Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Varšava

Hlavní město Polska Varšava se rozkládá po obou březích řeky Visly a je největším městem země. Město samotné je poměrně mladé, neboť vzniklo až ve 13. století. V průběhu staletí procházelo poměrně dynamickým rozvojem, k čemuž přispěl i fakt, že se koncem 16. století stalo sídlem krále Zikmunda III. Ve 2. světové válce byla většina Varšavy zničena. V současnosti je to metropole katolíků, židovských obchodníků i divokých diskoték.

Jednou z nejvýznamnějších pamětihodností je Královský zámek, dříve gotický hrad knížat ze 14. století. Původně renesanční budova s barokními úpravami sloužila jako sídlo polského prezidenta. Koncem 2. světové války byl zámek zcela zničen německými vojsky, a tak se dnes jedná o přesnou kopii zámku původního.

Vypravte se také do varšavského Starého města. Místo téměř kompletně zdevastované druhou světovou válkou obnovili Poláci tak citlivě, že historické jádro se středověkými uličkami a renesančními fasádami je zapsáno na seznam památek světového dědictví UNESCO. Žasněte nad kupeckými domy z 16. a 18. století na Staroměstském náměstí (Rynek Starého Miasma), byť jsou to jen nádherné repliky. Uprostřed náměstí stojí socha Sirény - symbol Varšavy.

Mezi další zajímavosti patří krásný barokní palác - palác Rzeczypospolitej, v němž je uloženo mnoha cenných tisků národní knihovny, barokní kostel Sv. Anny jen kousek vzdálený od paláce Potockých s pozoruhodnou rokokovou výzdobou vstupní haly, impozantní budova Velkého divadla, baletu a opery, zámek Wilanów a Akademie krásného umění v paláci Czapských vedle kostela sv. Kříže.

Varšava přichází v posledních letech do módy jako typická destinace mladých lidí, kteří se sem jezdí bavit. Město má bujaré kluby se striptýzem nebo speciálním bahenním ringem. Najdete tu však i pohodovou a decentní klubovou scénu a mnoho zajímavých barů a restaurací. Nejlepším místem, kde odstartovat ďábelskou noční jízdu, je Nowy Swiat. Podle skutečných znalců varšavského podsvětí jsou ale nejlepší noční kluby na periferiích.

Pokud hledáte chvíli klidu a pokoje v kolotoči tohoto pulsujícího velkoměsta, můžete navštívit některý z městských parků, například Lazienky - parkový areál se zámkem, přezdívaným někdy také Palác na vodě.

Varšava se pyšní takovým množstvím parků a zeleně vůbec, jako snad žádné jiné hlavní město v Evropě! Pokud nemáte dost času, navštivte alespoň park Pola Mokotowskie. Můžete si v něm zajezdit na půjčených kolečkových bruslích, na kole nebo odpočívat v oblíbené hospůdce místních nazvané Lolek (kreslenou pohádku, v níž kromě Lolka figuruje i Bolek, jistě znáte). „Je tu též hospoda Bolek a Tola. Tola byla kamarádka Lolka a Bolka, ale krčma Lolek je známější.

Zajímavosti
Živé obchodní centrum Varšavy se pyšní mnoha mrakodrapy a ambiciózními plány na stavbu dalších. Polská metropole, která byla za druhé světové války téměř srovnána se zemí, má ambice stát se vizitkou světoznámých architektů. V jejím centru se budou stavět věžáky podle návrhů slavných architektů, jako je Daniel Libeskind či Zaha Hadidová. Dominantou siluety města je zatím stále obrovský Palác kultury a vědy – Stalinův dar.

Palác vědy a kultury
- 240 metrů vysoký kolos byl vystavěn podle typických socialistických vzorů v 50. letech na popud Sovětského svazu - odtud jeho nelichotivá přezdívka "sovětský dar" či "Stalinova pomsta".

Velké divadlo
Rozsáhlá budova v klasicistním slohu vznikla v letech 1825 -1833. Stejně jako ostatní varšavské klenoty bylo divadlo zničeno ve 2. sv. válce, ale po válce opět obnoveno. Toto divadlo se pyšní přívlastkem jednoho z největších divadel v Evropě (až 1900 diváků).

Určitě si nenechte si ujít Staré město, královskou cestu, Chopinovo muzeum, několik velkolepých paláců a dřívější židovské ghetto.

- Saská zahrada
- Barbakán
- Královské lázně
- Wilanow - barokní královská rezidence
- gotická katedrála sv. Jana Křtitele, kostel sv. Kříže (s ostatky - srdcem F. Chopina)

Wilanowský palác ve Varšavě

Wilanowský palác ve Varšavě

Na okraji Varšavy se rozkládá Wilanowský palác, který byl vybudován na sklonku 17. století a sloužil jako předměstská rezidence přemožitele Turků u Vídně, krále Jana III. Sobieského. Dnes je tato nádherná barokní stavba častou zastávkou turistů při prohlídce polského hlavního města.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko