Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bielověžský prales

Bělověžský prales je se svou plochou bezmála 1 500 km2 největším přírodním lesem v Evropě. Nejcennější panenská část pralesa byla zahrnuta do Bielověžského národního parku, zapsaného do Seznamu světových rezervací biosféry UNESCO.

Zahrnuje nejcennější část původního evropské pralesa v mírném klimatickém pásmu. Právě v této lokalitě se nachází rezervace zubrů, jednoho ze dvou posledních kmenů rodu bizonů. Rezervace se nachází při hranici Polska a Běloruska, zčásti leží v Polsku a zčásti v Bělorusku. V ukázkové rezervaci kromě zubra je možné uvidět také další zvířata, např. polské koníky tarpan.

Větší běloruská část je turistům téměř nedostupná, zatímco polské území bylo vyhlášeno národním parkem v roce 1932. Mnohá zákoutí si zachovávají nedotčený ráz pralesa a nejzajímavější oblasti lze navštívit pouze s průvodcem. Turistickou atrakcí jsou výlety úzkokolejkou.

U cesty vinoucí se pralesem se nachází středisko pro chov zubrů a výběhy, v nichž lze spatřit zubry, jeleny, divočáky a polské poníky. V parku si můžete také prohlédnout muzeum Bělověžského pralesa, jehož exponáty byly v minulosti uloženy v cihlovém loveckém zámečku, který využívali carové.

Prales se pyšní působivou škálou flóry a fauny. Vyskytuje se zde několik tisíc druhů rostlin a na 11 tisíc druhů živočichů, včetně velmi vzácných druhů ptactva, jako jsou tetřev velký, čáp černý nebo orel skalní. Z větších savců zde žije los, srnec, jelen, divočák, vlk, rys i zubr evropský, nejslavnější obyvatel parku. Dnes zubry zahlédnete i v jiných polských pralesech, včetně Boreckého, Knyszynského a Niepolomického.

Severovýchodní Polsko je jako stvořené pro delší dovolenou. Turisté se zde mohou věnovat vodním sportům, například jachtingu na mazurských jezerech nebo kanoistice. Kraj nabízí spoustu možností pro výlety na kolech. Panenská scenérie pralesa v Bělověžském národním parku se zubří rezervací a mokřady v okolí řeky Biebrzy s početnou populací hnízdících ptáků však nemá konkurenci.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko