Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Palác v Kozlówce dnes slouží jako jedinečné muzeum

Nádherný barokní palác v Kozlówce patří k nejzachovalejším šlechtickým sídlům v Polsku. Byl vybudován v letech 1735 – 1742 pro rodinu Zamoyských a na jeho výstavbě se podílel architekt Giuseppe Fontana.

Prvním majitelem paláce byl Michał Bieliński, falckrabě chełmský, který se na přání Augusta II. sice jen nakrátko, ale oženil s Aurorou Rutkowskou. Ta byla nemanželskou dcerou krále a její matkou byla Turkyně jménem Fatima. Palác později přešel do rukou slavné rodiny Zamoyských, která jej přestavěla v empírovém slohu a přejmenovala na palác Zamoyských. V roce 1903 se Konstanty Zamoyski rozhodl omezit následnictví práv k této nemovitosti. Šlo mu totiž zejména o to, aby palác zůstal plným dědictvím jeho rodiny i do budoucna.

O Konstantynu Zamoyskim se jeho současníci vyjadřovali jako o „hezkém muži, který proslul přátelskou povahou a smyslem pro humor“. Byl velkým sběratelem, milovníkem hudby a znalcem malířství. Vzdělání získal ve Francii v dobách Ludvíka Napoleona, styl druhého císařství je tak jasně patrný zejména v bohaté interiérové výzdobě paláce. Prohlédnout si zde proto dnes můžete neorokokovou štukovou dekoraci a obrovská keramická kamna. Římsy nad krby jsou provedeny v barevném mramoru, jednotlivé sály zdobí rozměrné lustry, závěsy, záclony a nábytek zkrášlený intarzií a bronzem. Zajímavé jsou zejména kopie nábytku ve stylu Ludvíka XV. a Ludvíka XVI., který pochází z těch nejlepších francouzských dílen.

Kozlowka, Polsko

Palác v Kozlówce dnes slouží jako muzeum, které uchovává mnohá umělecká díla. Jelikož se podařilo dochovat veškerý mobiliář, stala se z něj jedna z nejlepších sbírek v Polsku zahrnující nejen 19. století, ale také předměty každodenní potřeby. Za vidění stojí elegantně vybavená koupelna z počátku 20. století či palácové kuchyně. Největší pozornost však poutá kolekce čítající asi tisícovku obrazů, které téměř úplně pokrývají zdejší zdi. Nejde však o originály, jak by se mohlo zdát, nýbrž o velmi zdařilé kopie mistrovských děl evropského malířství. Jde o neobsáhlejší soubor svého druhu v celém Polsku.

V letech 1904 – 1909 vznikla palácová kaple, kterou po vzoru Královské kaple ve Versailles ztvárnil průkopník polské moderní architektury Jan Heurich mladší. V kapli je umístěna kopie náhrobku Žofie Zamoyské. Originál je uložen v kostele Santa Croce ve Florencii a je dílem Lorenza Bartoliniho.

Kozlowka, Polsko

V palácové přístavbě se nachází jedinečná galerie zaměřená na díla socialistického realismu. Jde o nejobsáhlejší sbírku s tímto uměním v Polsku. Socialistický realismus je umělecký směr, který se rozvinul v bývalém Sovětském svazu. V Polsku se rozšířil až po 2. světové válce, zejména tedy v letech 1949 – 1955. Díla socialistického realismu byla vždy doplněna podobiznami stranických pohlavárů, rolnicemi kyprých tvarů a svalnatými dělníky. Kolem paláce v Kozlówce se rozprostírá ještě barokní park s rozlohou 190 000 čtverečních metrů. Park je posetý hroby napoleonských vojáků a najdete v něm i nádhernou fontánu.

- jap -

Další článk z Polska:
Zámek Lancut
Lublin - kulturní centrum východního Polska
Frombork – Koperníkovo město
Čenstochová (Czestochowa) láká miliony poutníků
Zastavení ve Vratislavi (Wroclaw)

Článek byl zobrazen 26 313 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko