Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wilanowský palác ve Varšavě

Na okraji Varšavy se rozkládá Wilanowský palác, který byl vybudován na sklonku 17. století a sloužil jako předměstská rezidence přemožitele Turků u Vídně, krále Jana III. Sobieského. Dnes je tato nádherná barokní stavba častou zastávkou turistů při prohlídce polského hlavního města.

Původně měl král Jan III. Sobieský v plánu, vystavět si v těchto místech skromné venkovské sídlo. Proto pověřil architekta Augustyna Locciho, aby mu udělal návrh jeho budoucího bydlení. Nakonec však byl pro panovníka, který si velmi cenil rodinného života, ale také miloval materiální krásu, postaven palác, jehož rozměry rozhodně malé venkovské sídlo nepřipomínají. Během následujících let byl palác několikrát rozšířen. O jeho výzdobu se zasloužili významní architekti a umělci, včetně Andrease Schlütera a Michelangela Palloniho. 

Wilanowský palác, Varšava
Foto: Wilanowský palác, Varšava

Hlavní brána paláce pochází z doby vlády Jana III. Sobieského a je vyzdobena alegorickými postavami symbolizujícími Válku a Mír. Jedním z nejkrásnějších prostorů v paláci je Velký karmínový sál, který v letech 1730 – 1733 vyzdobil pro Augusta II. Silného malíř Sigismund Deybel, který zde po nějakou dobu pobýval. V králově ložnici si můžete prohlédnout postel s baldachýnem, který byl zhotoven ze tkaniny, kterou přivezl Jan III. Sobieski z vítězné bitvy proti Turkům u Vídně v roce 1683. Zdi královnina předpokoje jsou potaženy původními barokními látkami a strop je vyzdoben alegorickými malbami. 

Wilanowský palác, Varšava
Foto: Wilanowský palác, Varšava

Velký barokní park v okolí paláce je jedním z nejhezčích v Polsku. Je nejstarší částí Wilanowských zahrad. Díky otevřenému prostranství kolem paláce mají návštěvníci možnost obdivovat i celé zadní průčelí paláce. Krásný pohled je na něj z protější strany parku a dokonce i z přilehlých Morysinských polí. V anglické zahradě se u severní strany paláce nachází čínský altánek. V bývalé jezdecké škole přestavěné v 60. letech 20. století dnes sídlí Muzeum plakátu, které je prvním svého druhu v Evropě.

- jap - 

Další články z Polska: 
Jelenia Góra – polská perla Krkonoš 
Štětín - největší přístav Baltského moře  
Oliwská katedrála ve městě Gdaňsk  
Historické Hnězdno bylo hlavním městem Polska  
Polsko je země vánočních tradic

Článek byl zobrazen 16 105 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko