Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tatry – Zakopané

Tatrzanský (Tatranský) národní park obklopuje a chrání celé pásmo Tater na polské straně, jedinou oblast s alpinským charakterem v Polsku (s nejvyšší horou Rysy, 2 499 metrů nad hladinou moře). Je to nejvýznamnější polské lyžařské středisko a horské centrum. Nachází se na polské straně Vysokých Tater. Ročně navštíví Zakopané přes tři miliony milovníků zimních sportů. Nejvyhledávanějším vrcholem v okolí města je Kasprowy Wierch pro ideální podmínky k alpskému lyžování.

Již více než sto let pokládají Poláci Zakopané za zimní metropoli Polska. Vysoká úroveň zdejších vysokohorských rekreačních zařízení z něj činí luxusní středisko zimních sportů. Prostírá se v překrásné poloze na severním svahu Vysokých Tater. Mnoho turistů však přichází do Zakopaného i v letních měsících. Zatímco někteří vyrážejí na túry do hor, většině stačí obdivovat okolní scenérii z lanovky mířící na vrchol hory Kasprowy Wierch nebo ozubené dráhy vedoucí na Gubalówku.

Centrum města tvoří pěší zóna tzv. Krupówka, kterou vroubí kavárny, restaurace, luxusní prodejny suvenýrů a umělecké galerie. Jen stěží zde odoláte, abyste nenavštívili trh blízko stanice zubačky. Můžete zde pořídit kožené kierpce (tradiční horalské mokasíny), vlněné pulovry, horalské hole s dekorovanými rukojeťmi – valašky, ale také něco dobrého na zub – bryndzu a oscypek, což jsou regionální sýry vyráběné z ovčího mléka.

Villa Atma je dřevěný dům, kde v letech 1930 až 1936 žil skladatel Karol Szymanowski, je dnes domovem muzea věnovaného tomuto milovníkovi Tater. Vyplatí se do něj podívat, protože je zařízen ve stylu typickém pro Zakopané.

Nejúchvatnější podívaná na severní polskou stranu Tater se otevírá z vrcholu Gubalówky pod Bukowinou. Tatry s půvabnou vysokohorskou kulisou, nejvyšší horské pásmo ve střední Evropě, se nacházejí na území polského a slovenského národního parku. Pěší turisty lákají nejvíce výlety k jezeru Morskie Oko a cesta lanovkou na vrchol hory Kasprowy Wierch. Zatímco v létě se můžete pustit po jedné z mnoha značených stezek, v zimě hory skýtají ideální podmínky pro lyžování.

V Trollandii v Zakopaném najdete provazové centrum, kde obdržíte helmu s úvazkem a vydrápete se do korun stromů. Tam si ve výšce 5 až 15 metrů nad zemí pohrajete s odvahou na 300 metrů dlouhé lanové prolézačce. Největší adrenalin zažijete při Tarzanově skoku, kdy seskočíte ze 12 metrů a přistanete v síti.

Sedm kilometrů od centra Zakopaného najdete půjčovnu terénních čtyřkolek, která vás nasměruje buď na dvouhodinovou (22 km dlouhou), nebo na 1,5hodinovou (15 km dlouhou) trať. Vybrat si můžete z široké nabídky strojů, raději si je však rezervujte předem.

Jedna z nejkrásnějších krajin v Polsku je tvořená rozeklanými granitovými hřebeny a zalesněnými kopci, proláklinami s horskými jezery, četnými jeskyněmi a malebnými údolími se spěchajícími horskými potoky. Úpatí až do 1 200 metrů vysoko nad mořem je porostlé hlavně smrkovými lesy, smíšenými s jedlemi, modříny, buky a platany. Pásmo do 1 550 metrů nad mořem zalesňuje smrk doplněný na několika místech piniemi. Pásmo kleče, až do 1800 metrů nad mořem, dává prostor alpinským loukám a pastvinám.

Nad 2 300 metrů nad mořem se rozkládá pásmo útesů a štítů. V Tatrách rostou původní alpinské rostlinné druhy. Tyto hory přitahují milovníky přírody také alpínskou faunou. Žije tu svišť či kamzík, a Tatry se také pyšní menší populací medvědů. Tatranské pohoří je v Polsku jednou z posledních oblastí, kde žije orel skalní.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko