Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kašuby

Kašubská země je ze severu omývána Balstkým mořem, do něhož vybíhá úzký, 34 km dlouhý poloostrov Hél, jehož pobřeží je chráněnou krajinnou oblastí. Právě Hél tvoří Puckou zátoku, která je vlastně součástí zátoky gdaňské. Vnitrozemí je tvořeno pahorkatinou s četnými jezery, z nich vyniká jezera Žarnovecké, Reduňské, Wdzydze a Chaříkovské, na jehož břehu se nalézá národní park Tucholských Borů. Nejvyšší horou je Wiezyca (329 m n. m.), na jehož úbočích se dá v zimě lyžovat.

Výlet do oblasti Kašubska, které se říká Švýcarské Kašubsko, skýtá možnost seznámit se s kulturou lidí, kteří toto území osídlili již před staletími. Tato krásná oblast láká turisty četnými lesy a jezery ležícími uprostřed morénových návrší. Jeho nejhezčí částí je Kašubské pojezeří s jezery, kde je možnost plachtění, a řekami pro plavbu na kajacích.

Kašuby jsou proslulé lidovým uměním, hlavně rukodělnou uměleckou výrobou. Konají se tam četné folklorní akce, trhy a ukázky lidového umění. Kašubské muzeum v Kartuzách vystavuje kolekci originálních výšivek, hraček a tabatěrek z rohoviny, ve Chmielnu najdete funkční hrnčířské dílny a ve Wdzydze Kiszewskie lze navštívit skanzen s tradičními kašubskými domky. Kromě tradičních zemědělských usedlostí objevíte ve skanzenu také větrný mlýn, hostinec, školu a kostelík.

Kašuby nemají jedno určité centru, ačkoli se za tradiční metropoli uznává Gdaňsk. Za největší kašubské město se počítá Wejrowo vybudované roku 1643 Jakubem Wejherem, který založil i místní klášterní kostel a kalvárii. V paláci Přebendovských sídlí Muzeum kašubského písemnictví. V rybářském přístavu Puck se dochoval gotický kostel sv. Petr a Pavla je zde i etnografické muzeum. V nedaleké vsi Krokowa stojí šlechtický zámek. Okresní město Kartuzy jsou sídlem Kašubského muzea. Po kartuziánském řádu se zde zachoval kostel ze 14. století. Jiným důležitým kulturním centrem Kašubů je Koscérzna.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko