Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kalwaria Zebrzydowska

Do malého městečka Kalwarie Zebrzydowske, přijíždí každoročně tisíce návštěvníků. Jejich cílem je zdejší stejnojmenný klášter, který patří k nejdůležitějším církevním památkám v Polsku.

Základy rozlehlého komplexu, jež nápadně připomíná svatá místa v Jeruzalémě, nechal postavit krakovský vejvoda Mikołaj Zebrzydowski.

Z jeho podnětu vyrostla v roce 1600 na vrcholku hory Zarek kaple Ukřižování Ježíše Krista, ke které o rok později přibyl i kostel a zanedlouho poté i klášterní budovy. Postupně tak vznikl nádherný komplex, který byl v letech 1605 až 1617 dále rozšířen o prvních šestnáct zastavení křížové cesty. Zebrzydowski byl přesvědčen, že okolí Zareku se velmi podobá biblickému Jeruzalému, a tak se Zareku začalo říkat „Golgota“, v jeho sousedství stála „Olivová hora“ a další kaple byly vystavěny na hoře „Sion“. Po smrti Nikolaje v roce 1620 pokračoval v rozestavěném díle jeho syn Jan Zebrzydowski. Kalvárie se brzy stala vyhledávaným místem věřících, a tak musel být ještě koncem 17. století hlavní kostel rozšířen o další dvě kaple.


Autor: Paweł Góra

Způsobů, jak projít kalvárii je několik. Nejznámější je však cesta Ježíše Krista, na které je celkem 28 zastavení, nebo cesta Matky Boží s 24 zastaveními.

Dnes je kalvárie jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst v celém Polsku. Nejvíce věřících sem míří v období Velikonočního svatého týdne, kdy se koná slavnostní procesí. Poutníci, převlečení do dobových kostýmů, prochází poslední cestu Ježíše Krista od Pilátova soudu až na Golgotu. To vše za doprovodu tisíců diváků a věřících, kteří po celou dobu pronášejí modlitby. Mezi časté návštěvníky Kalwarie Zebrzydowske patří i nedávno zesnulý papež Jan Pavel II, který se narodil ve Wadowicích, pouhých čtrnáct kilometrů od kláštera. Dvakrát zde sloužil i slavnostní mši a na jeho počest byla v roce 2000 před hlavním vchodem do baziliky odhalena bronzová socha.

Kalwaria Zebrzydowska však není pouhý komplex sakrálních budov. Je považována za jedno z nejzajímavějších a nejpůsobivějších architektonických děl mistrovsky zasazených do krajiny, a právě proto byla v roce 1999 zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Kalwaria Zebrzydowska se nachází v jižní části Polska, nedaleko historického Krakova. Bohoslužby zde probíhají šestkrát denně, přičemž přijíždějící poutníci mají možnost levného přenocování v nedaleké ubytovně. Během procesí je však nezbytně nutná včasná rezervace

Článek byl zobrazen 11 018 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko