Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kwidzyn

V letech 1243 a 1525 bylo nevelké město Kwidzyn rezidencí pomezanského biskupství, jednoho ze čtyř, které na svém území založili němečtí rytíři. Po zrušení řádu se Kwidzyn postupně ocitl v područí Pruska, Německa a nakonec Polska. Jeho největší pamětihodností je nádherná gotická katedrála, původně sídlo pomořanských biskupů. S katedrálou sousedí hrad, připomínající rytířskou pevnost. Zajímavá je latrínová věž, kterou s hradem spojuje ochoz, spočívající na rozměrných obloucích.

Obrovský komplex gotických cihlových staveb tvoří hrad a přilehlá trojlodní katedrála. Gotický hrad byl vystavěn v letech 1320 až 1347 na půdorysu čtyřúhelníku, částečně zničen v 18. stol. Nyní zde sídlí muzeum se zajímavými sbírkami, mj. expozicí nástrojů pro tresty a mučení z 16. - 18. stol. V gotické katedrále z 14. stol. jsou pozoruhodné gotické hvězdicové klenby v hlavní lodi a gotická polychromie z 14. - 15. stol.

Katedrála vyjímající se vysoko ve svahu a s ní sousedící hrad představují pěkné ukázky gotické architektury. Katedrála vyrostla ve 14. století na místě staršího kostela. Zásluhou friedrich Augusta Stülera obdržela katedrála v letech 1862-64 neogotickou podobu. Interiér této pseudobaziliky krášlí gotické fresky, naneštěstí přemalované v 19. století.

S katedrálou je spjat především příběh svaté Doroty z Montau. Narodila se r. 1347 v Montau severně od Marienwerderu jako dcera bohatého sedláka Willama Swarta usazeného zde asi od r. 1330 a pocházejícího z jižního Holandska. Roku 1363 se vdala do Gdaňska za mečíře Albrechta a stala se matkou 9 dětí. Po jeho smrti přišla r. 1391 do Marienwerderu, kde vedla život v modlitbách, konala dobré a zbožné skutky a měla četná vidění. Ve zdejším dómu se nechala dne 2. 5. 1393 zazdít do boční komory lodi, kde 25. 6. 1394 zemřela a je zde také pochovaná. Zdejším obyvatelstvem byla vždy uctívána a v roce 1976 byla svatořečena. Stala se tak vedle sv. Jiří a sv. Alžběty Durynské další patronkou Řádu.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko