Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gdyně

Gdyně (až do roku 1918 rybářská vesnička) se řadí k nejmladším městům v Polsku. Spolu s přímořským střediskem Soboty a přístavem Gdaňsk vytváří konurbaci známou jako Trójmiasto (Trojměstí). Mezi těmito městy jezdí každou chvíli vláček se spoustou zastávek.

Když po 1. světové válce Polsko získalo samostatnost, nikoli však kontrolu nad přístavním městem Gdaňsk, vláda se rozhodla vybudovat v Gdyni velký přístav. Gdyně byla v mladém meziválečném Polsku, které získalo nezávislost po 123 letech rozdělení mezi Rusko, Německo a Rakousko-Uhersko, moderním, prosperujícím městem.

Polsko získalo v roce 1918 jen malý přístup k Baltskému moři, Gdaňsk (německy Danzig) byl od Německa oddělen, ale stal se svobodným městem pod kontrolou Společnosti národů, proti vůli obyvatel, kteří byli z převážné části Němci.

Za 2. světové války využívalo Gdyni a tamější loděnice německé válečné loďstvo a Němci město přejmenovali na Gotenhafen. Po válce se Gdyně zapsala do historie v prosinci roku 1970, když milice zahájila palbu do stávkujících dělníků. V roce 1980 byl na jejich počest odhalen pomník.

Při procházce po severním molu se nabízí příležitost pozorovat provoz v přístavu a prohlédnout si nejvýznamnější dominanty města. Panorama města je nejlíp viditelné z Kamiennej Gory.

Turistickým centrem města je Park Kosciuszki a Jižní molo, u něhož stojí dvě lodě - muzea: plachetnice Dar Pomorza a válečná loď Blyskawica, nejstarší torpédoborec na světě. Torpédoborec Blyskawica se ve 2. světové válce zúčastnil akcí spojeneckých vojsk v Narviku, Dunkirku a při vylodění v Normandii. Je zde i Oceánografické muzeum a Mořské akvárium se stovkami živých pokladů mořské fauny a flóry.

U přístavní hráze vzbuzují zájem dvě plovoucí muzea – lodě Blyskawica a Dar Pomorza.. Dar Pomorza je trojstěžňová školní plachetnice postavená v roce 1909 a vyřazená z provozu roku 1981. Nahradila ji loď Dar Mlodziezy, která někdy v tomto přístavu kotví. Za molem stojí budova Oceánografického muzea a akvária.

Po nábřežní promenádě se můžete vydat pěšky až k ostrůvku Kepa Redlowska. Stejně příjemná je i trasa nákupní oblasti s butiky a bary. Turisté mají tady vynikající podmínky pro vodní sporty, mezinárodní plachetní regaty Gdynia Sailing Days a Cutty Sark Tall Ships Race. Konají se zde taky četné kulturní akce.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko