Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Muskauer Park

Plánujete-li návštěvu našich severních sousedů, vyhraďte si ve svém programu alespoň chvilku na prohlídku jednoho z nejkrásnějších parků Evropy. Procházka v tomto malebném kousku přírody vám dokáže zapomenout na každodenní stres a starosti.

Muskauer Park, nebo-li Park Muzakowski, jak zní jeho polský název, se rozkládá podél řeky Neisse, na hranici mezi Polskem a Německem. Svou plochou, přesahující osm set hektarů, patří k největším a rozhodně k nejznámějším anglickým parkům v obou zemích. Jeho neoddělitelnou součástí jsou vedle arboreta a četných zákoutí také dva nádherné zámky - Starý zámek, pocházející ze 13.století a o dvě století mladší Nový zámek. Právě v jejich sousedství založil v roce 1815 princ Hermann von Puckler-Muskau, majitel zdejšího panství park, jehož jméno nechybí snad v žádné publikaci o zahradní architektuře, neboť se v něm ve vzájemném souladu prolínají výtvory přírody s lidskou činností. A právě studiu vlivu a působení lidské činnosti na tvar krajiny zasvětil Puckler téměř celý život. Své myšlenky a poznatky shrnul v roce 1834 do díla, jež znamenalo naprostý přelom v této oblasti. Bohužel ne všechny plány mohly být uskutečněny. Náklady na výstavbu parku a rozsáhlou rekonstrukci přilehlého zámku výrazně přesáhly investiční možnosti jeho strůjce. V roce 1845 je Puckler nucen park i přilehlé panství prodat a nový majitel si na dokončení díla najímá známého zahradního architekta Eduarda Petzolda, který pokračuje v duchu svého předchůdce.


Autor: Henry Herkula

Během druhé světové války byly v Muskauer parku způsobeny nenahraditelné škody. Obě zámecké budovy i okolní stavby, včetně mostů, zničilo bombardování. Navíc byl park po roce 1945 rozdělen na dvě části, čímž byla jeho rekonstrukce velmi zkomplikována. Více než dvě třetiny plochy připadly Polsku a necelá jedna třetina Německu. K užší spolupráci obou stran došlo teprve v 90. letech minulého století, přičemž rekonstrukční práce probíhají dodnes.

Nejen celoživotní dílo Hermanna von Pucklera, ale i způsob, jakým byl Muskauer park vytvořen, výrazně ovlivnily rozvoj krajinné architektury v Evropě a Americe. Právě proto byl park v roce 2004 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Muskauer Park patří k hraničnímu městečku Bad Muskauer/Leknica. Z České republiky  se sem dostanete nejlépe přes Gorlitz. Park je pro návštěvníky otevřen každý den od 10 do 18 hodin. V zimních měsících není veřejnosti přístupný.

Článek byl zobrazen 6 588 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko