Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Varšava

Hlavní město Polska Varšava se rozkládá po obou březích řeky Visly a je největším městem země. Město samotné je poměrně mladé, neboť vzniklo až ve 13. století. V průběhu staletí procházelo poměrně dynamickým rozvojem, k čemuž přispěl i fakt, že se koncem 16. století stalo sídlem krále Zikmunda III. Ve 2. světové válce byla většina Varšavy zničena. V současnosti je to metropole katolíků, židovských obchodníků i divokých diskoték.

Jednou z nejvýznamnějších pamětihodností je Královský zámek, dříve gotický hrad knížat ze 14. století. Původně renesanční budova s barokními úpravami sloužila jako sídlo polského prezidenta. Koncem 2. světové války byl zámek zcela zničen německými vojsky, a tak se dnes jedná o přesnou kopii zámku původního.

Vypravte se také do varšavského Starého města. Místo téměř kompletně zdevastované druhou světovou válkou obnovili Poláci tak citlivě, že historické jádro se středověkými uličkami a renesančními fasádami je zapsáno na seznam památek světového dědictví UNESCO. Žasněte nad kupeckými domy z 16. a 18. století na Staroměstském náměstí (Rynek Starého Miasma), byť jsou to jen nádherné repliky. Uprostřed náměstí stojí socha Sirény - symbol Varšavy.

Mezi další zajímavosti patří krásný barokní palác - palác Rzeczypospolitej, v němž je uloženo mnoha cenných tisků národní knihovny, barokní kostel Sv. Anny jen kousek vzdálený od paláce Potockých s pozoruhodnou rokokovou výzdobou vstupní haly, impozantní budova Velkého divadla, baletu a opery, zámek Wilanów a Akademie krásného umění v paláci Czapských vedle kostela sv. Kříže.

Varšava přichází v posledních letech do módy jako typická destinace mladých lidí, kteří se sem jezdí bavit. Město má bujaré kluby se striptýzem nebo speciálním bahenním ringem. Najdete tu však i pohodovou a decentní klubovou scénu a mnoho zajímavých barů a restaurací. Nejlepším místem, kde odstartovat ďábelskou noční jízdu, je Nowy Swiat. Podle skutečných znalců varšavského podsvětí jsou ale nejlepší noční kluby na periferiích.

Pokud hledáte chvíli klidu a pokoje v kolotoči tohoto pulsujícího velkoměsta, můžete navštívit některý z městských parků, například Lazienky - parkový areál se zámkem, přezdívaným někdy také Palác na vodě.

Varšava se pyšní takovým množstvím parků a zeleně vůbec, jako snad žádné jiné hlavní město v Evropě! Pokud nemáte dost času, navštivte alespoň park Pola Mokotowskie. Můžete si v něm zajezdit na půjčených kolečkových bruslích, na kole nebo odpočívat v oblíbené hospůdce místních nazvané Lolek (kreslenou pohádku, v níž kromě Lolka figuruje i Bolek, jistě znáte). „Je tu též hospoda Bolek a Tola. Tola byla kamarádka Lolka a Bolka, ale krčma Lolek je známější.

Zajímavosti
Živé obchodní centrum Varšavy se pyšní mnoha mrakodrapy a ambiciózními plány na stavbu dalších. Polská metropole, která byla za druhé světové války téměř srovnána se zemí, má ambice stát se vizitkou světoznámých architektů. V jejím centru se budou stavět věžáky podle návrhů slavných architektů, jako je Daniel Libeskind či Zaha Hadidová. Dominantou siluety města je zatím stále obrovský Palác kultury a vědy – Stalinův dar.

Palác vědy a kultury
- 240 metrů vysoký kolos byl vystavěn podle typických socialistických vzorů v 50. letech na popud Sovětského svazu - odtud jeho nelichotivá přezdívka "sovětský dar" či "Stalinova pomsta".

Velké divadlo
Rozsáhlá budova v klasicistním slohu vznikla v letech 1825 -1833. Stejně jako ostatní varšavské klenoty bylo divadlo zničeno ve 2. sv. válce, ale po válce opět obnoveno. Toto divadlo se pyšní přívlastkem jednoho z největších divadel v Evropě (až 1900 diváků).

Určitě si nenechte si ujít Staré město, královskou cestu, Chopinovo muzeum, několik velkolepých paláců a dřívější židovské ghetto.

- Saská zahrada
- Barbakán
- Královské lázně
- Wilanow - barokní královská rezidence
- gotická katedrála sv. Jana Křtitele, kostel sv. Kříže (s ostatky - srdcem F. Chopina)

Wilanowský palác ve Varšavě

Wilanowský palác ve Varšavě

Na okraji Varšavy se rozkládá Wilanowský palác, který byl vybudován na sklonku 17. století a sloužil jako předměstská rezidence přemožitele Turků u Vídně, krále Jana III. Sobieského. Dnes je tato nádherná barokní stavba častou zastávkou turistů při prohlídce polského hlavního města.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko