Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Osvětim-Brzezinka

Zatímco jméno Oswiecim cizincům příliš neříká, při vyslovení jeho německého ekvivalentu – Auschwitz – běhá mráz po zádech asi každému. Právě tady zřídili nacisté největší koncentrační a vyhlazovací tábor. Auschwitz je synonymem vyhlazení Židů a holocaustu. Ztělesňuje obrovský hřbitov. Tábor Osvětim byl otevřen v červnu roku 1940, kdy sem dorazili první polští vězni.

V roce 1940 hitlerovci začali stavět tábor v Osvětimi a v 1942 v Brzezince. Největší hitlerovský tábor na území Polska se stal místem masového vyhlazování lidí. V táboře známým pod názvem Auschwitz-Birkenau zahynulo více než 1,5 milionů vězňů, většinou Židů z Polska a střední Evropy; druhou národnostní skupinou byli Poláci. V každoročním Pochodu živých na památku obětem holocaustu kráčejí cestou od brány tábora Auschwitz k Památníku mučednictví národů v Brzezince tisíce Židů z celého světa a polská mládež.

V březnu 1941 byl založen mnohem rozlehlejší tábor v Březince vzdálené 3 kilometry od Osvětimi. Kromě Židů zde zahynul velký počet Poláků, sovětských válečných zajatců, Romů a homosexuálů. Pro Poláky zosobňuje Auschwitz především symbol jejich vlastního utrpení a mučednictví. Tábor zde zůstal zachován jako památník a výstraha a vězeňské bloky byly upraveny na muzeum seznamující s historií tábor a perzekucí ve válečném Polsku. V tamějších koncentračních táborech bylo zavražděno na 900 tisíc až 1,5 milionu Židů a příslušníků jiných národů. Tábor byl zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko