Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gdaňsk

Gdaňsk s tisíciletou historií je jedno z nejstarších a největších měst v Polsku. Leží v Pomoří na řece Visle a na břehu Baltského moře v Gdaňském zálivu. Svým návštěvníkům nabízí překrásné architektonické památky, umělecká díla, malebné uličky s kavárnami a restauracemi.

Gdaňsk byl označován jako “Gdaňská zátoka” již kmenem Gótů, kteří zde na pobřeží Baltského moře a v povodí Visly dlouhá staletí sídlili. První zmínky o Gdaňsku pocházejí už z roku 997. Déle než tři sta let byl sídelním městem slovanského knížectví v Pomořansku a v roce 1308 se ocitl v rukou řádu německých rytířů. Po staletí byl nejbohatším městem v Polsku a právě tady zazněly v roce 1939 první výstřely 2. světové války. Spolu s přímořským střediskem Sopoty a přístavem Gdyně vytváří spojení známé jako Trójmiasto (Trojměstí).

Z historického hlediska jsou nejcennější památky seskupeny v oblasti Královské cesty – jsou to ulice Dluga i Dlugi Targ, kde se nacházejí bohatě zdobené domy a reprezentativní historické stavby. V gotické radnici města sídlí Historické muzeum města Gdaňska. Radnice je známá svým carillonem – replikou hudebního nástroje z 13. století. Artušův dvůr je jedním z nejkrásnějších objektů tohoto typu v severní Evropě. Pěknou ukázkou manýristického slohu v Gdaňsku je Edenův dům.

Do gotické baziliky Nejsvětější Panny Marie, (největší cihlový chrám v Evropě s vyhlídkovou věží) se vejde 2 500 lidí. Za prohlídku stojí gotický chrám sv. Kateřiny a katedrála v Oliwě, proslulá varhanami z 18. století. V bývalých klášterních budovách jsou dnes muzea. Přesto, že některé církve již v Polsku nemají žádné stoupence, jejich svatostánky zde zůstaly. Jako příklad v Gdaňsku lze uvést kapli mennonitů.

Navzdory válečným škodám se po obou stranách kanálu Raduni dochovalo několik pěkných budov. Kanál byl vyhlouben kolem roku 1338 jako jeden z nejvelkolepějších projektů německých rytířů v Gdaňsku a po staletí měl mimořádný význam pro hospodářství města. Proud kanálu byl zdrojem energie pro zdejší mlýny, žernovy a pilu. Z místních staveb vynikají zejména Velký mlýn a obrovské kostely sv. Kateřiny a sv. Brigity. Velký Mlýn patřil k největším průmyslovým budovám ve středověké Evropě. Byl postaven z cihel za vlády německých rytířů kolem roku 1350 a jeho charakteristickým znakem je vysoká a strmá sedlová střecha.

U řeky Motlawy stojí Zuraw z roku 1444 – největší přístavní jeřáb ve středověké Evropě. Starý jeřáb představuje jednu z nejkrásnějších budov ve městě a v Evropě takřka ojedinělou středověkou stavbu. Sloužila jako přístavní jeřáb a zároveň městská brána. Dnes tvoří součást sbírky Ústředního námořního muzea. K symbolům přímořského Gdaňsku patří i Neptunova fontána.

Gdaňské loděnice prosluly po celém světě jako kolébka Solidarity. Pomník padlým dělníkům loděnic připomíná oběti dělnických stávek v prosinci 1970. Tři 42 metrů vysoké kříže z nerezové oceli slouží jako varování, že by se podobná tragédie mohla opakovat a zároveň jako symbol uctění zesnulých. V 80. letech minulého století se u těchto křížů scházeli členové hnutí Solidarita, jejichž demonstrace byla potlačena policií.

Návštěvníky Gdaňska zde čekají písčité pláže u moře, plavby lodí a zajímavé kulturní akce jako například mezinárodní festivaly varhanní hudby. Jarmarky, průvody a pouliční divadla – jsou dalšími atrakcemi Gdaňska. Příjemnou procházku Gdaňskem si můžete udělat po promenádě kolem řeky, kde se dá odpočinout a posedět v některé z mnoha restaurací nebo kavárniček.

Tip na výlet - Malbork
Jestliže strávíte v Gdaňsku několik dní, můžete se vypravit do Malborku (asi 60 km). Ve středověku byl sídlem silného křižáckého řádu. Do dnešních dní se zachoval gotický zámecký komplex, který je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. V současné době je zde umístěno muzeum.

Gdaňsk - město „Solidarnośći“

Gdaňsk - město „Solidarnośći“

Gdaňsk je jedním z nejkrásnějších měst severní Evropy a díky své tisícileté historii také jedním z nejstarších měst v Polsku. Rozkládá se v Gdaňském zálivu na břehu Baltského moře a protéká jím řeka Visla. Ústí Visly pak tvoří východní administrativní hranici města.

celý článek

 

Vělička (Wieliczka) - sůl nad zlato

Vělička (Wieliczka) - sůl nad zlato

Jedním z nejznámějších a nejzajímavějších turistických cílů v sousedním Polsku jsou solné doly ve Věličce (polsky Wieliczka). Toto místo, ležící nedaleko slovenských hranic, navštíví každý rok téměř 800 000 turistů ze všech koutů světa.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko