Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kwidzyn – katedrála a hrad

Na severovýchodě Polska se v oblasti Pomořanska nachází městečko Kwidzyn, které bylo v letech 1243 – 1525 rezidencí pomezanského biskupství, jež na jeho území založili němečtí rytíři. Po zrušení řádu se město ocitlo nejdříve v područí Pruska, později přešlo pod Německo a nakonec připadlo Polsku.

K největším památkám Kwidzynu dnes patří katedrála a hrad vyjímající se vysoko ve svahu. Jde o krásný komplex gotických cihlových staveb. Trojlodní katedrála Panny Marie a sv. Jana Evangelisty byla postavena ve 14. století na místě staršího kostela, ze kterého se do dnešní doby podařilo dochovat jen jakousi předsíň, tzv. „nartex“ z let 1264 – 1284. V druhé polovině 19. století obdržela katedrála zásluhou Augusta Stülera neogotickou podobu. Až do 19. století byl její interiér vyzdoben gotickými freskami, ty byly bohužel během přestavby přemalovány.

Na svém místě dnes stojí mnohé prvky původního mobiliáře, jako je třeba pozdně gotický biskupský trůn z roku 1510, barokní oltáře a náhrobky. U severního transeptu se nachází barokní kaple s náhrobkem Otty Fredericka von Groeben. Zesnulý je na ní vyobrazen i se svými třemi manželkami.

Z presbytáře se dostanete do malé cely blahoslavené Doroty z Matow. Svatá Dorota se narodila v roce 1347 v Montau a byla dcerou bohatého sedláka Willama Swarta pocházejícího původem z Holandska. Roku 1363 se vdala do Gdaňska za mečíře Albrechta, s nímž měla 9 dětí. Po smrti manžela se uchýlila k modlitbám, konala dobré a zbožné skutky a měla četná vidění. V roce 1393 se nechala dobrovolně zazdít do boční komory lodi, kde také 25. 6. 1394 zemřela a v níž je pochována. Místním obyvatelstvem je dodnes velmi uctívaná, v roce 1976 byla dokonce svatořečena.

Druhou nejvýznamnější památkou polského Kwidzynu je gotický hrad postavený v letech 1322 až 1347 ze dřeva a hlíny na půdorysu čtyřúhelníku. Krátce nato bylo pod hradem založeno město, které však získalo městská práva až roku 1336 od biskupa Bertholda. V 18. století byl hrad částečně zbořen a materiál z něj byl použitý při výstavbě městských domů a budovy zemského soudu.

Při válečných událostech roku 1945 utrpěl jen nepatrné škody, bohužel poté je vítězné armády vyplenily. Nyní na hradě připomínajícím rytířskou pevnost sídlí muzeum se zajímavými sbírkami, mj. expozicí nástrojů pro tresty a mučení z 16. - 18. století. K jeho zajímavým prvkům patří latrínová věž, která je s hradem spojena ochozem spočívajícím na rozměrných obloucích.

- jap -

Předchozí články z Polska:
Zámek Lancut
Lublin - kulturní centrum východního Polska
Štětín - největší přístav Baltského moře
Frombork – Koperníkovo město
Čenstochová (Czestochowa) láká miliony poutníků

Článek byl zobrazen 9 261 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko