Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Severní Polsko a krásy Pomořanska vlakem až k Baltu

Polsko je země našich severních sousedů, ale většina z nás jí moc nezná. Ještě tak Krakow, Wroclav, Vělička a víc už nic. Centrální a severní Polsko je pro nás Terra inkognita, tedy země neznámá.

Silnice jsou v Polsku ještě horší než u nás, dálniční síť darmo mluvit. A tak ideálním dopravním prostředkem je tady vlak. To je jiná pohoda než autobus. Rychlovlaky českých i polských drah jsou moderní, jedou téměř na čas, nabídnou pohodlí, možnost se za jízdy protáhnout či zajít do jídelního bufetu. Cestovní kancelář GEOPS, se kterou jsme na zájezd jeli, pořádá zájezdy Vlakem za poznáním nejen do Polska, ale i na Slovensko, do Rakouska, Švýcarska či do Maďarska a v přípravách je Francie. V Polsku ta krajina za okny opravdu nic moc. Rovina, rovina a zase rovina. Tady se totiž kdysi valil k jihu mohutný pevninský ledovec, až se zarazil o naše pohraniční hory. A přes co přejel, to zbrousil, ohladil, zarovnal. Takže z pohledů na zdejší krajinu by nevykřesal obdivné výkřiky ani sám Pánbůh, o to víc překvapí města.

Cestujeme nejmodernějšími vlaky
Foto: Cestujeme nejmodernějšími vlaky

Cestou krátká zastávka ve VARŠAVĚ. Město Warszawa, které vstalo z ruin 2.světové války, z očouzených zdí a hromad sutin. Dnes je to živé moderní město, plné obchůdků, s moderním metrem zdobeným ve stylu sgrafiti. A v centru vyrůstají zajímavé věže mrakodrapů i komplexy moderních budov. A jakýmsi kouzlem do toho dobře zapadá i Palác kultury i nauki (jak místní říkají dortík) postavený v padesátých letech ve stylu socialistického realismu, dodnes nejvyšší polská budova. Kouzelné je dobře restaurované (žádné řezané kameny jako třeba v Norimberku, ale poctivá ruční práce) Staré město, zčásti obklopené hradbami, s cihlovým královským zámkem, mnohokrát přestaveným, četnými kostely, katedrálou sv.Jana z 15.století či půvabným Staroměstským náměstím, uprostřed se sochou Mořské panny. Za procházku stojí i Královská cesta (Trakt Krolewski) nesoucí jméno podle bývalých královských paláců, které jí lemují. Četné kostely (sv.Anna, kostel Nanebevzetí, sv.Kříže) doplňují početné sochy významných Poláků, na které si zdejší potrpí a budovy university. Všechno prostupuje zeleň parků, kouzlo úzkých uliček a všudypřítomná vůně z četných restaurací a cukráren. Kdyby bylo víc času, jistě by mě zaujalo i muzeum rodáka Chopina.

Historické centrum Varšavy
Foto: Historické centrum Varšavy

Ráno vyjíždíme přes polské roviny zase moderním a pohodlným expresem. Když je teď pár hodin čas, můžeme si něco říct o polské gastronomii. To co známe z polských potravinářských výrobků v našich supermarketech a reálná polská gastronomie je nebe a dudy. Přesněji tedy dudy a nebe. Poláci si na dobré jídlo potrpí. V restauracích si můžeme pochutnat na nejrůznějších výborných jídlech z ryb či mořských plodů (hlavně na severu) nebo si třeba dát národní jídlo bigoš – kousky masa a klobás se zelím, cibulí a bramborami nebo některou z chutných polévek, třeba žurek. Na rychlé občerstvení doporučuji některý typ zapiekanek. To je dlouhá veka, pokrytá různými kombinacemi zeleniny, klobás a sýrů, zapečená a politá dresinkem, který si vyberete. Čím menší místo, kde se dělá, tím je lepší. Na co si místní potrpí, to jsou sladkosti, i když to na jejich postavách není vidět. Různé dortíky, záviny, zmrzliny nebo (a ty mě chutnaly nejvíc) gofry. To jsou vlastně bruselské vafle, pokryté lahodnou šlehačkou (žádná sója) a ovocem všeho druhu dle výběru.

přístav v Gdaňsku a Žuraw
Foto: přístav v Gdaňsku a Žuraw

Vystupujeme v GDAŇSKu. Původně sídelní město slovanského knížectví v Pomořansku, od roku 1308 pod řádem německých rytířů a od roku 1361 člen hanzy. Toto významné centrum obchodu s obilím a dřevem bohatlo a prosperovalo a je to znát i na místní výstavní architektuře, kterou si měšťané mohli dovolit. Symbolem města je Žuraw – přístavní jeřáb a současně městská brána z let 1442 až 1444. Dokázal zvednout až 2 tunové břemeno a pohon obstarávali muži ve šlapacích kolech. Před ním najdeme pro nás suchozemce atraktivní přístav včetně Ústředního námořního muzea či Národního muzea. Odsud můžete vyjet lodí k Westerplatte, kde zazněly první výstřely 2.světové války. Pěšky je nejlepší jít do města přes asi nejhezčí gdaňské náměstí Długi Targ, lemované historickými štítovými domy. Zaručeně navštivte gotický kostel Panny Marie, největší středověký cihlový kostel na světě a vyšplhejte se na jeho věž. Nádherný pohled na město nabídne vyhlídku třeba na městské brány (Zelená či Zlatá brána), tržnici, kostel sv.Kateřiny či sv.Brigity nebo Velký mlýn. Ten byl postavený kolem roku 1350 na kanálu Radunia a jde o jednu z největších průmyslových budov středověku v Evropě. A pak si dejte něco dobrého v jedné z mnoha zdejších restaurací a ochutnejte i solidní polské pivo. Kus stranou, v městské části Oliwa, stojí za návštěvu katedrála, původně gotický klášterní kostel cisterciáků s bohatou barokní výzdobou. Je obklopený nádherným parkem, který láká k procházkám.

Gdaňsk, náměstí Długi Targ
Foto: Gdaňsk, náměstí Długi Targ

A co nás ještě čekalo v dalších dnech? Nejdřív lázeňské SOPOTY proslulé pěveckým festivalem, kde můžete vidět nejdelší dřevěné molo v Evropě, dlouhé přes 511 metrů, futuristický Krzywy Domek či jen trochu nasát poklidné atmosféry přímořských lázní. Odtud na Helskou kosu (Mierzeja Helska), fascinující písečnou kosu dlouhou přes 30 km, širokou od 200 metrů do 3 kilometrů, vysokou maximálně 50 metrů. Místní vlak vás doveze na samý konec kosy až do městečka Hel, obklopeného písečnými dunami, většinou porostlými borovicemi a vřesem. Mezi nimi se dodnes skrývá zachovalý systém bunkrů a dělostřeleckých baterií, tedy něco pro milovníky vojenské historie. A stavíte se i v druhém městečku na kose, ve WŁADYSŁAWOWĚ s dlouhými písečnými plážemi. Čekají nás dobroty místní kuchyně nebo pro zasmání Domek do góry nogami a pak okusíme místní vlak zpět do Gdaňsku. Kdo měl však chuť zvolil zpět cestu výletní lodí podél pobřeží a zajímavého přístavu.

Fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

další fotografie

Na závěr vás čeká MALBORK, sídelní hrad řádu německých rytířů, vystavěný postupně od roku 1280 do 1333 s pozdějšími úpravami. Obří cihlový komplex obklopený mohutnými hradbami ukrývá 3 hlavní části, A také nádvoří, chodby, věže, četné síně i kostel. Je zde i několik muzeí (mj. i nádherné muzeum jantaru, baltského zlata, které je vhodným dárkem pro každou ženu) a ještě spoustu dalšího. Pro nás je zajímavé, že roku 1457 přešel do vlastnictví polských králů za sumu 190.000 florinů vyplacených českým žoldnéřům, vedeným Ulrichem Červenkou. Ti, najatí řádem německých rytířů, dlouho bránili hrad, ale nebyl jim vyplacen žold. A tak se na úhradě dohodli s polským králem. Zdejší prohlídka trvá skoro 4 hodiny a je 3. nejdelší prohlídkou v Evropě. Však také máte uprostřed prohlídky s průvodcem krátkou pauzu na WC a malou svačinku. Pozdní večer jsme využili už jen k nostalgickému rozloučení s gdaňbskou čtvrtí Oliwa.

A tak plní dojmů nasedáme ráno do rychlovlaku jakýmsi „polským Pendolinem” a v pohodlí se řítíme polskými rovinami domů. Plni krásných vzpomínek a zážitků na polské Pomořansko. Je to cíl, který rozhodně stojí za návštěvu a hned plánuji další cestu vlakem za poznáním třeba do rakouského Štýrska.

Autor: Jaroslav Mojžíš

- PR článek -

Článek byl zobrazen 25 298 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko