Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Osvětim - smutný památník lidského utrpení

Osvětim – celosvětový symbol krutosti, teroru a genocidy. Hrůzné činy proti lidskosti, které nikdy nebudou zapomenuty. Od konce války si přijelo do nejznámějšího koncentračního a vyhlazovacího tábora připomenout smutné osudy milionů vězňů, kteří prožili peklo na zemi, již na 25 milionů lidí.

Osvětim (německy Auschwitz) byla založena nedaleko stejnojmenného městečka z Himmlerova rozkazu v roce 1940. Prvními vězni, kteří zde odolávali nepřízni osudu, byli polští protinacističtí vzbouřenci a zajatci. Zanedlouho poté začalo v Osvětimi probíhat systematické masové vyvražďování Židů, jež sem byli sváženi z celé Evropy. Tábor brzy proslul svou tvrdostí a neblaze známými lékařskými pokusy na lidech, probíhajícími pod taktovkou bezcitného doktora Josefa Mengele. Podle odhadů bylo během pouhých čtyř let  v Osvětimi zmařeno na 1,2 až 1,6 milionu lidských životů. Pouhý rok od založení základního tábora vyrostl v sousedství druhý komplex, nazývaný Březinka (Birkenau). V tomto “rodinném táboře” bylo umístěno až 100 tisíc vězňů. Mezi oběma částmi tábora vznikla tzv. zájmová zóna, ve které byly postaveny továrny, sklady a oficiální místnosti. Právě v těchto místech docházelo k selekci vězňů, kdy o životě a smrti rozhodoval často doslova čirý rozmar důstojníků SS. K Osvětimi však náležela i necelá padesátka dalších pobočných táborů, včetně Osvětimi III, jejíž součástí byla německá továrna na výrobu syntetického kaučuku, ve které byli vězňové nuceni k otrocké práci.

Osvětim
Foto: Osvětim

Černá zeď, ostnaté dráty, plynové komory, ve kterých našlo denně smrt na šest tisíc lidí, přes tři sta primitivních kasáren, ale i poněkud výsměšná cedule s nápisem "Arbeit macht frei!" jsou dodnes tichými svědky toho, co lze slovy vyjádřit jen stěží. V roce 1947 byl celý komplex vyhlášen státním muzeem a jako smutný památník lidského utrpení byl zapsán v roce 1979 i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Osvětim - Březinka
Foto: Osvětim - Březinka

Muzeum je otevřeno celoročně, každý den od 8 hodin ráno. Vstupné je zdarma. Vzhledem k nesmírnému utrpení, které je v Osvětimi znát doslova na každém kroku, se nedoporučuje návštěva dětem mladším 14 let. Součástí prohlídky je i patnáctiminutový film, zachycující první okamžiky po osvobození Rudou armádou dne 27. ledna 1945. Tříkilometrovou vzdálenost mezi oběma částmi táborového komplexu můžete ujít pěšky, nebo využít autobusu, který je v provozu v letních měsících a jezdí v hodinových intervalech.

Osvětim - Březinka, krematorium
Foto: Osvětim - Březinka, krematorium

- km -

Článek byl zobrazen 13 478 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko