Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oliwská katedrála ve městě Gdaňsk

Na severozápadě polského města Gdaňsk se rozkládá oblast zvaná Oliwa, která byla v minulosti doménou bohatých cisterciáků, jež zde založili katedrálu a klášter. Katedrála ze 14. století je architektonickým skvostem a patří mezi dominanty města.

Původně se na místě katedrály nacházel románský kostel, který však lehl popelem a ve 14. století byl nahrazen gotickou katedrálou. Zatímco exteriér se podařilo dochovat bez větších úprav, interiér byl nově barokně vyzdoben. Nejvýznamnější památkou katedrály jsou jedinečně znějící varhany z roku 1793, které jsou dílem Jana Wulffa a Fryderyka Rudolfa Dalitze. Ve své době byly největšími varhanami v Evropě. Díky nim se v katedrále mohou pravidelně konat festivaly varhanní hudby. Do jejich tónů se můžete zaposlouchat také během recitálů. Varhaní kruchtu vytvořili v letech 1763 – 1788 zdejší cisterciáci.

Oliwská katedrála ve městě Gdaňsk
Foto: Oliwská katedrála ve městě Gdaňsk

Hlavní oltář Oliwské katedrály je údajně dílem Andrease Schlütera. Byl však vyzdoben postavami Panny Marie a sv. Bernarda, patronů kláštera v Oliwě, které vytvořil Andreas Stech. V presbytáři visí podobizny polských králů a pomořanských knížat, zakladatelů a patronů katedrály. V roce 1613 je namaloval Hermann Hahn. 

Z let 1604 – 1606 pochází bývalý hlavní oltář, na němž je vyobrazena Nejsvětější Trojice. Manýristické lavice v kněžišti byly vyřezány kolem roku 1604 a jsou dekorovány nízkými reliéfy apoštolů. Nalevo od hlavního vchodu do katedrály je umístěn náhrobek rodiny Kosových pocházející přibližně z roku 1599. Byl ztvárněn předním gdaňským sochařem Willemem van den Blockem. 

V klášterních objektech v sousedství katedrály působí pobočky Diecézního a Národopisného muzea a také Muzea moderního umění. 

- jap -

Předchozí články z Polska:
Historické Hnězdno bylo hlavním městem Polska
Polsko je země vánočních tradic
Toruň - perníkové srdce Polska
Książ – Hitlerův úkryt
Kwidzyn – katedrála a hrad

Článek byl zobrazen 5 269 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko