Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zámek Lancut

Na jihu Polska se v oblasti zvané Malopolsko, která je nejmalebnější a nejrozmanitější v celé zemi, rozkládá město Łańcut. Jeho dominantou je mimořádně zachovalý zámek, pocházející z první poloviny 17. století. Toto původní sídlo významného polského rodu Potockých bývá místem důležitých událostí a také je velkým lákadlem pro turisty.

V roce 1629 odkoupil město mocný velmož Stanisłav Lubomirski a objednal si služby architekta Macieje  Trapoly a štukatéra Giovanniho Battisty Falconiho. Ty pak pověřil výstavbou opevněné rezidence, která byla nakonec dokončena roku 1641. Zámek se později stal majetkem Izabely Lubomiské, která jej v roce 1775 nechala rozšířit a zároveň předělala také interiéry. Právě v tomto období vznikl neoklasicistní Taneční sál a Velká jídelna. Založeny byly také nádherné zahrady a četné pavilonky. V 19. století přešel tento krásný zámek do rukou rodiny Potockých.

V letech 1889 – 1914 se předposlední majitelé zámku – Roman a Elżbieta Potočtí, rozhodli své sídlo zmodernizovat. Jeho dnešní podoba tak pochází právě z tohoto období. Zámecká průčelí jsou v podstatě barokní. Rustika dolního podlaží však byla uskutečněna v duchu francouzské renesance. Pozornost budí Muzeum památkových interiérů ze 17. do začátku 20. století uchovávající exponáty výtvarného umění, krásnou malířskou a sochařskou výzdobou. Toto muzeum v současné době přitahuje bezpočet návštěvníků.

V interiéru zámku najdete řadu jedinečných prostor a sálů. Neoklasicistní Taneční sál z roku 1800 je dílem Christiana Piotra Aignera. Štukami jej vyzdobil Fryderyk Baumann. Každoročně se v něm konají hudební festivaly. Zdi Zrcadlového sálu zdobí rokokový obklad, který do města z Francie přivezla Izabela Lubomirska. Impozantní je také Sloupová síň, která ukrývá sochu, jež zosobňuje mladého Henryka Lubomirského. V roce 1787 ji vytesal Antonio Canova. Další sochy je možné si prohlédnou v Galerii sochařství. Zdejší sochy a další exponáty pocházejí převážně z 19. století. Mezi nimi je možné objevit i sochu Psyche odnášenou Zefyrem, která je kopií díla Johna Gibsona.

Kolem roku 1800 bylo v zámku vybudováno také nevelké dvorní divadlo. Jeho současná podoba pochází z období architektonických úprav, které provedla přední vídeňská dílna Fellner & Helmer. Napravo od hlavního vchodu je situován Biliárový pokoj, ve kterém visí typicky francouzské neorokokové zlacené hodiny. Jsou vsazeny do zrcadla visícího nad krbem. Na zámecké zdi je umístěn jeden z exponátů slunečních hodin.

Objekt je obehnán opevněním, turisty však uchvátí spíše krajinný park z 19. století a poblíž stojící synagoga z 18. století. V prostorách bývalé konírny je Muzeum povozů s nejrozsáhlejší kolekcí kočárů v Polsku. Celkem je zde k vidění 120 nejrůznějších dostavníků, bryček a dalších druhů koňských povozů. Zámek slouží v současnosti také jako místo setkávání středoevropských prezidentů.

- jap -

Předchozí články z Polska:
Lublin - kulturní centrum východního Polska
Štětín - největší přístav Baltského moře
Frombork – Koperníkovo město
Čenstochová (Czestochowa) láká miliony poutníků
Zastavení ve Vratislavi (Wroclaw)

Článek byl zobrazen 10 790 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko