Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Stolové hory

Góry Stołowe jsou jediným pohořím deskového typu v Polsku patřící do středních Sudet. Národní park Stolové hory (Park Narodowy Gór Stołowych) tvoří krajinářsky atraktivní křídový horský masív pokrytý z 89 % lesy. Velkoplošné chráněné území budují  křídové pískovce a slepence - pískovcové  věže, skalní hřiby, krasové jeskyně, rokle, soutěsky i četné vyhlídky. Území je bohatým nalezištěm vzácných rostlin, biotopů  lesní zvěře a  chráněných druhů živočichů.

Góry Stolowe – Stolové hory zosobňují zvláštní geologický úkaz – tyto podivné útvary z pískovce a slínovce vznikly erozí. Pukliny na Szczelinci Wielkém a Bledných Skalách vytvářejí přírodní bludiště. Velkým dojmem působí skalní bloky, mezi kterými jsou komplikované labyrinty. Některé skalní rozsedliny dosahují hloubky 12 m.

Pískovcové skály mají fantastické tvary. Nejvyššími vrchy jsou Szczeliniec Wielki (Velká Hejšovina, 919 m n. v.), na který vedou schody s 665 stupni vytesané ve skále a Skalniak (915 m n. v.). Zajímavým přírodním jevem jsou „Bludné Skály". Tyto písečné nánosy jsou sítí široce rozevřených štěrbin, které tvoří malebné skalní bludiště. Mezi skalními chodbami vedou značené turistické stezky.

Ráz polských Stolových hor je zcela odlišný od ostatních pohoří v oblasti. Jednotlivé skály zvětrávají nestejnoměrně a vytváří tak rozdílné pásy se stržemi a fantastickými skalními útvary. Vydejte se na nádhernou pěší trasu z Karlówa do oblasti Szceliniec Maly a Szceliniec Wielki (919 m. n. m.), který je nejvyšším vrcholem národního parku a zároveň nejvyšším pískovcovým vrcholem Polska. Jedná se o mohutnou plošinu zhruba 600 x 300 m s krásným skalním městem, ohraničenou téměř ze všech stran 60 metrů vysokými pískovcovými stěnami. Z vyhlídek na okrajových skalách plošiny se nabízejí úchvatné pohledy na okolní české i polské hory a Broumovskou kotlinu. Množství pískovcových skal různých tvarů, hluboké pukliny, průrvy, labyrinty a tunely rozhodně stojí za návštěvu.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko