Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oliwská katedrála ve městě Gdaňsk

Na severozápadě polského města Gdaňsk se rozkládá oblast zvaná Oliwa, která byla v minulosti doménou bohatých cisterciáků, jež zde založili katedrálu a klášter. Katedrála ze 14. století je architektonickým skvostem a patří mezi dominanty města.

Původně se na místě katedrály nacházel románský kostel, který však lehl popelem a ve 14. století byl nahrazen gotickou katedrálou. Zatímco exteriér se podařilo dochovat bez větších úprav, interiér byl nově barokně vyzdoben. Nejvýznamnější památkou katedrály jsou jedinečně znějící varhany z roku 1793, které jsou dílem Jana Wulffa a Fryderyka Rudolfa Dalitze. Ve své době byly největšími varhanami v Evropě. Díky nim se v katedrále mohou pravidelně konat festivaly varhanní hudby. Do jejich tónů se můžete zaposlouchat také během recitálů. Varhaní kruchtu vytvořili v letech 1763 – 1788 zdejší cisterciáci.

Oliwská katedrála ve městě Gdaňsk
Foto: Oliwská katedrála ve městě Gdaňsk

Hlavní oltář Oliwské katedrály je údajně dílem Andrease Schlütera. Byl však vyzdoben postavami Panny Marie a sv. Bernarda, patronů kláštera v Oliwě, které vytvořil Andreas Stech. V presbytáři visí podobizny polských králů a pomořanských knížat, zakladatelů a patronů katedrály. V roce 1613 je namaloval Hermann Hahn. 

Z let 1604 – 1606 pochází bývalý hlavní oltář, na němž je vyobrazena Nejsvětější Trojice. Manýristické lavice v kněžišti byly vyřezány kolem roku 1604 a jsou dekorovány nízkými reliéfy apoštolů. Nalevo od hlavního vchodu do katedrály je umístěn náhrobek rodiny Kosových pocházející přibližně z roku 1599. Byl ztvárněn předním gdaňským sochařem Willemem van den Blockem. 

V klášterních objektech v sousedství katedrály působí pobočky Diecézního a Národopisného muzea a také Muzea moderního umění. 

- jap -

Předchozí články z Polska:
Historické Hnězdno bylo hlavním městem Polska
Polsko je země vánočních tradic
Toruň - perníkové srdce Polska
Książ – Hitlerův úkryt
Kwidzyn – katedrála a hrad

Článek byl zobrazen 6 673 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko