Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Odry u Czerska

Odry u Czerska, vesnice v Tucholských pralesech u Czerska, poblíž které se nachází rezervace „Kamienne Kręgi” - jedna z nejcennějších archeologických památek v Polsku. Chrání pohřebiště z 1. stol., vzniklé v době římských vlivů. Zde jsou kurhany a kamenné kruhy (některé mají v průměru 30 m) a tzv. ploché hroby. Je to památka po stěhování Gótů ze Skandinávie k Černému moři v prvních staletích našeho letopočtu. Podobné pohřebiště se nachází v Węsiorech, několik desítek kilometrů na sever.

Rezervace „Kręgi Kamienne“ (Kamenné kruhy) se nachází na území nadlesnictví Czersk, polesí Odry ve vzdálenosti 44 km na severovýchod od Chojnic a 14 km severně od Czerska. Je situovaná na pravém břehu řeky Wda – Černá Voda (která teče směrem na východ) a její rozloha činí asi 17 ha. Toto malebné zákoutí bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1958. Toto místo je kromě přírodní rezervace také velmi zajímavé archeologické naleziště.

Uvnitř ohrazení v řídkém borovém lese se nachází 10 celých a fragmenty kamenných kruhů, z nichž nejmenší má průměr 15 m a největší 33 m. Na obvodě kruhů jsou ustaveny kameny vyčnívající 20 - 70 cm nad povrch země. Jejich počet osciluje od 16 do 29 kusů v jednom kruhu. Uprostřed kruhu je zasazený jeden, výjimečně dva kameny. Kromě kruhů se na území rezervace nachází asi 30 mohyl (kurhanů) o průměru od 8 do 12 m.

Čtyři kruhy byly položeny s velkou přesností do hlavních nebeských směrů, přičemž úchylka ve směru východ - západ je jen 0,37° a sever - jih 0,9°. Jsou to do jisté míry základy konstrukce jakési pozorovací stanice.

Zatímco dnes je Czersk pouhou vesničkou, v dávné minulosti byl hlavním městem Mazovska. V roce 1413 – s největší pravděpodobností kvůli tomu, že se tok řeky Visly od Czersku náhle odklonil – jej na tomto postu již nahradila Varšava. Nad Vislou se rýsují velkolepé rozvaliny královského hradu. Dojdete k němu po mostě překlenujícím vodní příkop. Dochovaly se zde tři vysoké věže.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko