Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Odry u Czerska

Odry u Czerska, vesnice v Tucholských pralesech u Czerska, poblíž které se nachází rezervace „Kamienne Kręgi” - jedna z nejcennějších archeologických památek v Polsku. Chrání pohřebiště z 1. stol., vzniklé v době římských vlivů. Zde jsou kurhany a kamenné kruhy (některé mají v průměru 30 m) a tzv. ploché hroby. Je to památka po stěhování Gótů ze Skandinávie k Černému moři v prvních staletích našeho letopočtu. Podobné pohřebiště se nachází v Węsiorech, několik desítek kilometrů na sever.

Rezervace „Kręgi Kamienne“ (Kamenné kruhy) se nachází na území nadlesnictví Czersk, polesí Odry ve vzdálenosti 44 km na severovýchod od Chojnic a 14 km severně od Czerska. Je situovaná na pravém břehu řeky Wda – Černá Voda (která teče směrem na východ) a její rozloha činí asi 17 ha. Toto malebné zákoutí bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1958. Toto místo je kromě přírodní rezervace také velmi zajímavé archeologické naleziště.

Uvnitř ohrazení v řídkém borovém lese se nachází 10 celých a fragmenty kamenných kruhů, z nichž nejmenší má průměr 15 m a největší 33 m. Na obvodě kruhů jsou ustaveny kameny vyčnívající 20 - 70 cm nad povrch země. Jejich počet osciluje od 16 do 29 kusů v jednom kruhu. Uprostřed kruhu je zasazený jeden, výjimečně dva kameny. Kromě kruhů se na území rezervace nachází asi 30 mohyl (kurhanů) o průměru od 8 do 12 m.

Čtyři kruhy byly položeny s velkou přesností do hlavních nebeských směrů, přičemž úchylka ve směru východ - západ je jen 0,37° a sever - jih 0,9°. Jsou to do jisté míry základy konstrukce jakési pozorovací stanice.

Zatímco dnes je Czersk pouhou vesničkou, v dávné minulosti byl hlavním městem Mazovska. V roce 1413 – s největší pravděpodobností kvůli tomu, že se tok řeky Visly od Czersku náhle odklonil – jej na tomto postu již nahradila Varšava. Nad Vislou se rýsují velkolepé rozvaliny královského hradu. Dojdete k němu po mostě překlenujícím vodní příkop. Dochovaly se zde tři vysoké věže.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko