Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zakopané

Na samotném jihu Polska se v oblasti zvané Malopolsko nachází městečko Zakopané, které je již po více než 100 let považováno za zimní metropoli země. Je zde velmi dobrá úroveň vybavení rekreačních, ubytovacích i stravovacích zařízení, která přitahují stále více návštěvníků i v letních měsících.

Zakopané je situováno na severním svahu polských Vysokých Tater, je tak obklopeno nádhernou vysokohorskou přírodou. Lidé Zakopané považují za nejvýznamnější polské lyžařské středisko a horské centrum. Ročně navštíví Zakopané přes tři miliony milovníků zimních sportů. Nejvyhledávanějším vrcholem v okolí města je pro ideální podmínky k alpskému lyžování Kasprowy Wierch. Mnoho turistů však přichází do Zakopaného i v letních měsících. Zatímco někteří vyrážejí na túry do hor, které jsou protkány hustou sítí turisticky značených tras, jiní se kochají okolní scenérii raději z lanovky mířící na vrchol hory Kasprowy Wierch nebo z ozubené dráhy vedoucí na Gubalówku. Pěší turisty lákají také výlety k jezeru Morskie Oko.

Tatry nabízejí jednu z nejkrásnějších krajin v Polsku. Je tvořená rozeklanými granitovými hřebeny, skalními štíty a zalesněnými kopci, proláklinami s horskými jezery, četnými jeskyněmi a malebnými údolími se svižně tekoucími horskými potoky. Úpatí až do 1 200 metrů vysoko nad mořem je porostlé hlavně smrkovými lesy, smíšenými s jedlemi, modříny, buky a platany. Pásmo do 1 550 metrů nad mořem zalesňuje smrk doplněný na několika místech piniemi. Pásmo kleče, až do 1800 metrů nad mořem, dává prostor alpinským loukám a pastvinám.

Centrem Zakopaného je náměstí Krupówki, kde můžete posedět v restauraci či kavárně nebo si prohlédnout luxusní prodejny se suvenýry a uměleckou galerii. Ve Ville Atma sídlí muzeum zařízené v typickém zakopanském stylu. Muzeum je věnováno místnímu skladateli a milovníkovi Tater Karolu Szymanowskimu, který zde žil v letech 1930 - 1936. Do tohoto dřevěného domku se určitě vyplatí podívat.

Pěší zónu v centru města lemují kavárny, restaurace, luxusní prodejny suvenýrů a umělecké galerie. Jen stěží odoláte, abyste nenavštívili trh blízko stanice zubačky. Můžete zde pořídit kožené kierpce (tradiční horalské mokasíny), vlněné pulovry, horalské hole s dekorovanými rukojeťmi – valašky, ale také něco dobrého na zub – bryndzu a oscypek, což jsou regionální sýry vyráběné z ovčího mléka.

V Zakopaném najdete provazové centrum Trollandia, kde obdržíte helmu s úvazkem a vydrápete se do korun stromů. Tam si ve výšce 5 až 15 metrů nad zemí pohrajete s odvahou na 300 metrů dlouhé lanové prolézačce. Největší adrenalin zažijete při Tarzanově skoku, kdy seskočíte ze 12 metrů a přistanete v síti. Sedm kilometrů od centra Zakopaného najdete ještě půjčovnu terénních čtyřkolek, s nimiž můžete podniknout dvouhodinovou (22 km dlouhou), nebo na 1,5hodinovou (15 km dlouhou) trať. Vybrat si můžete z široké nabídky strojů, raději si je však rezervujte předem.

- jap -
Foto:
x-oph

Předchozí články z Polska:
Varšava - Královský zámek
Krakov – město králů
Szczawnica – královna polských vod
Gdyně – významné přístavní město Polska
Průmyslová Lodž

Článek byl zobrazen 12 548 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko