Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Palác v Kozlówce dnes slouží jako jedinečné muzeum

Nádherný barokní palác v Kozlówce patří k nejzachovalejším šlechtickým sídlům v Polsku. Byl vybudován v letech 1735 – 1742 pro rodinu Zamoyských a na jeho výstavbě se podílel architekt Giuseppe Fontana.

Prvním majitelem paláce byl Michał Bieliński, falckrabě chełmský, který se na přání Augusta II. sice jen nakrátko, ale oženil s Aurorou Rutkowskou. Ta byla nemanželskou dcerou krále a její matkou byla Turkyně jménem Fatima. Palác později přešel do rukou slavné rodiny Zamoyských, která jej přestavěla v empírovém slohu a přejmenovala na palác Zamoyských. V roce 1903 se Konstanty Zamoyski rozhodl omezit následnictví práv k této nemovitosti. Šlo mu totiž zejména o to, aby palác zůstal plným dědictvím jeho rodiny i do budoucna.

O Konstantynu Zamoyskim se jeho současníci vyjadřovali jako o „hezkém muži, který proslul přátelskou povahou a smyslem pro humor“. Byl velkým sběratelem, milovníkem hudby a znalcem malířství. Vzdělání získal ve Francii v dobách Ludvíka Napoleona, styl druhého císařství je tak jasně patrný zejména v bohaté interiérové výzdobě paláce. Prohlédnout si zde proto dnes můžete neorokokovou štukovou dekoraci a obrovská keramická kamna. Římsy nad krby jsou provedeny v barevném mramoru, jednotlivé sály zdobí rozměrné lustry, závěsy, záclony a nábytek zkrášlený intarzií a bronzem. Zajímavé jsou zejména kopie nábytku ve stylu Ludvíka XV. a Ludvíka XVI., který pochází z těch nejlepších francouzských dílen.

Kozlowka, Polsko

Palác v Kozlówce dnes slouží jako muzeum, které uchovává mnohá umělecká díla. Jelikož se podařilo dochovat veškerý mobiliář, stala se z něj jedna z nejlepších sbírek v Polsku zahrnující nejen 19. století, ale také předměty každodenní potřeby. Za vidění stojí elegantně vybavená koupelna z počátku 20. století či palácové kuchyně. Největší pozornost však poutá kolekce čítající asi tisícovku obrazů, které téměř úplně pokrývají zdejší zdi. Nejde však o originály, jak by se mohlo zdát, nýbrž o velmi zdařilé kopie mistrovských děl evropského malířství. Jde o neobsáhlejší soubor svého druhu v celém Polsku.

V letech 1904 – 1909 vznikla palácová kaple, kterou po vzoru Královské kaple ve Versailles ztvárnil průkopník polské moderní architektury Jan Heurich mladší. V kapli je umístěna kopie náhrobku Žofie Zamoyské. Originál je uložen v kostele Santa Croce ve Florencii a je dílem Lorenza Bartoliniho.

Kozlowka, Polsko

V palácové přístavbě se nachází jedinečná galerie zaměřená na díla socialistického realismu. Jde o nejobsáhlejší sbírku s tímto uměním v Polsku. Socialistický realismus je umělecký směr, který se rozvinul v bývalém Sovětském svazu. V Polsku se rozšířil až po 2. světové válce, zejména tedy v letech 1949 – 1955. Díla socialistického realismu byla vždy doplněna podobiznami stranických pohlavárů, rolnicemi kyprých tvarů a svalnatými dělníky. Kolem paláce v Kozlówce se rozprostírá ještě barokní park s rozlohou 190 000 čtverečních metrů. Park je posetý hroby napoleonských vojáků a najdete v něm i nádhernou fontánu.

- jap -

Další článk z Polska:
Zámek Lancut
Lublin - kulturní centrum východního Polska
Frombork – Koperníkovo město
Čenstochová (Czestochowa) láká miliony poutníků
Zastavení ve Vratislavi (Wroclaw)

Článek byl zobrazen 25 517 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko