Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krakov

Kraków, česky Krakov či Krakow, leží v Malopolském vojvodství na jihu Polska. Byl založen v 7. století a je třetím největším polským městem hned po Varšavě a Lodzi. Krakov je skvěle dochované historické město. Po 560 let byl hlavním městem Polského království. Je bezesporu nejkrásnějším a také nejzajímavějším městem Polska. Po zásluze je nejčastěji navštěvovanou turistickou atrakcí země.

Od 11. stol. měl Krakov titul hlavního města Polska a až do roku 1734 sloužil jako korunovační město. Starobylý Krakov vévodí polským městům především svou bohatou historií a působivým spojením architektonickým stylů v jedinečný celek. Nejstarší částí Krakova je pevnost na Wawelském návrší. Původní hrad byl přestavěn v renesančním stylu.

Krakov je městem přátelsky nakloněným k umělcům s čilým kulturním životem a místními lidmi, kteří stále dodržují staré zvyky a tradiční slavnosti. Po celý rok se zde konají festivaly a nejrůznější kulturní akce. Můžete zajít do divadla, na koncert, do satirického kabaretu nebo jen posedět v příjemné kavárně nebo restauraci. O pověsti Krakova jako univerzitního města či města polských intelektuálů svědčí například fakt, že první univerzita zde byla založena o pouhých 7 let později než univerzita Karlova. Navzdory ničivému požáru v polovině 19. stol. si Krakov uchoval svou krásnou tvář dodnes.

O jeho výjimečnosti svědčí i to, že bylo krakovské Staré město společně s Wawelem a městskými čtvrtěmi Kazimierz a Stradom zapsáno na seznam památek světového dědictví UNESCO. Když k tomu připočítáte nádherné historické památky, desítky kostelů a klášterů, muzea, galerie a divadla, vyjde vám město s jedinečnou atmosférou a kouzlem.

Jako jedno z mála polských velkých měst, možná snad i jako jediné, neutrpělo během 2. světové války vážnější škody. Díky tomu, že bylo město ušetřeno větších škod, zachovalo si nejpočetnější seskupení historických budov a památek v zemi.

Srdcem Krakowa je Hlavní náměstí, které je největším náměstím v Evropě. Náměstí je lemováno starými domy, paláci a vévodí mu mohutná stavba gotického kostela Panny Marie s hlavním oltářem. Cenná relikvie je vyřezaná z lipového dřeva a je považována za nejcennější evropský gotický oltář. Staré město obklopuje park Plankt, v jehož okolí se nachází mnoho historických budov jako například nejstarší budovy Jagellonské univerzity, kostely a kláštery, Floriantská brána, část pevnostní zdi a Barbakan.

Přes náměstí lze dojít ke komplexu hradu Wawel. Rozsáhlý komplex královského hradu Wawel je hlavní atrakcí města. Je to rozsáhlý areál zahrnující hrad, katedrálu a královské zahrady. Wawel se vlastně nazývá kopec, na kterém se hrad nachází. Poutním místem u Wawelu je Dračí jeskyně. Podle legendy zabil král Krak sedmihlavého draka tak, že mu předhodil ovci naplněnou sírou. Drak měl po ní takovou žízeň, že skočil do řeky a vypil tolik vody, až pukl. Poté Krak založil na kopci město Krakov.

Severně od Wawelu se rozkládá staré město s pěkným trhem, kostelem Panny Marie, malebnými Sukiennicemi a řadou pozoruhodných domů. Při toulkách městem můžete zavítat i do krakovské čtvrti Kazimierz. Dříve to bylo samostatné město, ale koncem 15. století sem byli přemístěni Židé. Postupem času se čtvrť stala nejvýznamnějším evropským střediskem židovského náboženství, vědy a kultury.

Zajímavé jistě budou i prohlídky zdejších muzeí. V Muzeu Czartoryských jsou k vidění proslulé obrazy Leonarda da Vinciho Dáma s hranostajem a Rembrendtova Krajina s milosrdným Samaritánem. Navštívit můžete i Národní muzeum, Historické muzeum města Krakowa, Dům Jana Matejka nebo Muzeum Jagellonské univerzity.

Malebné jihopolské město Krakov se rozkládá v Krakovské bráně, mezi Sandoměřskou a Osvětimskou kotlinou. Krakov spadá pod Malopolské vojvodství, jehož tradice sahá hluboko do minulosti. Sídlil zde kmen Vislanů, s rozmachem Velké Moravy se stalo zásluhou Svatopluka její součástí. V 10 st. se však podařilo Boleslavu Chrabrému připojit toto území spolu s významným obchodním centrem a biskupským sídlem Krakovem k jeho polskému státu.

Zdejší přední osobností byl a je papež Jan Pavel II., který tu přechodně pobýval (jeho rodiště leží nedaleko Krakova). Při svých toulkách dlážděnými uličkami Krakova si nezapomeňte dopřát místní kulinářskou specialitu - tzv. obvařanek (slané pečivo podobné preclíku).

Jiným, a jistě příjemným způsobem, jak si prohlédnout Krakow, je plavba po řece Visle. Z vody se vám naskytne mnoho krásných pohledů na město.

Zajímavosti a památky
- 28 muzeí v čele s Národním muzeem
- městské čtvrti: Stare Miasto, Dębniki, Kazimierz, Krowodrza, Nowa Huta, Podgórze, Zwierzyniec, Wola Justowska.

Wawelské návrší:
- Katedrála na Wawelu
- Královský hrad na Wawelu
- Dračí jáma

- bývalá židovská čtvrť Kazimierz (synagogy)
- Krakovský rynek
- Mariánský kostel, kostel sv. Vojtěcha
- tržnice Sukiennice

Tip na výlet
Nedaleko Krakova najdete jednu z nejzajímavějších atrakcí v okolí. Solný důl Wieliczka, Kopalnia Soli, byl v provozu nepřetržitě po 700 let. Je to podivuhodný svět chodeb, jam a komor vytesaných v soli. Solný důl je nejstarším polským průmyslovým podnikem s nepřetržitým provozem. Důl je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko