Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pelplin

Město Pelplin se nachází v jižní části pomorského vojvodstva. Leží v údolí meandru řeky Wierzycy. Jedná se o duchovní centrum Pomoří, jinak nazývané "Pomořskými Aténami", jsou zde shromážděné nejcennější středověké památky. Nalézá se zde zachované v dokonalém stavu obrovské cisterciácké opatství, které je nejednou i hlavním cílem cestování do Polska z odlehlých států Evropy i světa.

Nádherné cisterciácké opatství v Pelplinu představuje jednu z nejkrásnějších ukázek gotické architektury v Polsku. Klášter se začal stavět v roce 1276, kdy cisterciáci přišli do Pelplinu. Nejcennější památkou je obrovská gotická katedrála, jedna z nejkrásnějších bývalých cisterciáckých bazilik v Polsku s úžasným vybavením interiéru – gotickým, renesančním a barokním.

Pozdně renesanční hlavní oltář je největším oltářem tohoto druhu v Polsku a jedním z největších v Evropě. V klášterních budovách turisté obdivují gotické fresky z 15. stol. V Diecézním muzeu jsou shromážděné bohaté sbírky sakrálního umění; nejcennějšími exponáty jsou: bible z r. 1453, kterou vytiskl Gutenberg a dvě gotické sochy skříňových Madon.

Převážná část cihlového kostela, dnešní katedrály, pochází ze 14. století. Pozdně gotická klenba však byla dokončena až na přelomu 15. a 16. století. Impozantní trojlodní bazilika postrádá věž a její západní a východní průčelí jsou téměř stejná. Interiér ukrývá výjimečný mobiliář včetně gotických chórových lavic s vzácnými dřevořezbami. K dalším pěkným artefaktům náleží manýristicko-barokní oltář ze 17. století a kazatelna spočívající na soše Samsona bojujícího se lvem.

Klášter byl zrušen v roce 1824 a kostel přeměněn na katedrálu Panny Marie. V klášterních budovách dnes působí Diecézní muzeum, které vystavuje sbírku duchovního umění a také iluminované rukopisy. Dalšími významnými zajímavostmi města je archiv diecéze a knihovna církevního semináře, v kterých jsou shromážděny poklady malířství a sochařství z oblasti středověkého Pomoří.

K nejcennějším exponátům se řadí krásné madony, Gutenbergova bible z let 1435-55 nesmírné hodnoty a hudební notace ze 17. století. Originál Guttenbergovy bible, jediný zachovaný kus v Polsku (ve světě je jich dosud nachází 47 kusů) se od ostatních odlišuje nakloněnými literami, v původní kožené vazbě. V katedrální klenotnici můžete obdivovat rozličné zlaté artefakty a liturgické předměty.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko