Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kostely míru v městečkách Jawor a Swidnica

Dřevěné evangelické kostely Míru ve Swidnici a v Jaworu patří k unikátům evropské architektury. Jsou jedinými hrázděnými kostely svého druhu na světě a právě proto byly zcela oprávněně zařazeny v letech 2001 a 2002 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Swidnica

Šedesátitisícové město Swidnica leží obklopené Sovími a  Walbrzyškými horami v jihozápadní části Polska. Ve středověku bylo hlavním městem Swidnicko-jaworského panství, a tak není divu, že právě zde vyrostl v polovině 17. století monumentální kostel, který je považován za vůbec největší dřevěný kostel v Evropě. Bohoslužbu v chrámu může sledovat až 7 500 věřících. Nádherné barokní interiéry, zdobené motivy z Písma Svatého, uchvátí všechny, bez ohledu na to zda sem přijeli za vyznáním, či obdivovat architektonické skvosty této církevní stavby. Od roku 1992 probíhaly ve Swidnickém kostele restaurační práce, které se protáhly na celých deset let. V současné době se tu  pořádají vedle bohoslužeb také koncerty vážné hudby.

Kostel míru ve Swidnici je otevřen od pondělí do soboty od května do konce podzimu. Vstupné pro dospělé stojí 5 zlotých, pro děti 3 zl.

Jawor

Malé městečko Jawor leží nedaleko Swidnice a spolu s ní tak spadá do velkého vojvodství wroclavského. Podobně jako Swidnica i Jawor se může pochlubit cennými historickými památkami, z nichž nejznámější a nejcennější je hrázděný kostel Míru. Jeho projektantem byl wroclavský architekt Albrecht von Saebisch, který spolu se svým pomocníkem a jaworským mistrem Andreasem Gamperem dohlížel i na celý průběh stavebních prací.


Autor: Jawor.pl

Možná právě proto můžeme dnes obdivovat překrásné interiéry, zdobené výjevy ze Starého a Nového Zákona, ale i heraldickými motivy, představující jednotlivé šlechtické rody v Polsku. Nad barokními a rokokovými lavicemi, které pojmou až šest tisíc věřících, se ční zajímavý kazetový strop s rostlinnými motivy. Sousední oddělené lóže byly původně určeny pro protestantskou šlechtu, významné měšťany a členy cechu řemeslníků. Mezi nejcennější a nejstarší památky kostela patří původní křtitelnice, kterou Jaworu věnovali manželé Anna a Georg von Schweinitz.

Návštěvu kostelů Míru ve Swidnici a v Jaworu zahrnují dnes do svých výletů téměř všechny cestovní kanceláře, které pořádají zájezdy do sousedního Polska. Pokud se sem vypravíte na vlastní pěst, ideální základnou pro vás bude Wroclaw, vzdálená necelých 50 kilometrů od Swidnice.

- red -

Předchozí články z Polska:
Dřevěné poklady Malopolska
Gdaňsk - kostel Panny Marie

Niedzica a Czorsztyn

Článek byl zobrazen 11 634 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko