Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oliwská katedrála ve městě Gdaňsk

Na severozápadě polského města Gdaňsk se rozkládá oblast zvaná Oliwa, která byla v minulosti doménou bohatých cisterciáků, jež zde založili katedrálu a klášter. Katedrála ze 14. století je architektonickým skvostem a patří mezi dominanty města.

Původně se na místě katedrály nacházel románský kostel, který však lehl popelem a ve 14. století byl nahrazen gotickou katedrálou. Zatímco exteriér se podařilo dochovat bez větších úprav, interiér byl nově barokně vyzdoben. Nejvýznamnější památkou katedrály jsou jedinečně znějící varhany z roku 1793, které jsou dílem Jana Wulffa a Fryderyka Rudolfa Dalitze. Ve své době byly největšími varhanami v Evropě. Díky nim se v katedrále mohou pravidelně konat festivaly varhanní hudby. Do jejich tónů se můžete zaposlouchat také během recitálů. Varhaní kruchtu vytvořili v letech 1763 – 1788 zdejší cisterciáci.

Oliwská katedrála ve městě Gdaňsk
Foto: Oliwská katedrála ve městě Gdaňsk

Hlavní oltář Oliwské katedrály je údajně dílem Andrease Schlütera. Byl však vyzdoben postavami Panny Marie a sv. Bernarda, patronů kláštera v Oliwě, které vytvořil Andreas Stech. V presbytáři visí podobizny polských králů a pomořanských knížat, zakladatelů a patronů katedrály. V roce 1613 je namaloval Hermann Hahn. 

Z let 1604 – 1606 pochází bývalý hlavní oltář, na němž je vyobrazena Nejsvětější Trojice. Manýristické lavice v kněžišti byly vyřezány kolem roku 1604 a jsou dekorovány nízkými reliéfy apoštolů. Nalevo od hlavního vchodu do katedrály je umístěn náhrobek rodiny Kosových pocházející přibližně z roku 1599. Byl ztvárněn předním gdaňským sochařem Willemem van den Blockem. 

V klášterních objektech v sousedství katedrály působí pobočky Diecézního a Národopisného muzea a také Muzea moderního umění. 

- jap -

Předchozí články z Polska:
Historické Hnězdno bylo hlavním městem Polska
Polsko je země vánočních tradic
Toruň - perníkové srdce Polska
Książ – Hitlerův úkryt
Kwidzyn – katedrála a hrad

Článek byl zobrazen 5 936 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko