Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krakov

Kraków, česky Krakov či Krakow, leží v Malopolském vojvodství na jihu Polska. Byl založen v 7. století a je třetím největším polským městem hned po Varšavě a Lodzi. Krakov je skvěle dochované historické město. Po 560 let byl hlavním městem Polského království. Je bezesporu nejkrásnějším a také nejzajímavějším městem Polska. Po zásluze je nejčastěji navštěvovanou turistickou atrakcí země.

Od 11. stol. měl Krakov titul hlavního města Polska a až do roku 1734 sloužil jako korunovační město. Starobylý Krakov vévodí polským městům především svou bohatou historií a působivým spojením architektonickým stylů v jedinečný celek. Nejstarší částí Krakova je pevnost na Wawelském návrší. Původní hrad byl přestavěn v renesančním stylu.

Krakov je městem přátelsky nakloněným k umělcům s čilým kulturním životem a místními lidmi, kteří stále dodržují staré zvyky a tradiční slavnosti. Po celý rok se zde konají festivaly a nejrůznější kulturní akce. Můžete zajít do divadla, na koncert, do satirického kabaretu nebo jen posedět v příjemné kavárně nebo restauraci. O pověsti Krakova jako univerzitního města či města polských intelektuálů svědčí například fakt, že první univerzita zde byla založena o pouhých 7 let později než univerzita Karlova. Navzdory ničivému požáru v polovině 19. stol. si Krakov uchoval svou krásnou tvář dodnes.

O jeho výjimečnosti svědčí i to, že bylo krakovské Staré město společně s Wawelem a městskými čtvrtěmi Kazimierz a Stradom zapsáno na seznam památek světového dědictví UNESCO. Když k tomu připočítáte nádherné historické památky, desítky kostelů a klášterů, muzea, galerie a divadla, vyjde vám město s jedinečnou atmosférou a kouzlem.

Jako jedno z mála polských velkých měst, možná snad i jako jediné, neutrpělo během 2. světové války vážnější škody. Díky tomu, že bylo město ušetřeno větších škod, zachovalo si nejpočetnější seskupení historických budov a památek v zemi.

Srdcem Krakowa je Hlavní náměstí, které je největším náměstím v Evropě. Náměstí je lemováno starými domy, paláci a vévodí mu mohutná stavba gotického kostela Panny Marie s hlavním oltářem. Cenná relikvie je vyřezaná z lipového dřeva a je považována za nejcennější evropský gotický oltář. Staré město obklopuje park Plankt, v jehož okolí se nachází mnoho historických budov jako například nejstarší budovy Jagellonské univerzity, kostely a kláštery, Floriantská brána, část pevnostní zdi a Barbakan.

Přes náměstí lze dojít ke komplexu hradu Wawel. Rozsáhlý komplex královského hradu Wawel je hlavní atrakcí města. Je to rozsáhlý areál zahrnující hrad, katedrálu a královské zahrady. Wawel se vlastně nazývá kopec, na kterém se hrad nachází. Poutním místem u Wawelu je Dračí jeskyně. Podle legendy zabil král Krak sedmihlavého draka tak, že mu předhodil ovci naplněnou sírou. Drak měl po ní takovou žízeň, že skočil do řeky a vypil tolik vody, až pukl. Poté Krak založil na kopci město Krakov.

Severně od Wawelu se rozkládá staré město s pěkným trhem, kostelem Panny Marie, malebnými Sukiennicemi a řadou pozoruhodných domů. Při toulkách městem můžete zavítat i do krakovské čtvrti Kazimierz. Dříve to bylo samostatné město, ale koncem 15. století sem byli přemístěni Židé. Postupem času se čtvrť stala nejvýznamnějším evropským střediskem židovského náboženství, vědy a kultury.

Zajímavé jistě budou i prohlídky zdejších muzeí. V Muzeu Czartoryských jsou k vidění proslulé obrazy Leonarda da Vinciho Dáma s hranostajem a Rembrendtova Krajina s milosrdným Samaritánem. Navštívit můžete i Národní muzeum, Historické muzeum města Krakowa, Dům Jana Matejka nebo Muzeum Jagellonské univerzity.

Malebné jihopolské město Krakov se rozkládá v Krakovské bráně, mezi Sandoměřskou a Osvětimskou kotlinou. Krakov spadá pod Malopolské vojvodství, jehož tradice sahá hluboko do minulosti. Sídlil zde kmen Vislanů, s rozmachem Velké Moravy se stalo zásluhou Svatopluka její součástí. V 10 st. se však podařilo Boleslavu Chrabrému připojit toto území spolu s významným obchodním centrem a biskupským sídlem Krakovem k jeho polskému státu.

Zdejší přední osobností byl a je papež Jan Pavel II., který tu přechodně pobýval (jeho rodiště leží nedaleko Krakova). Při svých toulkách dlážděnými uličkami Krakova si nezapomeňte dopřát místní kulinářskou specialitu - tzv. obvařanek (slané pečivo podobné preclíku).

Jiným, a jistě příjemným způsobem, jak si prohlédnout Krakow, je plavba po řece Visle. Z vody se vám naskytne mnoho krásných pohledů na město.

Zajímavosti a památky
- 28 muzeí v čele s Národním muzeem
- městské čtvrti: Stare Miasto, Dębniki, Kazimierz, Krowodrza, Nowa Huta, Podgórze, Zwierzyniec, Wola Justowska.

Wawelské návrší:
- Katedrála na Wawelu
- Královský hrad na Wawelu
- Dračí jáma

- bývalá židovská čtvrť Kazimierz (synagogy)
- Krakovský rynek
- Mariánský kostel, kostel sv. Vojtěcha
- tržnice Sukiennice

Tip na výlet
Nedaleko Krakova najdete jednu z nejzajímavějších atrakcí v okolí. Solný důl Wieliczka, Kopalnia Soli, byl v provozu nepřetržitě po 700 let. Je to podivuhodný svět chodeb, jam a komor vytesaných v soli. Solný důl je nejstarším polským průmyslovým podnikem s nepřetržitým provozem. Důl je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko