Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wielička

Solné doly ve Wieličce patří mezi nejpozoruhodnější zajímavosti Evropy - bez návštěvy této kouzelné historické památky by váš pobyt v Polsku nebyl úplný! Ve Wieličce, nacházející se na krakovském předměstí, se dochovala pravděpodobně nejvýznamnější technická památka Polska - středověké doly, ve kterých se nepřetržitě po dobu 700 let těžila sůl. Solný důl totiž patří k unikátním památkám a o jeho výjimečnosti svědčí i to, že byl v roce 1978 zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

A jak vlastně fenomenální solné doly, které zřejmě nemají v Evropě obdoby, vznikly? Sůl lidé v okolí dnešní Wieliczky začali využívat již v pravěku, když objevili slanou vodu vytékající z podzemí. Počátek dolu, jak ho známe nyní, sahá do 13. století, kdy se začalo s těžbou podzemního ložiska. Těžit se ve Wieliczce přestalo teprve před deseti lety. Nyní se pracuje jen na zabezpečení dolu.

Historie turistiky ve Wieliczce sahá do 15. století. Tehdy doly navštěvovali hosté krále. Solné doly totiž byly hlavním zdrojem příjmů země a panovníci se svou pokladnicí rádi chlubili. S hromadnou turistikou pak ve Wieliczce začali v polovině 19. století. Tehdy také vznikly první stezky, po kterých se návštěvníci procházejí dodnes.

Napříč solnými doly prochází trasa prohlídky, která vás zavede do různých galerií a komnat, umístěných ve třech různých podlažích v hloubce od 64 do 135 m pod zemí. Důl je labyrintem tunelů. Celkem má 9 pater, nejhlubší patro leží 327 m pod pozemským povrchem. Některé části přístupné veřejnosti jsou v podobě kaplí, vyzdobené sochami a v soli vytesanými obrazy.

Nejznámější a největší z nich je nádherná kaple blahoslavené Kingy s úžasnou výzdobou. Je to vlastně kostel kompletně vyhloubený v soli. Jeho rozměry nejsou zanedbatelné, půdorys měří 54 m x 17 m, strop je vysoký 12 m. Kompletně vše, včetně oltáře, obrazů, soch svatých i svícnů je ze soli. Jeho zhotovení trvalo 30 let (1895-1927). Dnes se tady konají koncerty a mše. S oblibou se zde pořádají také svatby.

Prohlídka trvá asi 2 hodiny a začíná ve vstupní hale. Je lepší vzít si něco přes sebe, protože dole je konstantní teplota kolem 14°C. Návštěvníci sestupují v intervalech po schodech dolů do nižších pater. Po svých ujdete v chodbách přibližně 2,5 kilometru. Prohlídka je doprovázená světelnými a zvukovými efekty. Za pozornost v podzemním komplexu stojí kaple, podlaha, sochy Ježíška a další náboženské motivy vše ze soli, včetně lustrů. Cestou uvidíte jak štoly a koleje s vozíky, kterými se sůl dopravovala. Uvidíte tu také ukázky, jak se v dole pracovalo kdysi, včetně figurín dělníků i koní, kteří vozíky se solí tahali na povrch. Poté se návštěvníci naloží do výtahu, který je vyveze z hlubin podzemí zpět na povrch.

Tato cesta může být pro některé návštěvníky dost náročná a vyžaduje, abyste byli v dobré fyzické kondici. Je dlouhá 2,5 km a začíná sestupem po 400 schodech do jedné z hlavních šachet. Ale je to vlastně pouze nepatrná část celkové délky labyrintu, který má dohromady 300 km chodeb v devíti podlažích.

Kromě toho zde objevíte podzemní sanatorium, kde léčí nemoci dýchacího ústrojí. Ke konci německé okupace se nacisté pokusili zřídit v dole továrnu na výrobu letadel. Podívat se vyplatí i do zámku Solných dolů v ulici Zamkowa 8. Od 13. století až do roku 1945 zde pracovalo ředitelství solných dolů. Dnes v něm sídlí muzeum vystavující mimo jiné nádhernou sbírku starých mlýnků na sůl.

Do Wieliczky přijíždí množství turistů z téměř všech zemí světa. Loni jejich počet dosáhl jednoho milionu. Pokud se chcete vyhnout obrovským frontám, zkuste přijít buď hodně brzy, anebo raději později.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko