Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malbork

Největší středověký hrad Evropy Malbork, hrad německých rytířů, se budoval od 13. století. Býval sídlem velmistra křižáckého řádu, později byl využíván jako pevnost. Tato mohutná cihlová stavba, obnovená v 19. století a pak znovu po 2. světové válce, je zapsána do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hrad stojí na břehu řeky Nogat, je obklopen pásy opevnění s baštami a branami.

Malbork je malé město v severním Polsku ve vojvodství Elblag, ležící v nadmořské výšce 20 m na pravém břehu řeky Nogat, pravého ramene v ústí Visly. Řeka Nogat zde tvoří pomyslnou hranici Nadnogatské vysočiny a rozlehlých, úrodných Žulav.

Řád Německých rytířů byl založen kolem roku 1190 v Palestině pro vedení křížových válek proti muslimům a pohanům. Ve 14. století si Němečtí rytíři podmanili kmen pohanských Prusů a přesunuli svoje ústředí z Benátek do Malborku na řece Nogat, který se dnes nachází v severním Polsku. Jejich přítomnost ve městě připomíná na břehu řeky velkolepý hrad z červených cihel z roku 1274, který je největší gotickou pevností v Evropě.

Nejdůležitějším stavebním materiálem, použitým pro stavbu zámku byla cihla - "Zendrowka". Na stavbu základů a částí, nejvíce ohrožených při útoku (portály bran apod.) byla použita žula. Stavba celého hradu byla dokončena před r. 1300. První rozsáhlou přestavbou prošel již za dob velmistra Luthera von Braunschweiga (1331 - 1335).

V roce 1309 byl Malbork vyhlášen sídlem nezávislého státu vytvořeného tímto řádem. První významná etapa jeho zrodu zahrnovala opevněný klášter, známý později jako Vysoký hrad. Střední hrad spatřil světlo světa někdy po roce 1310 a Palác velmistra začal v letech 1382-99 stavět Konrad Zöllner von Rotenstein. V roce 1457 zabralo hrad Polsko a využívalo jej jako pevnost.

Do historie křižáckého hradu Malbork v polovině 15. století výrazně zasáhli také čeští vojáci, zpočátku na straně německého řádu. V době třináctileté války, kterou křižáci vedli proti polskému králi Kazimírovi Jagelonskému, na hradě sídlili žoldnéři z Čech pod velením Oldřicha Červenky z Ledec. Křižáci ale v té době už neměli peníze na vyplacení žoldu. Velmistr Ludwig von Erlichshausen dostal nápad, že dá hrad Čechům do zástavy.

Hrad Malbork nebyl nikdy dobyt. Do polských rukou se dostává až v roce 1457, kdy jej od posádky, která dlouho nedostala žold, odkoupil král Kazimír Jagellonský za tehdy nevídanou cenu - 6 tun zlata.V polských rukách zůstal až do r. 1772, kdy při tzv. Prvním dělení Polska se dostal do rukou Prusů. Sloužil jako vojenské skladiště, kanceláře a byla v něm umístěna tkalcovská manufaktura. Hrad postupně chátral, začal být opravován až kolem r. 1804. Za II. světové války obsadila hrad německá armáda a gestapo. Při osvobození v r. 1945 byl zničen prakticky celý horní a střední zámek, zůstala zachována jen část zámku dolního. Po roce 1945 byla zahájena rozsáhlá oprava, která není dodnes dokončena. Za více než 50 let prací se podařilo zrekonstruovat skoro celý hrad.

Dnes je největší středověkou stavbou toho druhu v Evropě. Palác velmistra je špičkovým úspěchem pozdní dvorské gotiky, kterému nebylo takřka ve středověké Evropě rovna. Reprezentativní letní refektář je nejkrásnějším interiérem hradu. Vyniká dvojitou řadou oken a pozdně gotickou vějířovou klenbou, kterou podepírá centrální žulový sloup. K východní straně letního refektáře přiléhá refektář zimní. Nyní na hradě sídlí muzeum. Atrakcemi jsou představení pod širým nebem se zapojením světla a zvuku.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko