Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Štětín

Štětín je největší přístav Polska a zároveň jedno z vojvodských měst ležící při ústí řeky Odry. Je nejen loďařským a námořním centrem země, ale také městem kulturním a univerzitním. Štětín ležící na Odře je důležitým přístavem, třebaže jej od moře dělí více než 65 kilometrů. Slouží jak zaoceánským plavidlům, tak říční dopravě a s Berlínem je propojen Odrou a kanály.

Hrad a rybářská vesnice se v těchto místech rozkládaly již v 9. století. Městská práva obdržel Štětín v roce 1243 a brzy nato, se připojil ke spolku hanza. Stal se sídelním městem Pomořanského vévodství, avšak v letech 1673-1713 jej obsadili Švédové. Za nadvlády Pruska byl přeměněn v důležitý přístav. Za 2. světové války utrpěl značné škody, ale poválečnou renovací prošly pouze významnější budovy.

Nejstarší zmínky se váží k osadě lidu lužické kultury, která se údajně nacházela na místě dnešního historického centra. Pozdější Štětín nakrátko patřil Dánům, poté přešel do vlastnictví Pomořanských knížat. Těm patřil i hrad ze 14. století, později přestavěný na zámek, který dnes dominuje starému centru a majestátně se tyčí nad městem. Je z něj překrásný výhled. Nedaleko se nachází jedna z mnoha zajímavostí města, kterou je středověká knížecí konírna s vysunutým jeřábem do ulice.

Na starém náměstí, které bylo v minulosti jakýmsi kulturním i společenským centrem, je pozoruhodná gotická budova radnice ze 13. století. Poblíž Velké ulice najdeme další zajímavost města - bohatě zdobenou přístavní bránu z 18. století. Místy, které by rozhodně neměly ujít vašemu zájmu, jsou profesorské domky, barokní palác U glóbu a barokní kašna s orlem na náměstí Bílého orla. Pro trochu klidu a odpočinku je možné navštívit některou z místních hospůdek či kavárniček, kterých je tu bezpočet.

Námořní muzeum je zaměřeno hlavně na námořní minulost Baltského moře. Mezi archeologickými exponáty uvidíte jantarové a stříbrné šperky a středověký člun. Kromě toho zde můžete obdivovat makety lodí a námořní přístroje a projít si národopisné oddělení. Ve skanzenu za muzeem jsou soustředěny čluny a rybářská plavidla.

Největší přístav Baltského moře patří k významným námořním přístavům s cennými památkami: hradem pomořských knížat, gotickou katedrálou sv. Jakuba apoštola, měsťanským domem Loitzů, radnicí, Přístavní bránou, Baštou Sedmi pláštů. Hrad pomořských knížat hostí dnes kulturní instituce, kde se pořádají koncerty pěveckých sborů, mezinárodní festivaly, umělecké a historické výstavy. Štětín je střediskem pro jachting, na jehož území najdeme jezera a lesní terény: mj. jezero Dabie a Bukový prales.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko