Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Stolové hory

Góry Stołowe jsou jediným pohořím deskového typu v Polsku patřící do středních Sudet. Národní park Stolové hory (Park Narodowy Gór Stołowych) tvoří krajinářsky atraktivní křídový horský masív pokrytý z 89 % lesy. Velkoplošné chráněné území budují  křídové pískovce a slepence - pískovcové  věže, skalní hřiby, krasové jeskyně, rokle, soutěsky i četné vyhlídky. Území je bohatým nalezištěm vzácných rostlin, biotopů  lesní zvěře a  chráněných druhů živočichů.

Góry Stolowe – Stolové hory zosobňují zvláštní geologický úkaz – tyto podivné útvary z pískovce a slínovce vznikly erozí. Pukliny na Szczelinci Wielkém a Bledných Skalách vytvářejí přírodní bludiště. Velkým dojmem působí skalní bloky, mezi kterými jsou komplikované labyrinty. Některé skalní rozsedliny dosahují hloubky 12 m.

Pískovcové skály mají fantastické tvary. Nejvyššími vrchy jsou Szczeliniec Wielki (Velká Hejšovina, 919 m n. v.), na který vedou schody s 665 stupni vytesané ve skále a Skalniak (915 m n. v.). Zajímavým přírodním jevem jsou „Bludné Skály". Tyto písečné nánosy jsou sítí široce rozevřených štěrbin, které tvoří malebné skalní bludiště. Mezi skalními chodbami vedou značené turistické stezky.

Ráz polských Stolových hor je zcela odlišný od ostatních pohoří v oblasti. Jednotlivé skály zvětrávají nestejnoměrně a vytváří tak rozdílné pásy se stržemi a fantastickými skalními útvary. Vydejte se na nádhernou pěší trasu z Karlówa do oblasti Szceliniec Maly a Szceliniec Wielki (919 m. n. m.), který je nejvyšším vrcholem národního parku a zároveň nejvyšším pískovcovým vrcholem Polska. Jedná se o mohutnou plošinu zhruba 600 x 300 m s krásným skalním městem, ohraničenou téměř ze všech stran 60 metrů vysokými pískovcovými stěnami. Z vyhlídek na okrajových skalách plošiny se nabízejí úchvatné pohledy na okolní české i polské hory a Broumovskou kotlinu. Množství pískovcových skal různých tvarů, hluboké pukliny, průrvy, labyrinty a tunely rozhodně stojí za návštěvu.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko