Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hnězdno

Hnězdno bylo prvním hlavním městem Polska. Patronem města je sv. Vojtěch. K jeho hrobu v r. 1000 dorazil císař Otto III. Na kopci se rozprostírá monumentální gotická katedrála z 14. - 15. stol., v podzemní části jsou fragmenty dřívějších sakrálních staveb. V presbytáři se nachází barokní světcův hrob se stříbrnými relikviáři sv. Vojtěcha a vedle - jeho náhrobek. Dveře katedrály jsou nejkrásnějším dílem románského umění v Polsku, ukazující scény ze života a smrti sv. Vojtěcha, se řadí mezi nejskvostnější ukázky románského umění v Evropě.

Gotická katedrála Nanebevzetí Panny Marie z 14. století se vypíná na místě dvou starších kostelů. První, předrománský kostel zde vyrostl po roce 970 a druhý, románský, v polovině 11. století. V roce 977, kdy byla pochována choť Měška I. Přemyslovna Doubravka, bylo Hnězdno prvním hlavním městem Polanů. Jeho význam ještě více stoupl v roce 997, kdy byly do kostela uloženy ostatky sv. Vojtěcha. Od roku 1025 do 14. století byli v katedrále korunováni polští panovníci.

Při příjemných procházkách městem objevíte kromě majestátní katedrály mnoho historických budov a výtečných muzeí. S katedrálou sousedící Arcidiecézní muzeum schraňuje náboženské artefakty, včetně obrazů, soch, textilií a podobizen z rakví. Z trhového náměstí míří elegantní ulice ke gotickému kostelu sv. Jana s nástěnnými malbami z 14. století. Dějiny Hnězdna přibližuje muzeum Počátky polské státnosti v Piastovském parku.

Legenda o zrození polského státu
Žili, byli tři bratři – Lech, Čech a Rus. Společně hledali místo, kde by se mohli usadit. Jednoho dne přišli na pahorek, na němž stál mohutný dub, na kterém seděl bílý orel. Čechovi a Rusovi se místo nelíbilo, ale Lech se tu rozhodl zůstat a zbudoval tu svůj hrad. Sídlo nazval Hnězdnem podle hnízda a bílého orla přijal za svůj znak. Tolik vypravuje stará polská legenda o prvním hlavním městě Polska, místě stojící u zrodu polského státu, a které má mnoho společného s českým zemským patronem sv. Vojtěchem.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko