Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Osvětim-Brzezinka

Zatímco jméno Oswiecim cizincům příliš neříká, při vyslovení jeho německého ekvivalentu – Auschwitz – běhá mráz po zádech asi každému. Právě tady zřídili nacisté největší koncentrační a vyhlazovací tábor. Auschwitz je synonymem vyhlazení Židů a holocaustu. Ztělesňuje obrovský hřbitov. Tábor Osvětim byl otevřen v červnu roku 1940, kdy sem dorazili první polští vězni.

V roce 1940 hitlerovci začali stavět tábor v Osvětimi a v 1942 v Brzezince. Největší hitlerovský tábor na území Polska se stal místem masového vyhlazování lidí. V táboře známým pod názvem Auschwitz-Birkenau zahynulo více než 1,5 milionů vězňů, většinou Židů z Polska a střední Evropy; druhou národnostní skupinou byli Poláci. V každoročním Pochodu živých na památku obětem holocaustu kráčejí cestou od brány tábora Auschwitz k Památníku mučednictví národů v Brzezince tisíce Židů z celého světa a polská mládež.

V březnu 1941 byl založen mnohem rozlehlejší tábor v Březince vzdálené 3 kilometry od Osvětimi. Kromě Židů zde zahynul velký počet Poláků, sovětských válečných zajatců, Romů a homosexuálů. Pro Poláky zosobňuje Auschwitz především symbol jejich vlastního utrpení a mučednictví. Tábor zde zůstal zachován jako památník a výstraha a vězeňské bloky byly upraveny na muzeum seznamující s historií tábor a perzekucí ve válečném Polsku. V tamějších koncentračních táborech bylo zavražděno na 900 tisíc až 1,5 milionu Židů a příslušníků jiných národů. Tábor byl zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko