Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slowinský národní park

Pohyblivé písečné duny na severu Polska jsou jedinečným přírodním úkazem, který návštěvníka jako mávnutím kouzelného proutku přenese z Evropy na rozpálenou africkou Saharu. Nacházejí se na pobřeží Baltského moře ve Slowinském národním parku.

Leba slouží jako výchozí místo pro výlety do nedalekého národního parku. Slowinský národní park je unikátním ekosystémem, jediný svého druhu v Evropě. Slowinský národní park získal věhlas velkými pohyblivými písečnými dunami, které se každoročně posunou asi o 9 metrů, zanechávajíc za sebou mrtvé pahýly stromů.

Stovky let se lidé, kteří osidlovali tuto lokalitu u Baltského moře, pokoušeli vyhrát válku s pískem a větrem, až nakonec nevýhodu změnili ve výhodu a vytvořili ráj pro windsurfing i atraktivní zábavu. Toto území bylo kdysi zátokou, o čemž svědčí ledovcová jezera Lebsko a Gardno. Park skýtá útočiště divokému ptactvu, hnízdí zde více než 250 druhů, mimo jiné i vzácný orel mořský. Více než polovinu parku zaujímají vody – jezera Lebsko a Gardno. Fauna a flóra je charakteristická pro přímořská území. Do parku jezdí elektrický vlak z Rabky nedaleko Leby.

Park je zapsán do Seznamu světových rezervací biosféry UNESCO. Největší atrakci představují pohyblivé duny, které vznikly po vykácení lesů. Na místech, kde se duna dotýká lesa, se začíná úchvatné divadlo – souboj živého lesa s věčným pískem a prachem, který ho postupně pokrývá. Zasypané stromy odumírají a jejich odkrytá torza se potom tyčí proti obloze. Chladný mořský vítr pohybuje písky na pobřeží, kde vytvořil ohromné pohybující se písečné duny, z kterých ta nejvyšší dosahuje až 40 metrů.

Za větrného dne, a těch je tu většina, můžete pozorovat to úchvatné divadlo na vlastní oči. Vítr nabírá písek na návětrné straně dun, vynáší ho do výšky, aby potom padal jako pískový déšť na velkou plochu závětrné strany. Písek je nadnášený celkem vysoko a tak si dávejte pozor na fotoaparáty anebo video kamery!

Zvláště cenná jsou nejrůznější rostlinná společenstva v parku. Tvoří je pionýrské druhy písčitých pláží a dun i typické pobřežní borové lesy, bahenní rostliny na četných rašeliništích a sítiny a rákosí na březích jezer. V parku sídlí řada vzácných druhů ptáků, včetně orla mořského, výra, kormorána, černého čápa a mnoha druhů vodních ptáků.

Cestou, zhruba po třech kilometrech, návštěvník narazí na bývalou německou raketovou základnu. Vznikla v roce 1941 a testovaly se zde nejrůznější rakety, které nacisté chtěli z obrovského děla o váze 100 tun vystřelovat na Londýn. Před koncem války však němečtí vojáci zařízení vyhodili do vzduchu. Po dalších dvou kilometrech cesta končí u písečných dun. Zde se turistům nabízí neuvěřitelný pohled. Vysoké kopce bílého písku jsou lemovány zprava rozbouřenými vlnami Baltského moře a zleva rozlehlým Lebským jezerem.

K vyhlídkovým místům patří maják na duně Czolpino a věž na hoře Rowokol. Atraktivnější je cihlová stavba majáku Czolpino, která se vypíná nad les při pobřeží. Za pěkného počasí se z ní naskytne výhled přes borovicový les na Baltické moře na severu, na vrch Rowokól, tyčící se nad krajinou, na pískové duny razící si cestu lesem anebo na jezero Lebsko.

Ve vesnici Kluki se nachází skanzen – Muzeum slowinské vesnice. Jsou tady organizované folklorní akce – prezentace prací, řemesel a technik, charakteristických pro místní kulturu Slovinců (Kašubů). Ve statcích pečují o rybářské náčiní a zemědělské nářadí. Ve městě Nowecin, situovaném taktéž blízko Leby, spočívá neogotický palác, zbudovaný v roce 1909 pro rodinu Wejherů. Dnes v něm objevíte hotel a restauraci.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko