Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lešno

Lešno je vojvodské město ve stejnojmenném vojvodství v jihozápadním Polsku. Vesnice rodu Leszczyríských získala v roce 1547 městská práva. Roku 1550 se v Lešně usadili příslušníci české jednoty bratrské, kromě nich zde založili samostatnou náboženskou obec i kalvinisté. Roku 1555 založena elementární škola jednoty bratrské, která byla v I. pol. 17. století, po příchodu dalších exulantů, přeměněna v gymnázium (rektorem byl J. A. Komenský). Od roku 1633 v Lešně existovala i významná tiskárna. V roce 1656 bylo město vypáleno a při požáru shořela Komenského knihovna a část rukopisů. Při druhém dělení Polska připadlo Lešno Prusku. Od roku 1918 je opět součástí Polska.

Lešno prožívalo svůj „Zlatý věk“ v první polovině 17. století, kdy také poskytlo azyl mnoha exulantům prchajícím před útrapami třicetileté války. V té době zde nalezli útočiště i Čeští bratři z Čech a Moravy, mezi nimi poslední biskup Jednoty bratrské, přední reformátorský filozof a pedagog Jan Amos Komenský. Čeští bratři založili ariánskou univerzitu, která získala věhlas po celé Evropě.

Centrum Starého Města tvoří náměstí s barokní radnicí a barokními domy ze 17. a 18. stol., později přestavené. Nejcennější sakrální stavbou je barokní kostel sv. Mikuláše s cenným souborem oltářů a krásnou kazatelnou z 18. stol. V kostele sv. Kříže stojí za podívanou lapidárium náhrobních desek ze 17. - 19. stol. z bývalého kalvínského hřbitova. Nejlepší sbírka Oblastního muzea je umístěna v galerii portrétů, v níž uvidíte také podobizny českých bratří na rakvích z 18. století.

Leszno je největším v Polsku střediskem balonového a kluzákového létání i leteckého modelářství. Sportovní atrakcí města je plovárna „Akwawit” se skluzavkami (délka 136 i 52 m).

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko