 14 672 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko